Buzau: Primul pas, un proiect pentru tinerii cu deficiente de comunicare verbala

Data publicării: 01-11-2010

Câteva sute de tineri cu deficienţe de comunicare din judeţul Buzău au posibilitatea începând de luni să aibă un CV după model european, însoţit de o scrisoare de intenţie.
'În cadrul proiectului 'Primul pas', Asociaţia '1 Iunie 2001' oferă tuturor persoanelor cu deficienţe de comunicare verbală posibilitatea să aibă un CV după model european care, la cerere, poate fi însoţit şi de o scrisoare de intenţie. CV-ul completat va fi listat pentru a putea fi folosit la un eventual interviu şi va fi arhivat electronic într-o bază de date pe care cei interesaţi o pot folosi ulterior', a declarat, pentru Agerpres, Irina Costianu, responsabil de comunicare.
Reprezentanţii Asociaţiei '1 Iunie 2001' au sesizat că sunt multe persoane surdo-mute care nici măcar nu au calculator acasă, iar când se duc să caute un loc de muncă li se cere să depună CV-ul.
'Vrem să umplem acest gol pentru că, pe de o parte, ne vom apleca tot mai mult spre consilierea persoanelor cu deficienţe de comunicare verbală în vederea angajării, iar, pe de altă parte, vom folosi laboratorul de informatică pe care l-am realizat cu sprijinul ASSOCLIC România', a spus Ionica Tarău, preşedintele Asociaţiei '1 iunie 2001'.
Sursa: Agerpres, 01-11-2010, Vizualizari 327
 Agentia Nationala de Presa Agerpres O parte din știrile medicale de pe site-ul nostru sunt furnizate de Agenția Națională de Presă "Agerpres", partenerul nostru pe secțiunea de Noutăți și Știri medicale.