Virusul Hepatic B, din nou

15-10-2007
dan01
Nu este medic/terapeut
dan01
Buna ziua.
Nu prea am gasit raspunsul la intrebarea mea in alta parte, asa ca intreb aici. Prietena mea a fost diagnosticata cu Virusul Hepatic B in stadiu inactiv. As dori sa stiu care sunt riscurile la care ma expun; mai exact, daca exista sanse ca eu sa fiu contaminat in urma contactelor sexuale neprotejate.
Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
30-11-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Da, exista riscul de contaminare, deci trebuie folosit prezervativ. Totusi, sunt cupluri in care o persoana prezinta virus hepatic B si partenerul sexual de zeci de ani nu a luat virusul, nu se stie exact de ce.
0
02-12-2007, ora 00:00
dan01
Nu este medic/terapeut
dan01
Vor mai urma niste analize in luna ianuarie, probabil voi reveni atunci, cu zambetul pe buze, sper.
Multumesc pentru raspuns!
0
22-03-2008, ora 00:00
dena
Nu este medic/terapeut
dena
buna ziua.
in urma unor alnlize am aflat ca cineva dintre apropiatii mei are hepatita b. stiind de acest lucru in 2006 nioembrie mi-am refacut testele. rezultatul fiind negativ. SCHEMA DE URGENTA : la 21 martie 2007 mi-am administrat prima doza de vaccin engerixB, la 7 zile de la prima doza ceea de a 2-a doza, la 21 de zile de la prima pe ceea de a 3-a doza si in prezent la 21 martie 2008 ceea de a 4 a doza de rapel. intrebarea mea este urmatoarea: AVAND IN VEDERE ACEASTA SCHEMA DE VACCINARE AS VREA SA STIU CARE ESTE RISCUL DE A MA INFECTA? IN ULTIMELE 2 SAPATMANI MI-AM PETRECUT TIMPUL CU ACEEA PERSOANA, IN ACEASI CASA.
in speranta ca voi avea un raspuns prompt va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  • Hepatita B, combătută de o nouă imunoterapie „extrem de eficientă”
  •