Ajutati-ma: Escapelle, efecte adverse

11-10-2022
AnonimF375
Nu este medic/terapeut
AnonimF375
Buna ziua, in data de 23 mi s a terminat menstruatia, pe data de 2 oct am fost la ovulatie, iar in data de 4 am avut un contact sexual in urma caruia s a rupt prezervativul, iubitul meu a iesit inainte sa si dea drumul dar pentru prevenire am luat Escapelle la cam maxim 30 de min de la contact. La 6 zile dupa ce am luat pastila (in data de 10) am inceput sa sangerez foarte putin, in medie cam 2-3 picuri.A doua zi in schimb am inceput sa sangerez mai tare (mentionez fara prezenta unor cheaguri) si am o durere foarte subtila de burta.
Acum sunt nesigura:
Care sunt sansele sa fiu insarcinata? Sangerarile sunt de tipul intermenstruale sau doar mi a venit menstruatia cu 5-6 zile mai repede? Si cam cate luni v a fi neregulata?
3 comentarii
0
14-10-2022, ora 19:40
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Contraceptia de urgenta provoaca o dereglare hormonala de aceea nu este recomandat sa fie folosita foarte des, deregleaza ciclul menstrual. Pana la reglarea menstruatiei va recomandam sa folositi mijloace contraceptive daca nu va doriti o sarcina momentan

O seara linistita,
Clinica Marie Stopes International
0
14-10-2022, ora 20:21
AnonimF375
Nu este medic/terapeut
AnonimF375
In concluzie; sangerarile de care am scris mai sus, care pana in ziua de azi nu s au oprit, tin de 5 zile, sunt sangerari din cauza pastilei sau ar putea fi menstruatia?
0
02-12-2022, ora 23:49
anonima…
Nu este medic/terapeut
anonima…
Daca am 14 ani si am ramas insarcinata, iar iubitul meu are 15 ani, pot face avort fara sa afle parintii? Ne ar omori pe amandoi daca ar afla
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul