Sangerare cu Yasmin

15-02-2012
neme
Nu este medic/terapeut
neme
Buna ziua,

Am 24 de ani, iau yasmin de ceva vreme si am inceput sa am niste sangerari neregulate cam la 15 zi dupa ce incep o noua serie. Am fost la medic, am facut un test de secretie si nu a iesit nimic in neregula, mi s-a spus ca este posibil sa fi luat un lot de yasmin ce nu era tocmai ok. Dar e deja a treia luna cand se intampla, eu ma gandesc ca nu mai functionez bine cu yasmin, alte simptome nu am, , , decat ca este deranjant, d-na doctor a spus sa nu le schimb momentan. Pot lua ceva care sa stopeze acest proces. Multumesc
3 comentarii
0
15-02-2012, ora 14:54
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu e anormal sa ai spotting in timpul administrarii de pilule contraceptive chiar daca nu esti la prima luna de administrare.
Din pacate nu ai ce face decat sa schimbi pilulele ( insa medicul nu ti-a recomandat asta inca) ori sa renunti la ele si totul va reveni la normal.
0
15-02-2012, ora 15:51
neme
Nu este medic/terapeut
neme
Da.. stiu ca se mai intampla sa ai spotting, mi s-a mai intamplat si alte dati... dar e enervant acum ca a fost consecutiv. poate si stresul si -a pus amprenta. I-am propus d-nei ginecolog sa mi le schimbe... ca am fost la ea dupa 2 luni practic de spotting (ma refer ca repetare) si mi-a spus ca iau de atata timp yasmin.. ca e pacat sa le schimb si sa mai astept inca 2 luni... dar ma enerveaza si ca am dat o groaza de bani si n-am rezolvat nimic si ca iar ma duc si ma trezesc cu aceleasi raspunsuri fascinante.
0
15-02-2012, ora 16:41
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Da, ar trebui sa ti le schimbe daca asa iti doresti tu. Nici eu nu inteleg de ce medicul nu doreste asta.
Oricum, multi medici recomanda anticonceptionale fara nicio analiza in prealabil, analiza care sa arate ce ti s-ar potrivi mai bine, multi spun "' ia asta ", iar tu vezi cum te simti dupa... Ceea ce iti sugerez este ca si tu singura poti sa iei un alt anticonceptional fara a fi recomandat de medic. Eu am luat foarte multe anticonceptionale din motive medicale pana acum, toate recomandate de medic si doar cu unul ma simt bine si anume Desorelle. Sunt foarte tolerabile, data viitoare sa mentionezi medicului tau aceste anticonceptionale.
ps: asa e la medic, te poti duce o data si sa ai un diagnostic urmat de rezolvarea problemei, ori te poti duce de n ori si problema ta sa nu se rezolve..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Spotting - sangerarile intermenstruale
  • Sangerarea in timpul actului sexual
  •