Gat uscat si usturime

01-11-2020
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Buna seara, dle dr. Flueraru,
Am 53 de ani, sex feminin, 72 kg, nu consum alcool, nu sunt fumatoare. Acum 2 saptamani am simtit usturime in gat, cu raguseala si febra pana in 38 C. Medicul de familie mi-a prescris azitrox 7 zile, linex, paracetamol, ceaiuri si pastle de supt, spunand ca e posibil sa fi contactat COVID. Dupa 2 zile febra s-a terminat, a mai disparut si raguseala si usturimea in gat, insa tot se mai mentin si acum la un anumit nivel, mai ales seara se accentueaza. Dup ce am terminat antibioticul am simtit cerul gurii si limba in neregula, albicioase si ca si cum as avea NISIP si SCAME in gura. Mi-a prescris aerius 2 pe zi, fluconazol 50 mg 1 pe zi timp de 7 zile, nexium 2 pe zi 40 mg timp de 30 zile. S-au mai ameliorat simptomele, dar nu semnificativ. Simt nevoia sa dreg glasul, mai ales seara, dupa ora 17-18, simt uscaciune in gat si, mai rar, usturime. Limba si cerul gurii s-au ameliorat ceva mai mult. Ce ar trebui sa mai fac si ce poate fi cu acesata uscaciune, usturime si nevoia de a drege glasul, desi nu mai sunt ragusita, dar parca e ceva acolo in neregula. Dupa ce incep sa dreg glasul, intru intr-un cerc vicios. Se accentueaza uscaciunea si usturimea si iar incerc sa tusesc si tot asa...
Va multumesc!
2 comentarii
0
05-11-2020, ora 09:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simptomele descrise...
usturime in gat, cu raguseala, limba in neregula, albicioase, Simt nevoia sa dreg glasul, simt uscaciune in gat
sunt rezultatul Problemelor gastro intestinale si alimenattiei incorecte mai cu seama seara
1. se produse un reflux gastro esofagian in somn..care arde tot pana sus in rinofaringe
2 si indirect.. problemele gastro intestinale.. prin nervul Vag si prin sistemul Limfatic.. afecteaza calitate mucoaselor..
3 unica soluti corecta.. regim corect, strict alimentar, hidratare corecta.. tratament de durata la gastrologie
0
05-11-2020, ora 19:30
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Va multumesc! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •