durere dinti la cald si rece

06-01-2010
iakob
Nu este medic/terapeut
iakob
buna ziua am si eu o intrebare anul trecut am avut o lucrare cu doua coronite de portelan respectiv 4 dinti sus si 3 jos de vreo luna ma dor toti cand beau apa un pic rece sau ceva cald.ce e de facut?mentionez ca mie tare frica sa merg din nou la dentist.ms
6 comentarii
0
06-01-2010, ora 13:05
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Cred ca lucrarile au fost facute fara ca dintilor sa le fi fost scosi "nervii". Daca asa este.
0
06-01-2010, ora 18:56
iakob
Nu este medic/terapeut
iakob
lucrarea a fost facuta pe dinti sanastosi nu mi sau scos nervii...ce sa inteleg din raspunsul d voastra ca va trebui sa suport tot timpul durere?nici nu pot sa mestec pe ei ca simt un disconfort sau durere..e naspa rau si m-au costat o gramada de bani...vai
0
06-01-2010, ora 20:05
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
nu trebuie sa va fie "frica"! Mergeti la dentist din nou; va va consulta, va face probabil si niste radiografii, si va incerca sa va ajute.
De foarte multe ori se intampla ca dintii de sub o lucrare sa inceapa candva sa doara.
Veti primi o anestezie, si, daca va fi nevoie, se va trece la tratamente de canal; in nici un caz nu vor fi mai dureoase decat ceea ce "suportati" acum.
Bafta!
0
07-01-2010, ora 12:15
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
lucrarile care se sprijina pe dinti vitali ( adica cu nerv) au avantajul unei durate de viata mai mari decat cele pe dinti cu tratament de canal, DAR prezinta riscul producerii unei infamatii pulpare la un moment dat.
acest lucru se pare ca s-a intamplat la dvs. durerea ( cauzata de inflamatie ) poate sa apara imediat, poate sa apara dupa un un anumit interval de timp, mai lung sau mai scurt, sau poate sa nu apara deloc de cele mai multe ori. cauzele sunt multiple:

-necesitatea slefuirii unei grosimi de aprox 1.5 mm din dinte pentru lucrarile total fizionomice, ceea ce determina o apropiere destul de mare de pulpa,
-turatia mare a frezei la slefuirea dintilor, variatiile de temperatura in timpul slefuirii ( chiar daca acesta se face cu racire cu apa sau nu ),
-substantele continute de cimenturile provizorii sau definitive cu care s-a fixat lucrarea provizorie sau finala etc.

solutia: daca durerea persista sau se accentueaza este necesar tratamentul de canal care se poate face si fara a se taia si indeparta lucrarea, prin realizarea unei cavitati de acces catre pulpa dentara prin lucrare ( adica se gaureste lucrarea ca sa se ajunga la nerv), apoi se obtureaza definitiv canalele si la final se inchide aceasta cavitate cu un material compozit, ca pentru o " plomba" de culoarea lucrarii.
0
27-03-2011, ora 16:51
roxanastarparu
Nu este medic/terapeut
roxanastarparu
Buna ziua, am si eu o intrebare. am fost ieri la medicul stomatolog si mi-a pus o plomba, mi-a facut anestezie, nu mi-a scos nervul, insa am dureri la cald si rece, si mananc si cam rau in partea cu plomba. intrebarea este, este ceva pasager? sau trebuie sa merg iar la medic? este normal?? mmultumesc
0
28-03-2011, ora 10:32
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca a fost o carie profunda este normal sa doara o vreme la cald si la rece pana cand se depun straturi noi, dure de dentina pe baza cavitatii. Daca, in schimb, apar dureri spontane, persistente, puternice, trebuie scos nervul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dinți sensibili
  •