Puls iregulat si stenoza aortica

09-01-2022
olenuta00
Nu este medic/terapeut
olenuta00
Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti cu urmatoarele :

Bunica de 83 de ani care are probleme cronice de sanatate (stenoza aortica cu arie valva 1, 1cm2, peak gradient 32 mmHg, si mean gradient 20 mmHg), stare generala de sanatate buna, usoare simptome cardiologice care in martie anul trecut in urma unui control cardiologic nu erau de ingrijorat ), acum am observat ca are pulsul iregular. Initial am observat acest lucru acum 2-3 saptamani la aparatul de luat tensiunea (o inimioara specifica care vibreaza), si cateva zile la rand i-am masurat pulsul la incheietura mainii si pare iregulat gen : 1, 2, pauza, 1, 2, 3, 4, 5 pauza, 1 pauza, 1, 2, 3 pauza. Pauza e de 1 secunda sau mai bine. Bunica are pulsul in jur de 55-60, aceasta iregularitate e destul de evidenta.

Dat fiind cele relatate mai sus, cat de repede ar trebui sa grabesc follow-up-ul cu cardiologul care e programat in Martie. Acum in martie se ia o hotarare daca i se pune valva artificiala sau nu.

Va multumesc,
1 comentarii
0
09-01-2022, ora 20:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puneti-i mana la incheietura mainii si simtiti pulsul. Daca este neregulat trebuie dusa la urgente. Risc de AVC.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: