Sunt sanse de a fi insarcinata?

07-02-2017
rita19
Nu este medic/terapeut
rita19
Buna seara, am avut ciclu menstrual pe data de 28 ianuarie si s-a terminat pe data de 3 luna aceasta.Tind sa mentionez ca am inceput prima tableta de contraceptive in a 4 a zi de ciclu, iar duminica si luni am facut sex neprotejat cu iubitul meu, care a terminat in mine.Sunt sanse sa fi ramas insarcinata?
2 comentarii
1
08-02-2017, ora 00:14
Dr. Andrei Oncescu
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Andrei Oncescu
Pentru a fi siguri ca ovulatia este inhibata ar trebui sa fi luat minim 7 tablete consecutiv pana la momentul contactului. In nici un caz nu intrerupeti administrarea. In caz ca ati uitat vreo tableta luati o imediat in momentul in care v ati adus aminte si folositi prezervativ pentru urmatoarele 7 zile.
0
08-02-2017, ora 00:32
rita19
Nu este medic/terapeut
rita19
Multumesc pentru raspuns! fiecare pastila a fost luata la timp, inclusiv in acele doua zile in care au avut loc contactele sexuale, iar de intrerupere, nu se pune problema.Dar sunt sanse sa fi ramas insarcinata dupa aceste doua zile?
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul