vizibilitatea sarcinii dupa patru saptamani jumatate

27-11-2009
george adrian
Nu este medic/terapeut
george adrian
dupa 4 luni jumate este vizibila o sarcina cu ochiul liber, ar trebui sa ai o burtica marita? va mulumesc mult de tot
5 comentarii
0
28-11-2009, ora 22:08
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, la inceputul lunii a 4-a sarcina trece din bazin in abdomen. E momentrul in care incepe sa fie vizibila. Pe de alta parte exista exceptii, in special la femeile mai corpolente. Au existat cazuri in care nimeni, nici macar femeia respectiva, nu a stiut de sarcina pana la nastere.
0
29-11-2009, ora 22:06
george_c
Nu este medic/terapeut
george_c
buna seara...am si eu o serie de intrebari si nelamuriri si vas fi tare recunoscator dak ma-ti ajuta cu niste raspunsuri...prima intrebare ar fi:daca din luna iulie prietena mea nu a avut menstruatie iar in octombrie a aparut menstruatia intai mai inchis la culoare apoi normala iar acum in 8 noiembrie a avut iar menstra la fel inchis la culoare apoi normala si a durat 6 zile se poate pune problema unei sarcini, si totusi la aproape 5 luni ar fi vizibila sarcina nu? iar a 2a intrebare ar fi:dak in data de 29 octombrie am avut relatii sexuale fara ejaculare si prezervativul sa spar exista sansa sa fi ajuns lichid seminal si sa ramana insarcinata iar menstruatia din 8 noiembrie cu durata de 6 zile sa fie acea menstruatie falsa? mentionez ca menstruatia a aparut in data de 8 a avut dureri doar dupa ce a aparut menstra inainte lipsind acele dureri premenstruale iar ca si cantitate a fost destul de mare..va multumesc tare mult iar tuturor doctorilor care raspund pe acest site le multumesc deoarece sunteti niste oameni de nota 10 si cu pasiune in meseria pe care o practicati..tot respectu pentru dumneavoastra..
0
30-11-2009, ora 01:31
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
O menstruatie de 6 zile nu imi pare menstruatie falsa, ci menstruatie cat se poate de adevarata. Mai exista un motiv pentru care nu este vorba de o sarcina :

Daca menstruatia a avut loc pe 8 noiembrie, atunci ovulatia a avut loc cu 14 zile mai devreme, deci in mod precis in data de 26 octombrie. Ovulul asteapta 12 ore fecundatia, deci (luand in calcul jocul orelor) orice act sexual ulterior datei de 27 octombrie nu poate fi fertil.

Q.E.D. Doamna ar face bine sa astepte cu incredere menstruatia pe decembrie.
0
30-11-2009, ora 11:10
george_c
Nu este medic/terapeut
george_c
iar de prima problema nici atat nu poate fi vorba nu?totusi sunt 5 luni, 2 menstre si precizez ca am facut si 5 teste de sarcina toate negative de la mai multe firme si toate facute dupa 3 saptamani de la contactul sexual...va multumesc tare mult domnule doctor..tot respectu pentru dumneavoastra..sunteti un om de milioane..va multumesc tare mult
0
06-12-2009, ora 09:57
george_c
Nu este medic/terapeut
george_c
Domnule doctor Mihnea vreau sa ma lamuriti si pe mine cu o chestie.deci prietena mea avea un ciclu neregulat, iar in august si septembrie a avut o pauza in care nu a mai avunt menstruatie...in data de 4 octombrie i-a aparut menstruatia intain inchisa la culoare, apoi normala si a tinut pana in 10 octombrie..in data de 31 octombrie impreuna cu prietena mea neam "jucat putin"..nu a avut loc penetrarea, am folosit si prezervativ de orice eventualitate si unul a cazut si unul s-a rupt dar penetrarea nu a avut loc...ne-am speriat cand am vazut ca sa rupt si cel de-al doile prezervativ, binenteles in ambele cazuri a fugit la baie si sa spalat nu cumva sa fi ajuns lichid seminal..in data de 8 noiembrie a aparut dinou menstruatia a tinut din 8 pana in 14 si nu a avut dureri decat in prima zi de ciclu durerile dinainte lipsind...pana acum a fost totul ok..calculand 28 de zile din data de 14 ar fi trebuit sa ii apara menstra pe data de 12 decembrie dar ea a aparut astazi in data de 6 decembrie si la fel fara durerii inainte doar dupa ce a aparut iar asta ne-as speriat putin...poate fi vorba de sarcina totusi?va multumesc din tot sufletul si sper sa ne linistim dupa ne veti da un raspuns..va multumesc mult inca odata
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina săptămâna 4
  •