zeci de analize--investigatii medicale fara rezultat.rog un sfat!..

22-03-2013
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
Buna seara
Nu stiu daca postez in sectiunea potrivita, dar sper sa primesc o parere /un sfat de la un cadru de specialitatea si nu numai.Am sa incec sa structurez putin informatiile in urmatoarea ordine: date pacient, istoric medical, simptome si investigatii medicale.

Date pacient: 30 ani, sex feminin, 57 kg, am renuntat la fumat acum aproximativ 1 an, dieta echilibrata si sanatoasa, sala 2-3 ori pe saptamana, nivel stres: mediu-ridicat, partener stabil

Istoric medical: operatie apendicita la 14 ani-- fara complicatii; de la inceperea vietii sexuale )acum 10 ani )diverse infectii urinare si genitale (pentru care am primit diverse tratamente la momentul respectiv dar care au tot reaparut intr-o forma sau alta), avort spontan la varsta de 23 de ani si un avort medicamentos la varsta de 27 de ani-fara complicatii.

Simptome: dupa cum am scis putin mai sus m-am tot ' luptat' cu infectii urinare si genitale de-a lungul anilor. La aparitia simptomelor am fost la medic /medici, iar dupa efectuarea diferitelor investigatii medicale (ecografii, teste papa-nicolau, analize secretii vaginale, analize urina) mi-au prescris diferite tratamente cu/fara antibiotic pentru afectiunea din momentul respectiv. (de-a lungul anilor diferite diagnostice : infectie urinara nespecifica, candida, anexite, trichomonas, ovare polichistice)
Trebuie sa mentionez ca de 4 ani de zile sunt stabilita in strainatatea si marea parte a investigatiilor le-am facut aici dar suplimentar pe cont propriu am facut unele analize in Ro.

Povestea actuala a inceput in urma cu aproximativ 2 ani dar cred ca este important de luat in calcul si istoricul medical.
Deci acum 2 ani de zile timp, de o saptamana, m-am simtit foarte slabita, transpiratii excesive, stari de voma, fara a putea manca ceva, stare de rau general. Initial am crezut ca este o raceala. Dupa aproape 2 saptamani au inceput sa apara alte simptome in timp ce simptomele initiale au disparut, respectiv: dureri de cap, sensibilitatea la lumina, somnolenta, moleseala (nivel energie 0), dureri de spate i zona coloanei care coborau pe ambele picioare, dureri membre inferioare (umflate ) + superioare (ca si cum as fi avut febra musculara tot timpul), intepaturi inima (cand incercam sa trag aer avem senzatia ca nu pot inspira, ca si cum nu as fi primit oxigen destul si aparitia intepaturilor de inima). Dupa o perioada de cateva luni treptat au aparut alte siptome (in timp ce unele din simptomele descrise mai sus au disparut) mai exact: constipatie puternica, dureri sub coaste in ambele parti si stari de voma. Durerea de spate a fost omniprezenta pe parcursul anilor, variind in intensitatea, in timp ce celelalte simptome s-au estompat sau au disparut.
Ultimile simptome care au aparut tot acum aproximativ 2 ani de zile au fost: o puternica usturime la urinare, dureri ovare, dureri si arsura vezica urinara si uretra, mancarimi vagin. Aceste simptome de infectie urinara apar de 3-4 ori luna si variaza ca durata intre 2-4 zile. Menstruatia este normala (am folosit anticonceptionale in baza prescriptiei eliberate de medicul de familie dar de 3-4 luni am renuntat pentru ca ne dorim un copil). Cand apar simptomele de infectie urinara durerea este insuportabila la urinare, in special la ultimul jet de urina, iar dupa urinare raman cu senzatia de durere, arsura putenica. Momentan situatia este foarte frustanta pentru mine (sunt aproape in pragul unei depresii) pentru ca nu se poate stabili un eventual diagnostic si tratament. Trebuie sa traiesc cu aceste simptome suparatoare si sa-mi adaptez stilul de viata in functie de ele. Am facut zeci de analize medicale, fara a primi vreun diagnostic sau tratament, simptomele ma afecteaza si psihic. Am uitat sa mentionez ca in zilele in care am simptomele urinare trebuie sa merg la toaleta imediat ce simt nevoia de a urina, nu ma pot abtine si urinez des in cantitate mica ( uneori doar cateva picaturi). Durerea de spate apare acum in general cu durerile la urinare, uneori apar concomitent cu aceste dureri si dureri de genunchi si ameteli. In ultimile 2-3 luni au aparut si niste dureri intre omoplati, mai ales atunci cand inspir adanc, dureri care apar si dispar din senin si dureaza de la cateva ore pana la 1-2 zile.

Lichide consumate : intre 2-4 l/zi (apa, lapte degresat, suc natural rar). Nu consum bauturi alchoolice, mese regulate.

Momentan simptomele de infectie urinara persista si sunt foate puternice in intensitatea.

Investigatii medicale in ultimii 2 ani: pentru ca simptomele nu au fost atat de precise pentru a stabili un diagnostic si eventual tratament si au aparut unele dupa celelalte, am fost trimisa la diferite investigatii:

Hemoleucograma completa de 3 ori in 2 ani"”valori normale, analize glanda tiroida normale, diabet -normal, HIV negativ, hepatite negativ, Lyme-negativ, sifilis-negativ

Analize urina"”peste 15 in ultimii 2 ani"”fara a se dezvolta bacterii la cultivare ( in proba de stick apare ceva dar pe urma cand se cultiva in laborator primesc mereu raspuns ca nu se dezvolta bacterii- proba sterila). Au fost cateva dati cand am urinat si putin sange, am dus imediat proba de urina si totusi nu s-au putut gasi bacterii in ea.(?!)

Analize genitale: teste papa-nicolau 4-5 ori in ultimii 2 ani"”normal, analize secretii col-toate negative:"”clamidia, trichomonas, gonorea, candida--negativ. Chiar daca aparea candida negativ am primit din cauza simptomeleo tratament cu niste ovule si crema.

Monitorizare inima Holter 72 ore+ EKG+ scanare"”normale. Tensiunea mi-a scazut in ultimii 2 ani, (dupa acea saptamana in care au debutat simptomele, ) si acum variaza intre 90/50 cu 110/60 (inainte glumea medicul ca am tensiune de aviator 120/70). Aceste valori sunt constante si uneori din cauza tensiunii mici am ameteli. Am incercat tot ce mi-a zis medicul, alimetatie, consum lichide, somn, miscare, renuntare fumat"”degeaba.

Analize sputa (gat) -negative (am avut si niste dureri de gat...si la inghitire - care la fel apareau si dispareau)

Ecografie abdominala (1)+ pelvina(doua)+genitala/vaginala (trei)"”in limite normale, un chist ovarian pe ovarul stang dar pentru care nu am primit tratament ( doar anticonceptionale)

Radiografie coloana: degenerari specifice varstei,

Scanare CT coloana (lombar)"”normal (acuzam dureri puternice de spate)

RMN abdomen + lombar"”normal

Colonoscopie"”normala

Citoscopie"”normala

Luna viitoare sunt programata pentru o ultima investigatie (doctorul mi-a zis ca ea nu mai stie ce s a-mi faca si unde sa ma mai trimita"”toate analizele imi ies normale si eu ma simt rau) Investigatia consta din cate am inteles in masurarea fluxului de urina plus introducerea unei catetar in veZica urinara pentru a verifica cum se goleste, contractia muschilor etc.

Am scris si mai sus ca toate aceste investigatii (neplacute) m-au epuizat fizic si psiHic, sunt in pragul unei depresii din cauza durerilor zilnice si pentru ca nu mai stiu ce sa fac si unde sa mai merg.

Mentionez ca am acceptat si am mers si la psiholog (gandidu-ma ca poate e ceva pe fond nervos) dar psihologul m-a trimis inapoi la medicul de familie pentru a continua investigatiile medicale.

Am uitat sa mentionez ca pentru durerile de spate ( care au fost foarte puternice si constante o perioada buna de timp"”acum apar din cand in cand in acelasi timp cu durerile la urinare ) am facut fizioteapie si o injectie cu cortizon ( parca) care pot spune ca a dat rezultate. Analizele de depistare a reumatismului sunt normale.
Din pacate a trebuit sa scriu un roman dar sunt disperata si nu mai stiu incotro sa o apuc si ce investigatii sa mai fac. Comunicarea cu medicul meu a fost destul de buna ( am schimbat medicul de famile 1 data) dar acum simt ca si el isi pierde rabdarea cu mine, sau mai bine zis ca devine neputincios si nu mai stie unde sa ma trimita sau ce s a- mi mai faca, poate a devenit si putin mai indiferent sau mai bine zis simt ca imi pierd credibilitatea in fata lui cu diferitele simptome si dureri dar analizele toate sunt bune. E foarte, foarte frustrant pentru mine si trebuie sa-mi adaptez stilul de viata( munca, familie, relatii sociale) dupa simptomele zilnice si dureri.

Nu stiu ce s a mai fac... Eu tot ma gandesc ca este o infectie urinara dar de ce nu a iesit la toate analizele pe care le-am facut???.sau poate o infectie din trecut care nu a fost tratata corespunzator dar nu ar trebuii toate analizele astea sa fi aratat ceva??...Nu stiu daca are vreo relevanta dar lucrez in sistemul sanitar si vin in contact zilnic cu pacienti foarte bolnavi (diferite boli)...ar putea fi ceva transmis de la un pacient? vreun virus/bacterie rezistent/a care se depisteaza mai greu la analize? ( ma gandesc de exemplu la stafilococ auriu rezistent--am lucrat cu cateva cazuri).

As dori un s fat: ce investigatii medicale sa mai fac?...Luna viitoare vin in tara si m-am gandit sa repet inca o data analize urina complet, analize secretie vaginala complet, un RMN ( sau un CT--?) abdominal/pelvin (sau o ecografie?) pentru a vedea de ce am durearea aceea ca o arsura pe uretra, si o radriografie plamani ( am durerile acelea intre omoplati uneori...) plus o radriografie genunchi ( am dureri uneori).
Nu stiu la ce medic sa merg...--ginecolog?, urolog?, internist?...-ma gandeam doar sa merg la o clinica care are toate specializarile si aparatura de specialitatea.
Are vreo logica ceea ce am scris?:) cu investigatiie care vreau sa le fac acasa? Ar trebuii facute alte investigatii pe baza celor descrise de mine?..

v-as fi mai mult decat recunoscatoare pentru uns fat sau o parere referitor la cele povestite de mine.imi cer mii de scuze ca am scris atat de mult dar consider ca o imagine de ansamblu este necesara pentru stabilirea unui eventual diagnostic /tratament.

Va multumesc anticipat pentru ca ati avut rabdarea sa cititi acest "roman" medical.
P.s"”ne dorim mult un bebe dar in situatia actuala, simt din pacate ca nu am resursele fizice si psihice necesare..:((

Cu stima,
Bia
13 comentarii
0
22-03-2013, ora 08:05
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
N-ai precizat un lucru extrem de important, daca tratamentele primite pentru diversele probleme genitale au fost urmate si de partenerul tau.
0
22-03-2013, ora 11:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua Bia,
felicitari pt modul in care "le-ai randuit" si-s sigura ca medicii au inteles totul.
propunere:
odata revenita in tara,
NU uita de un EKO tiroidian..zici ca analizele sunt ok, ma refer la cele pt tiroida, NU sunt insa suficiente
s-ar putea sa fie SI un nodul, iar la analize- rezultatul sa fie in limite (aproape de ce superioara).
Nici nu-ti poti inchipui cate "probleme" pot aparea de la nefunctionarea corespunzatoare a glandei tiroide:
intepaturi inima, ameteli, stari de sufocare-uneori etc.
Cauza? dr. mi-a raspuns STRESSUL.
A fost doar o propunere
si
nu cred ca-i de "ocolit".
Multa sanatate si sedere placuta-n tara!
cele bune,
0
22-03-2013, ora 20:04
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
multumesc pentru raspuns draga bestyutza. chiar daca este prima data cand postez aici, urmaresc cu mult interes de ceva timp postarile tale.
referitor la intrebarea ta : am partener stabil de 4 ani de zile. inainte de inceperea vietii sexuale impreuna ne-am facut niste investigatii medicale, mai precis: el analiza de secretie uretrala--negativ, eu--analiza secretie col--negativ. Vorbim deschis despre acest subiect si el asista neputincios la lupta mea cu simptomele si sistemul de aici. El nu prezinte nici un fel de simptom. Anul trecut a facut analize urina--totul normal. Acum ne-am gandit ca saptamana viitoare el sa repete inca o data analize urina+ analiza secretie uretrala. Despre investigatiile pe care le-am scris mai sus ca as dori sa le fac la venirea acasa, tu ce parere ai? Tu ce ai face in situatia mea?multumesc anticipat bestyutza.

maria--multumesc pentru raspuns. este adevarat ca am fost stresata in acesti ani de la mutarea aici, dar in general sunt o persoana echilibrata, fara probleme majore de sanatate pana acum 2 ani cand au inceput simptomele descrise mai sus.
dupa cum am scris multe din simptome s-au estompat in intensitate, dar ceea ce a ramas permanent, dureros si foarte deranjant este aceasta durere dupa urinare, si arsura aceea care o simt pe vezica/uretra+ dureri de spate, ameteli, stare de rau general. Mie toate aceste simptome imi indica o infectie urinara sau genitala--dar din pacate aceasta nu se poate depista la analize/investigatii medicale facute pentru a primi tratamentul corespunzator. Eu, partenerul meu, medicul de familie--nu mai stim ce sa facem si ce cale sa apucam, ce investigatii sa mai fac. Durerea este foarte puternica uneori--pe o scara de la 0-10 as spune 8-9. (Am sa iau in considerare si sfatul tau cu realizarea unei eco tiroida.)

Pot spune ca imi cunosc organismul destul de bine, nu am stari de anexietate si nu sufar de ipohondrie, dupa cum am scris sunt o persoana echilibrata. Aceste dureri intense nu mi se par normale si imi este aprope imposibil (trebuie sa folosesc mult timp si energie pentru a trece peste ele si a incerca sa duc o viata privata normala (de ex. viata sexuala ne este uneori afectata cand am perioadele cu dureri la urinare) si viata sociala (trebuie sa alerg tot timpul la toaleta si dureri). Ne dorim si foarte mult un bebe:( Incerc doar sa gasesc o explicatie la ceea ce mi se intampla. Colaborarea cu medicul meu de familie a fost buna dar simt ca isi pierdea si ea rabdarea, si este absolut de inteles pentru ca analizele sunt bune. Cred ca nici ea nu mai stie unde sa ma mai trimita, dar nu vreau sa accept atitudinea ei ca nu mai are ce sa-mi faca, pentru ca eu sunt aceea care suporta durerea si nu pot sa-mi imaginez viata in continuare fara a gasi o solutie/tratament si ca voi fi nevoita sa traiesc de acum incolo cu aceste dureri si simptome de infectie urinara.
O zi placuta cu mai mult soare si mai putina ninsoare:) si astept in continuare sfaturile si parerile voastre.
0
22-03-2013, ora 20:17
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
nu stiu daca are vreo relevanta dar de 4 ani de zile am pisica si de 2 ani de zile caine--care traiesc in casa dar care au carnete de sanatate, vaccinuri.Din pacate am facut greseala cand cainele era micut (si dragutz:))) si am acceptat sa doarma in pat cu noi ( la picioarele noastre). Stiu ca nu e bine dar e greu de dezvatat acum:).Ii fac baie saptamanal si control periodic regulat la medicul veterinar.
Am efectuat testul pentru depistarea borellia si a iesit negativ. (folosesc spray impotriva capuselor pentru catel dar cu toate acestea o singura data acum 2 ani chiar cu vrea 2 saptamani inainte de declansarea simptomelor am gasit o capusa pe el). De aceea medicul meu de familie a luat in calcul si varianta aceasta si am efectuat testul pentru depistarea borelia.--care dupa cum am spus a iesit negativ.
0
23-03-2013, ora 11:52
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Buna Bia. Avand in vedere ca de foarte multe ori infectiile sunt asimptomatice la barbati, tind sa cred ca problema este la partenerul tau, care te reinfecteaza in mod curent. Intotdeauna cand urmezi un tratament pentru infectie genitala, este absolut necesar ca si partenerul tau sa faca acelasi lucru. Analizele si investigatiile facute arata ca esti un om sanatos, cu probleme trecatoare(durerile intre omoplati pot aparea in cazul unor nevralgii, mai ales daca ai stat in zone unde era curent, durerile de coloana pot avea ca sursa directa pozitia incorecta a corpului, vreme indelungata, mai ales la calculator...starilor de oboseala le poti gasi o explicatie, avand in vedere stresul cauzat de programul/conditiile de munca, viata sociala/persoanla cu impliniri/ neimpliniri).
Parerea mea e ca solutia optima in acest moment o constituie investigarea si ulterior tratarea partenerului tau. Sanatate multa!Te pup.
0
23-03-2013, ora 23:37
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
multumesc din nou pentru raspuns bestyutza...m-am gandit si eu la faptul ca infectiile la barbati sunt asimptomatice...el.o sa mearga din nou la doctor saptamana viitoare...sa vedem daca analizele lui indica vreo ceva. Astept sa merg si eu la investigatia medicala de luna viitoare...poate gasim vreun raspuns la suferinta mea dupa aceste investigatii..
O seara placuta in continuare.
0
24-03-2013, ora 23:45
donica
Nu este medic/terapeut
donica
ovule cu propolis pe care le poti cumpara si pe net din tara daca locuiesti in europa se folosesc 15 zile pe luna
nizoral pastile, metronidazol si un antibiotic special pt infectie urinara daca n ai luat inca nu mi amintesc numele
bai de sezut cu coada calului si coada soricelului
vitamina A
suc de aloe cu merisoare o cura
ceai de coada soricelului
napraznic pastile sau ceai pt chist ovarian
multa caldura sa stai numai in caldura
eu am scris despre un tratament alternativ la mine a dat rezultat din prima zi nu trebuie sa faci daca nu poti sau daca ti se pare deplasat daca vrei sa l faci nu trebuie sa iei nici un medicament mie mi au disparut toate durerile.
suc de merisoare, cranberry
bananele sunt foarte bune calmante
daca nu poti dormi noaptea incearca cu miere cu lapte cald inainte de culcare
antibiotic natural tinctura de propolis cu alcool zilnic sau propolis solid.
si eu am avut mult timp infectie urinara cu dureri ingrozitoare si am la toti multi doctori pana am intalnit la o clinica gratuita din cluj un medic in varsta care mi a prescris nizoral, metronidazol si un antibiotic nu mai tin minte care era si m am vindecat.
restul sunt tratamente naturiste pe care le am luat pt infectie urinara si o parte sunt pentru chist ovarian.
pt dureri de spate se poate incerca ketonal forte dar nu exagera cu tabletele.
iti doresc multa sanatate si sa stii ca tot ce am scris aici am probat eu personal.
0
25-03-2013, ora 11:04
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
multumesc pentru raspuns.. partenerul a facut analizele inainte de inceperea vietii sexuale impreuna (sange + analiza uretra) care au iesit bune.nu vrea sa ma indop cu pastile aiurea fara a avea un diagnostic/ o antibiograma...vreau sa stiu ce tratez, daca este ceva de tratat..momentan folosesc calmante cand durerile sunt mai puternice si multe lichide, ceai, apa, suc de afine (recomandat in infectiile urinare) pentru a dilua urina si curata vezica urinara..obisnuiesc sa iau un si supliment de vitamine + omega 3 ulei de peste..in rest nu folosesc nimic pentru ca nu vreau sa ma tratez dupa ureche.eu am scris aici NU pentru a primi un tratament ci pentru a primi un sfat ce analize/investigatii trebuii sa fac mai departe si la ce medic sa merg in tara..dupa cum am scris mai sus analizele ies toate normale dar simptomele persista..

am citit posturile tale despre urinoterapie si chiar ma gandeam cand o sa mi-o recomanzi si mie.m-am abtinut de a-ti raspunde pe celelate posturi...urina este un compus toxic pe care corpul incearca sa il elimine...pot fi zeci de bacterii in urina (mai ales cand pacientul--in situatia actuala, eu-- prezinta precis simptomele unei infectii urinare)..nu exista date stiintifice care sa sustina argumentele pro pentru urinoterapie ci din contra exista multe argumente impotriva...

din pacate:) sau din fericire pentru mine prin natura profesiei am citit cateva carti de introducere in medicina generala si in nici o carte din cele citite de mine nu am gasit vreo referire la urinoterapie..pe mine aceasta ineptie cu urinoterapie nu m-a convins.iti inteleg dorinta de a ajuta, de a da sfaturi si te rog sa nu mi-o iei in nume de rau cand iti spun ca e periculos de a da sfaturi despre un tratament care nu are fundament stiintific...
dar in final fiecare e liber sa faca ce vrea cu corpul lui.
O zi buna!
0
13-06-2013, ora 20:11
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
este greu de acceptat dar tind sa cred ca multe din simptomele suferite de mine erau pe fond nervos din cauza stresului si a depresiei:(.am discutat si cu medicul si el este de aceeasi parere.niciodata nu am crezut ca stresul poate da simptome fizice atat de puternice...vad ca de cand am ramas insarcinata si sunt in concediu medical simptomele au disparut, sunt mult mai relaxata.si implinita sufleteste.

acum ma lupt doar cu simptomele specifice sarcinei-greturi toata ziua, oboseala etc:).dar sunt fericita:)
0
13-06-2013, ora 20:37
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ma bucur tare mult pentru tine!sa te bcucuri desarcina si de bebelul tau!o sa urmezeo perioada solicitanta imediat dupa nastere, dar dupa 7-8 luni incolo, sunt o grozavie astia mici. Am o fetita de 2 ani si 4 luni, asa ca daca vreodata bebe are probleme de sanatate/diversificare alimentatie, etc, nu ezita sa ma contactezi...te pup
0
14-06-2013, ora 10:20
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
multuimesc mult pentru raspuns bestyutza..abia astept sa-mi tin minunea in brate:)...ieri am fost la ecografia sindr. Down si totul e ok-.nu am cuvinte sa descriu experienta de a vedea mogaldeata dand din manute si picioruse, intorcandu-se, fiind vioi.
sa-ti traiasca frumusetea de fetita si sa te bucuri de ea
te pup.
0
23-12-2017, ora 17:26
Lopat
Nu este medic/terapeut
Lopat
Buna besryutza...te rog din suflet..ma poti ajuta si pe mine...am o balanita candidozica de 1 an de zile de care nu mai scap.acum am si usoate ameteli..te rog din suflet ma poti ajuta
0
04-01-2018, ora 04:28
Laura8
Nu este medic/terapeut
Laura8
Buna Lopat, iti recomand sa folosești ulei de chimen negru, 1 lingurița dimineata pe stomacul gol cu 30 de minute inainte de masa iar cealalta inainte de culcare.Am avut o gramada de afectiuni, Infecții urinare, candida, amețeli puternice, atacuri de panica etc..De cand am inceput sa iau acest ulei am scapat de toate afectiunile, incearca-l si nu vei regreta.Acest ulei iti repara orice problema de sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.