118 de persoane bolnave de SIDA in judetul Vaslui

Data publicării: 18-04-2007

Un singur caz nou de HIV/SIDA a fost identificat in primul trimestru al acestui an, in Vaslui.

Persoana bolnava este adulta si din declaratia reprezentantilor Autoritatii de Sanatate Publica Vaslui rezulta ca a luat boala in urma unui contact sexual neprotejat.
    "Fata de aceeasi perioada a anului trecut , cand au fost depistate cinci cazuri intr-o  luna, anul acesta situatia este mai buna. Totusi populatia trebuie sa stie ca HIV/SIDA ramane in continuare o amenintare", a declarat dr. Luminita Costache, directorul ASP Vaslui.
    Specialistii spun ca un numar real al purtatorilor de virus HIV nu poate fi cunoscut. Exista persoane care nu au descoperit ca sufera de aceasta boala, in timp ce altele stiu de existenta ei, dar refuza sa recunoasca de teama sa nu fie excluse de societate.

Sursa: Rompres, 18-04-2007, Vizualizari 663
 Agentia Nationala de Presa Agerpres O parte din știrile medicale de pe site-ul nostru sunt furnizate de Agenția Națională de Presă "Agerpres", partenerul nostru pe secțiunea de Noutăți și Știri medicale.