Am uitat o pastila, anticonceptionale Karissa

15-04-2016
Eliza-Alexandra
Nu este medic/terapeut
Eliza-Alexandra
Buna,

Am si eu o mica problema, iau anticonceptionale Karissa cam de 4 luni, insa luna asta am uitat sa iau o pastila. Acum aproape 2 saptamanai, sa zicem ca marti urma sa imi iau pastila, marti mi-am dat seama ca luni nu am luat-o, deoarece era Marti, si pastila de Luni era inca acolo, nu am stiut ce sa fac, asa ca am luat-o Marti pe cea de Luni in si am continuat asa, miercuri am luat-o pe cea de marti, joi pe cea de miercuri etc. In orice caz, cand am realizat asta aveam mai mult de 7 pastile ramase in blister, nu mai stiu exact cate dar erau mai mult de 7. Aseara ar fi trebuit sa iau initial ultima pastila, insa deoarece le-am decalat, a mai ramas o pastila in blister. Ce ar trebui sa fac? Sa iau si ultima pastila si sa incep pauza de maine in loc de azi? Sau sa nu o mai iau deloc si sa imi continui pauza de 7 zile normal. De asemenea, exista anumite riscuri ? Ca am decalat cu o zi? Tin sa mentionez ca nu m-am protejat deloc de cand am realizat ca am uitat o pastila si le-am decalat, am crezut ca daca continui sa le iau normal este ok, insa acum incep sa imi fac griji. Astept un sfat va rog
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul