ulei esent. 100 la suta natural cura interna in siguranta?

28-04-2010
aldo11
Nu este medic/terapeut
aldo11
Buna ziua,
medicul mi-a zis sa iau intern ulei esential de eucalipt 100% natural si ulei esential de ienupar 100% natural. Sunt in Austria si am gasit 2 producatori care au uleiurile respective 100 % naturale : unul zice ca se poate lua intern in principiu dar ca nu exista recomandarea de a se lua intern pe prospect datorita legislatiei; celalalt zice ca nu recomanda sa se ia intern chiar daca este 100% natural si nu contine deloc substante de sinteza, dar nu este o firma medicala, se ocupa mai mult cu aromoterapie. Stie cineva daca sunt in siguranta sa iau intern respectivele uleiuri 100 % naturale ? Daca sunt 100% naturale atunci de ce exista in lege aspecte datorita carora nu se recomanda pe prospect administrarea interna ?

Multumesc !
2 comentarii
0
31-05-2010, ora 09:25
Gabita D
Nu este medic/terapeut
Gabita D
Am si eu o intrebare : pentru ce doriti sa luati aceste uleiuri ?
0
09-06-2010, ora 14:18
aldo11
Nu este medic/terapeut
aldo11
Rinita cu reactie frontala ( nealergica, stranut foarte rar ) de care nu scap de doi ani de zile..
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK