Rezultat Papanicolau

04-06-2010
voinila miki
Nu este medic/terapeut
voinila miki
Buna ziua,
Va rog daca imi puteti interpreta un rezultat al analizei Papanicolau. In buletinul citologic este bifata casuta alterari celulare benigne. Am 2 concluzii, si nume:
1 - Negativ pentru leziune intraepiteliala sau maligna
2 - Frotiu cu modificari citolitice,

La ce se refera a 2-a concluzie? Ce inseamna mai exact?

Va multumesc
7 comentarii
0
06-06-2010, ora 15:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti fa griji caci rezultatul este foarte bun, acele modificari citolitice [ alterarile celulare benigne ] sunt datorita inflamatiei de la nivel local, probabil ca ai o usoara infectie / inflamatie genitala pentru care ai primit tratament.Stai linistita, important este ce scrie la pct. 1.
0
02-07-2010, ora 09:31
suciugeorgeta
Nu este medic/terapeut
suciugeorgeta
Va rog daca puteti sa imi spuneti daca totul e bine dupa acest test papanicolau:
Adecvarea frotiurilor:frotiu satisfacator pt. evaluare
frecvente hemetii, citoliza, frecvente PMN
Caract. generala:negativ pt. leziuni intraepiteliala sau malignitate(vezi diagnostic descriptiv)
Diagnostic descriptiv:infectii:bacterii
modificari reactive asociate cu :inflamatia(include si reparatia tipica)
celule endocervicale modificate inflamator
clasa II
0
29-07-2010, ora 20:16
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
Totul este bine, aveti o inflamatie care ar trebui tratata in urma unui examen de secretie vaginala.
0
17-01-2011, ora 16:18
AndreeaChi
Nu este medic/terapeut
AndreeaChi
Buna seara,
Va rog daca puteti sa-mi interpretati si mie un rezultat al analizei Papanicolau:
- numeroase celule pavimentoase superficiale cu nucleu picnotic sau pimotic (nu inteleg prea bine scrisul)
-intermediare cu cromatina omogena
-leucocite
-bogata flora cicobaciliara
-frotiu tip II BP


Va multumesc!!
0
17-01-2011, ora 17:33
Dr. Radu Botezatu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Radu Botezatu
este un frotiu inflamator. si la dvs este recomandat un examen de secretie vaginala pentru a putea trata o eventuala flora patogena.
0
20-01-2011, ora 09:25
AndreeaChi
Nu este medic/terapeut
AndreeaChi
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajuti cu un sfat bun..pentru candida ce este mai indicat sa iau: canesten sau lamexin ? dar pentru partener?
Va multumesc frumos!!
0
01-02-2011, ora 15:00
luysa_lys
Nu este medic/terapeut
luysa_lys
buna! in urma unui test papanicolau am: frotiu negativ pt leziune intraepiteliana sau maligna, modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia. Ce inseamna toate astea...imi poate explica cineva? multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.