Cornete nazale marite

26-12-2020
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Domnule dr. Flueraru, am si eu o intrebare daca fac operatia de reducere a cornetelor, am inteles ca face o cicatrice in interiorul lor cornetului si este posibil sa se mareasca dinou daca nu vindec cauza, o sa se refaca exact aceeasi marime ca inainte de operatie sau mai putin ? Va multumesc.
6 comentarii
0
26-12-2020, ora 16:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Cauza rinitelor în 90 la suta sunt pe tractul digestiv și Alimentația incorecta. Sau Alimente Alergene. Sau alimente care produc Reflux în somn. Dacă tratezi corect cauza nu e cazul sa te operezi
2. Complicațiile postoperatorii depind de răspunsul pacientului, organismului.
De tehnica folosita
De mana și experienta medicului
3. Recidiva depinde..direct proptional de. cât greșește pacientul cu alimentatia
0
26-12-2020, ora 17:03
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Va multumesc ptr raspuns, Am probleme cu acidul gastric si in timpul zilei nu numai noaptea, senzatie de gat si limba iritat, pot sa va spun ca in 4-5 ani am avut reflux, am reusit de 3-4 ori sa il stopez si nu am mai avut probleme cu nasul, dar acum mi-a revenit rinita si este foarte severa, Apnee in somn, lipsa oxigen la creier, problema este ca acea apnee nu ma lasa sa ma odihnesc si nu mai pot tine refluxul sub control fara odihna. Am trecut prin multe si stiu exact care este problema, ceea ce nu stiu este cam cat dupa operatie se refac cornetele la aceeasi dimensiune si cat timp am la dispozitie sa scap de reflux, am inteles ca Apneea in somn intretine refluxul si invers, ca nu lasa organismul sa se recupereze.
0
26-12-2020, ora 18:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vârsta. Înălțime. Sexul. Câte kg ai??
0
26-12-2020, ora 19:09
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
27, 1.90, Masculin, 76 KG,
0
26-12-2020, ora 20:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Refluxul este întreținut doar de Alimentația incorecta
Doar tratamentul de la gastro. Nu ajuta.
Dacă nu excluzi Alimentele care întrețin Inflamatia (google)
0
27-12-2020, ora 14:36
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Da, aveti mare dreptate am testat pe pielea mea... dupa ce m-am facut bine am revenit la vechiurile obiceuri ( proaste ).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.