carcinom bazocelular

11-04-2016
boboce
Nu este medic/terapeut
boboce
As vrea sa stiu daca pentru carcinom bazocelular confirmat histopatologic, in sensul mica zona de carcinom bazocelular superficial care intercepteaza limita de rezerctie laterala, este obligatorie interventia chirurgicala?
Mentionez ca problema mea este in zona fetei, iar la nivelul pielii nu s-a dezvoltat nicio formatiune, este doar o sensibilitate pe care o resimt, uneori, o usturime sau o usoara ulceratie, temporara, insesizabila de catre ceilalti.
Multumesc.
3 comentarii
0
17-11-2018, ora 12:34
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Cum ai rezolvat problema?Si eu am primit acelasi diagnostic de carcinom bazocelular.
0
17-11-2018, ora 18:21
andreiboca
Nu este medic/terapeut
andreiboca
Bună seara! Vă recomand amândurora să luați de urgent legătura cu medicul curant.
0
17-11-2018, ora 21:03
Dori02
Nu este medic/terapeut
Dori02
Am luat legatura si in urma biopsiei am primit urmatorul raspuns:
Fragment tegument elipsoid cu lungimea de 0.7/0.6/0.2 cm, la nivel polar prezinta arie de culoare bruna neregulata cu diametru de 0.3 cm.
Fragment cutanat prezinta proliferare tumoala de 5 mm diametrul maxim, constituita din cellule de talie mica, cu citoplasma redusa, bazofila cu palisadare periferica ce formeaza insule, focal atasate de epiteliu.Limita lateral cea mai apropiata 1 mm, limita profuna si polara <0.5mm.
Diagnostic: Aspecte histopatologice compatibile cu o formatiune de tip carcinom bazocelular non-ulcerat.
Am primit acest rezultat in urma unei biopsi pt o alunita ce imi aparuse pe nas si pe care am scos-o chirurgical. Doctorul chirug si cel care mi.a lucrat biopsia spune sa stau linistita ca nu este ceva grav si ca trebuie doar urmarit, insa nu pit sta linistita..de aceea as mai avea nevoie si de alt sfat.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: