copilul meu a inghitit o moneda de 10 bani

06-02-2011
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
acum cateva zile copilul meu a inghitit o moneda de 10 bani.am fost la spital, iau facut radiografie si au constatat ca este in stomac mi-au spus sa ast 5 zile sa controlez scaunul.este a treia zii si nu a iesit moneda.sa poate sa iese in urmatoarele 3zile?va rog raspundetimi
14 comentarii
0
06-02-2011, ora 07:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cati ani are copilul ? Urmareste mereu scaunul si, mai ales, daca are scaun zilnic.daca trec doua zile si copilul nu iese cu scaunul, e agitat, mergi neaparat cu el la spital..da-i sa manance alimente usoare, semilichide [ iaurt, compot, supa, lapte, smantana, pireu de legume, ou moale, mamaliguta ].nu orez, mere, nu banane, paine prea multa.
0
06-02-2011, ora 18:36
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
va multumesc frumos pt raspuns.copilul are 2 anisori, are scaun zilnic da numai afurisita de moneda nu iese se simte bine se joaca mannca.da ne este tare frica ca poate nu iese si nu stim cum vor proceda doctori am inteles ceva de de sedat sa poate scoate moneda??
0
06-02-2011, ora 22:58
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
dna doc balcan anisoara. as vrea sa va mai intreb un lucru umai daca imi puteti raspunde este vreo problema dca nu a eliminat moneda in timp de 5 zile?daca nu o elimina cum o sa procedeze doctori cum o sa io scoata?va multumesc.
0
09-02-2011, ora 19:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
S-a eliminat moneda ?
0
10-02-2011, ora 19:57
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
buna seara dna.doct.balcan, nu sa eliminat moneda
am fost din nou la un control iau facut raze si este in stomac in partea stanga
pe 17 luna asta mau programat din nou au spus ca o sa ii dea un lichid sau ceva de genu sa bea sa poata vedea mai exact unde este moneda
si inca urmez siropelu pe care mi lau dat
.daca imi puteti da niste sfaturi chiar miar prinde bine va multumesc frumos.o sera placua.si fetita are 2 anisori uitasem sa va zic.
0
12-02-2011, ora 09:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca va ramane in stomacel e posibil sa fie scoasa endoscopic..cu endoscopul pentru copii - un tubusor elastic ce are in capat camera de filmat si o mica pensa se apuca moneda si se trage afara...se va face anestezie, nu va faceti griji...trebuie urmarit in continuare scaunul pana pe 17 februarie.Dupa parerea mea este mai bine ca moneda sa ramana in stomac si sa fie scoasa pe gura, e mai periculos sa avanseze spre intestine, caci poate bloca o portiune de intestin subtire si atunci neaparat e nevoie de interventie chirurgicala..Deasemeni, trebuie evitat ca sa i se provoace copilului voma...se poate sufoca dim cauza monedei..endoscopia este cea mai buna solutie...
0
13-02-2011, ora 00:18
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
va multumesc nespus de mult dna.balcan parca stau mai linistit putin.dar azi sa mai intamplat ceva
a facut o diaree si a vomitat o dinzendrie cred
noi suntem in italia si o vecina asistenta de aici a venit la noi si ma sfatuit ce sa ii dau si nepotica ei de un anisor cu cateva zile in urma a avut la fel m_ia sp ca este un virus ca multi copii au ajuns la spital cu astfel de problema
si ca moneda nu se intoarce ca ea vomita numai apa
mancare nu mananca si mia spus sa ii dau apa cu putin zahar sa nu se dezidrateze.un sfat daca se poate va multumesc si imi cer scuza pt deranj.
0
13-02-2011, ora 08:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ii da apa cu zahar caci mai rau faci..cumpara-i de la farmacie bustine Diosmectal, se dizolva un pliculet intr-un pahar cu apa si bea de 3 ori/zi, va bea fara probleme caci are gust bun, si un sirop Bactrim - sa spui varsta copilului la farmacie - ii dai o masura dimineata si una seara..daca la prima farmacie iti cere reteta, nu te descuraja, mergi la alta, sunt si farmacii care dau medicamente fara prescriptie..Preparati-i azi un pic de pilaf - sau zeama de la orezul fiert cu putin morcov si zucchine, paine prajita.In ce oras stati, de cat timp, si unde a fost vazuta fetita, la un spital ? Ar trebui maine sa mergeti la un spital de pediatrie, sa se rezolve problema cu moneda mai repede, sa nu mai asteptati o saptamana..
0
13-02-2011, ora 22:15
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
suntem in italia si acum am fost cu ea la spital la pediatrie si au iternato din cauza dieriei si vomei mi sa spus ca sunt mai multi cpoii cu aceasta problema este un virus si pana nu isi face el treaba nu trece
numai ca ii da apa cu zahar sa nu se dezidrateze
va multumesc pt raspuns
0
27-02-2011, ora 10:55
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
buna ziua dn doct as vrea sa va intreb ceva in legatura cu scaunul la fetita mea, are 2 anisori si face scaunul numai bilute asa cum ar fii cacarezele de capra da numai ca mai mari si face de cate va zile, din ce cauza?
face scaunu reglat normal nu o doare burtica
din ce cauza
va multumesc.
0
10-03-2011, ora 21:25
diliu_86
Nu este medic/terapeut
diliu_86
buna seara doanma doct.vreau sa va untreb si eu ceva legat de sotia mea acum 2 ani a nascut si atunci sa rupt medici au cusuto si acum dupa 2 ani simte niste intepaturi, pe jos nu tot timpul. este normal?/
va rog raspundeti_mi
.o sera buna
0
18-03-2011, ora 13:16
carmen25
Nu este medic/terapeut
carmen25
Buna ziua,
Am si eu o problema cu fetita mea de 2 ani jumate.De vreo cateva zile se plinge ca o doare burtica, si a inceput sa iasa cu scaunul dupa fiecare masa(3-4).Scaunele nu sunt diareice, sunt normale, putin mai placintoase ca de obicei.Medicul pe care l-am sunat mi-a zis sa-i administrez nexium 3-4 zile(a fost diagnosticata acum cateva luni cu gastrita, pt care a urmat trat si regim) si hydrasec, fara sa-i scot lactatele din alimentatie.Ea mananca de regim dintotdeauna, nu a mancat niciodata prajeli, dulciuri sau sucuri.Oare totusi nu ar trebui scoase lactatele, chiar daca nu sunt diareice scaunele, dar sunt dese totusi?Si oare e suficient hydrasecul si nexiumul ?
0
26-06-2011, ora 14:52
300000000000
Nu este medic/terapeut
300000000000
buna ziua fetita mea are 2 ani si 10 luni si de cand o am este foarte nervoasa plange foarte mult o intrb daca o doare ceva si spune ca nu nu mananca are doar 11 kg ce sa fac sau ce sai dau iam luat colostrum cu prebiotice si tot degeaba nu am vazut nici o schimbare ce ma sfatuiti as dori si parerea unui medic pediatru
0
28-06-2011, ora 10:45
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
buna 300000000000 si copilul meu avea cam aceleasi simptome si i-am facut analizele si avea limbrici. al meu plangea nu manca nu dormea si se strangea ca un ghem pe jos. parerea mea e ca are oxiori ca astia se ia cel mai repede
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mierea poate proteja împotriva efectului caustic al bateriilor înghițite
  •