Rinita atrofica. am ramas fara cornetele inferioare

01-07-2019
amia004
Nu este medic/terapeut
amia004
Buna seara! Am 2 luni de cand am fost operata de rinita cronica hipertrofica la Arcadia Iasi. La o saptamana de la operatie am facut epistaxis si am ajuns la UPU. Dupa 2.5 zile de crize (cu folosire de merocel din ce in ce mai lungi si in final mese fff lungi bagate pana in creier pt a opri hemoragia) am fost electrocauterizata fara anestezie locala( nu sunt singura; asa patesc cei care merg la privat si ajung cu probleme la UPU). Recuperarea a fost foarte grea dupa trauma de la UPU. Poblema este ca am ramas fara cornetele inferioare. Acum nu stiu cine este vinovat. Medicul care mi-a dat marea veste (alt medic de la Arcadia)ca nu mai am cornete nu stie sau nu vrea sa-mi spuna. Oricum medicul care m-a operat la Arcadia mi-a zis ca am mucoasa pe cornete refacuta si nu intelege de ce am senzatia de strangere de nas pe interior si ca ma ustura(motiv pt care am fost la alt medic). Mi se usuca si gatul foarte tare pt ca simt aerul rece si uscat direct in gat. Folosesc ser fiziologic, cicatridina, vitamina A uleioasa, vitamina C 1000mg( dupa o luna de tarosin medicul a zis ca pot lua) Ca 1000mg( 10 zile pe luna). Imi este foarte frica sa nu ajung la epistaxis din nou(pana sa ma operez nu stiam ce este hemoragia nazala) si sa ajung la macelarit la UPU. Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sftat. Multumesc!
5 comentarii
0
02-07-2019, ora 08:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Motivul de ce ai ajuns sa te operezi de Cornetele hipertrofice..este un REFLUX gastro esofagian. acidul gastric ajunge noapte in somn.. pana sus in rinofaringe si irita coada de cornet
2din motivul ca NU sa tratat si cauza problemei... acea operatie ajuta doar la respiratia mai buna nazala dar NU a vindecat si Usturimea..de pe mucoase care este data de gastrita cu reflux., si usuca si gatul foarte tare pt ca simt aerul rece si uscat direct in gat... asta TOT din cazua ca faringele este iritat si inflamat de acidul gastric
3 faci consult amannuntit la gastrologie
citesti tot ce sa mai postat pe forum despre faringite si amigdalite provocate direc sau indirect de problemele gastro intestinale si de alimentatia incorecta
0
02-07-2019, ora 08:40
amia004
Nu este medic/terapeut
amia004
Multumesc domnule doctor. Am sa va urmez sfatul. Mai precizez ca am 10 ani de utilizare spray si in urma cu 5 ani am mai avut o interventie: deviatie sept+cornete. Din nefericire cornetele nu au fost micsorate suficient si am folosit din nou spray. Diagnosticul la a doua operatie, din mai 2019, a fost rinita cronica hipertofica medicamentoasa. Si mai lucrez si in mediul toxic. Momentan lucrez cu masca pe nas luate din farmacie.
0
30-05-2021, ora 11:47
Laura P
Nu este medic/terapeut
Laura P
Buna ziua. Fetita noastra in varsta de 6 ani se chinuie de 3 ani si jumatate cu niste episoade (tot mai dese) de inflamare extrem de puternica a cornetelor nazale, motiv pentru care nu a putut frecventa gradinita (ajungea de fiecare data la otita bilaterala si antibiotic). Singura solutie ca sa nu ajungem la acest scenariu era sa o tinem cu lunile acasa. Testele de alergie au iesit negative. In afara de aceasta inflamatie foarte puternica nu prezinta niciun alt simptom. Nu i-a curs niciodata nasul, nu a tusit, extrem de rar (poate 2-3 episoade) a facut febra si in general nu a avut nicio alta problema. Intr-un an si 9 luni (cu pauze mari de stat acasa) am fost cu ea de 58 de ori la medic. Inflamatia nu cedeaza cu nimic in afara de Tobradex (cu Olynth) / Rinonef-T (cu ser fiziologic) - amestecuri date de medicul curant. I-am facut si adenoidectomie in octombrie 2019; nicio schimbare, poate doar in mai rau. Din decembrie 2019 este complet izolata (nu ne-am intalnit cu nimeni, poarta masca, nu mergem in magazine) si cu toate acestea a avut 5 episoade de inflamatie (de cand sta izolata nu a mai facut otite). Singura manifestare este ca incepe noaptea sa fornaie si daca nu o trecem instant pe tratament se agraveaza incat nu mai poate respira. Ziua pare sa nu aiba nimic, noaptea devine un calvar. Tratamentul i-l dam progresiv - cateodata cedeaza cu Maresyl, alteori ajungem la Biorinil si in cazurile extreme - combinatiile de mai sus. Cand a facut cel mai urat episod de acest gen, inflamatia a cedat doar cu Medrol pastile. Am citit raspunsurile dvs. de pe forum. Suntem foarte atenti si in ceea ce priveste alimentatia, mananca extrem de rar dulciuri, totul este gatit, nu mancam mezeluri. Fetita are si o deviatie de sept pe partea stanga. Ce investigatii ne sfatuiti sa facem? Va multumim! (Cu scuzele de rigoare daca apare de mai multe ori comentariul; se blocheaza pagina in momentul in care incerc sa trimit).
1
30-05-2021, ora 16:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Mucoasa nazala are legătură directa cu sinusurile și Dantura
Un consukt stomatologie cu CT rădăcină dinților și sinusuri
2. Consukt Gastrologie
Un reflux în somn. Poate inflama cornetele nazale
0
30-05-2021, ora 20:47
Laura P
Nu este medic/terapeut
Laura P
Multumim frumos!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.