Durere piept stanga la respiratie.

19-03-2019
pokiranga
Nu este medic/terapeut
pokiranga
De doua zile am inceput sa am o durere ca un junghi in piept chiar sub umarul stang cand respir si stau in diferite pozitii, cum ar fi culcat pe partea stanga, am avut cateva fasii de sange in flegma si ieri si azi, mi-am facut radiografie la plamani chiar acum 10 zile si totul a iesit ok, tin sa mentionez ca am un istoric de atacuri de panica si imi este foarte teama, am fost la doctorul de familie si mi-a spus ca la plamanii nu ar cam fii nimic habar nu am ce sa fac si imi este frica foarte tare, am fost fumator timp de 3 ani si am 20 de ani m-am lasat totusi de tigari acum 7 luni, de atunci nu am mai fumat nimic. va rog frumos sa imi dati niste sfaturi ca simt ca inebunesc.
1 comentarii
0
21-03-2019, ora 20:55
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Durerea poate fi osteo-musculară, nu neapărat pulmonară. Dacă ați avut striuri de sânge în spută ar fi bine să mergeți la un medic pneumolog să vă investigheze. Alte simptome aveți (tuse, scădere ponderală, febră, transpirații, frisoane)? Sângele poate fi de la o simplă inflamație a mucoasei din tractul respirator care să determine ruperea unor vase mici de sânge. Totuși ca să fiți liniștit este bine să investigați această sângerare. Sper să vă fie util ce v-am spus. Dacă mai aveți întrebări aștept să-mi scrieți. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de plămâni - ce trebuie să știi
  •