Risc de sinfromul down al fatului

12-02-2022
mariana5903
Nu este medic/terapeut
mariana5903
Buna ziua, ma adresez aici cu o intrebare cacu sunt disperata. As dori ca un medic daca se poate sa ma lumineze. Am 36 de ani, sunt insarcinata in 16-17 saptamani. La morfogia de trimestru I efectuata la 12 saptamani si 6 zile mi-a iesit
lungimea cranio-caudala 65.00mm
Translucenta nucala 2.5mm
Os nazal prezent
Doppler valva tricuspida normala
Cu toate astea ginecologul mi-a recomandat sa fac amniocenteza caci la risc trimosie 21 mi- iesit:
Risc bazal de 1: 179
Risc calculat 1:483...
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, sa imi zica cineva daca a trecut prin asa o situatie. Nu mai stiu ce sa cred, nu am rude cu aceasta afectiune, am 2 copii perfect sanatosi.
Va multumesc.
2 comentarii
0
25-02-2022, ora 17:33
Gevo
Nu este medic/terapeut
Gevo
Buna ziua! Ati făcut amniocenteza? Nu v-a fost recomandat un test genetic pt trisomii inainte de amniocenteza?
Si eu ma aflu într-o situație similara, translucenta la prima morfologie 3.2 mm, os nazal prezent, iar deocamdată astept rezultatul testului Neobona.
0
25-02-2022, ora 18:11
mariana5903
Nu este medic/terapeut
mariana5903
Nu am facut amniocenteza, am consultat un alt doctor care mi-a vazut ecografiile si rezultatele analizelor si mi-a zis ca nu este cazul de ingrijorare. Urmeaza pe 23 martie sa fac morfologia de simestrul 2.in rest mi-a aratat niste date de un site si mi-a zis sa stau linistita ca bebe este bine. Translucenta nucala in cazuri mici poate sa iasa mai mare de 2, 5. Totusi va rog dupa ce va ies analizele sa imi spuneti cum au iesit. Si linistiti-va ca sunt sigura ca vor fi bune si bebele dvs este sanatos. Sarcina usoara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Speranțe pentru pacienții cu sindrom Down: potențial tratament, aflat în studii experimentale pe șoareci
  • Monitorizarea în primii ani de viață a copiilor născuți cu sindrom Down, necesară pentru a preveni complicațiile cardiace și pulmonare
  • Preferințele alimentare ale copiilor cu sindrom Down îi pot predispune pe aceștia la deficiențe nutriționale
  • Ce cauzează îmbătrânirea accelerată în sindromul Down
  • Boala Alzheimer progresează mai rapid la persoanele cu sindromul Down
  •