am uitat sa iau o pastila... ce sanse sunt sa fiu insarcinata?
Iau pilule contraceptive de cativa ani, de fiecare data la aceeasi ora si n-am avut niciun fel de probleme pana acum. Luna asta insa s-a intamplat sa uit sa iau pastila in jurul celei de-a 15-a zi a ciclului (cand mi-am dat seama era prea tarziu ca sa o mai iau asa k am sarit peste). Problema e ca am avut contact sexual chiar atunci, inainte de a lua urmatoarea pastila. Cat e de grav? Ce sanse am sa fiu insarcinata? Mentionez si ca de ceva vreme am o raceala la ovare destul de nasoala, cu sangerari si dureri periodice (stiu ca si o raceala poate afecta ciclul).Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ceva!
3 comentarii
Este destul de improbabil, dar nu cu totul exclus să fi rămas gravidă.
Dacă se întâmplă să mai uitaţi câte o pastilă, e bine să o luaţi: pastila uitată se ia, nu se sare.
Anticoncepţionalele favorizează "răcelile la ovare". Poate că ar fi timpul să vă gândiţi la altă metodă contraceptivă.
Dacă se întâmplă să mai uitaţi câte o pastilă, e bine să o luaţi: pastila uitată se ia, nu se sare.
Anticoncepţionalele favorizează "răcelile la ovare". Poate că ar fi timpul să vă gândiţi la altă metodă contraceptivă.
In primul rand multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt.
Am realizat ca am uitat pastila dupa 24 de ore, adica exact cand trebuia sa o iau pe urmatoarea si era prea tarziu sa o mai iau; gresesc? Cat despre raceli (scuzati limbajul folosit anterior dar eram destul de grabita) pot spune ca nu mi-au dat batai de cap pana acum, nu prea racesc de obicei deci nu stiu daca anticonceptionalele ar fi de vina. Ar fi destul de dificil sa renunt la acestea pentru moment, poate dupa prima nastere.
Inca o data va multumesc pentru raspuns si sper sa fie o alarma falsa de aceasta data.
Am realizat ca am uitat pastila dupa 24 de ore, adica exact cand trebuia sa o iau pe urmatoarea si era prea tarziu sa o mai iau; gresesc? Cat despre raceli (scuzati limbajul folosit anterior dar eram destul de grabita) pot spune ca nu mi-au dat batai de cap pana acum, nu prea racesc de obicei deci nu stiu daca anticonceptionalele ar fi de vina. Ar fi destul de dificil sa renunt la acestea pentru moment, poate dupa prima nastere.
Inca o data va multumesc pentru raspuns si sper sa fie o alarma falsa de aceasta data.
va rog din suflet un raspuns la problema mea daca am facut sex neprotejat cu sotul meu in a 10 zi din perioada de fertilatie sigur ot ramine insarcinata va rog raspuns corect
multumesc frumos
multumesc frumos
Alte subiecte recente din această secțiune:
- 0Credeți că aș putea fii însărcinată ? Vă rog să îmi răspundeți
- 0Sex in a 4-a zi de pastile, dar nu 100% protejata??
- 1Buna, e posibil sa raman insarcinata?
- 2Virgina însărcinată doar prin contact cu lichidul ejaculat de pe un capac de toaleta?
- 2Sunt însărcinată?
- 1Dereglare sau sarcina ?
- 2Test fals pozitiv?
- 1Sarcină? <0, 5 HCG
- 1Sarcină?
- 2Poți ramane gravida înainte de menstruație??