Însărcinată dupa avort?

19-08-2013
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Va rog lamuriti-ma! Acum o saptamana am aflat ca sunt însărcinată, am intretinut relaţii sexuale neprotejate, insa, întotdeauna ne-am ferit, niciodată nu a ejaculat in mine dar totuşi s-a întâmplat. Am făcut avort din păcate iubitul meu spune ca suntem prea tineri pt un bebe. Acum, la o saptamana dupa avort am intretinut din nou relaţii neprotejate dar la fel, fără a ejacula. Sangerarile de dupa avort au încetat acum 3 zile. Este posibil sa rămân din nou însărcinată? Va multumesc
15 comentarii
0
19-08-2013, ora 01:34
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Adica ti s-a intamplat o data, ai vazut clar ca exista riscuri clare prin metoda asta a ejaculatii in afara vaginului si totusi ai peristat si a doua oara???? Si, mai ales, dupa o saptamana de la un chiuretaj?? Bineinteles ca dupa chiuretaj sarcina e si mai posibila. Si poti sa faci si infectie, uterul fiind practic raschetat prin chiuretaj.

Nu vreau sa te sperii sau sa te jignesc, poate nici nu esti insarcinata (ia test de sarcina de la farmacie sa verifici) dar esti de o inconstienta absolut crasa! Iti bati joc de trupul si psihicul tau. Barbatul tau chiar nu te respecta, nu te intreaba cum sa faca sa te protejeze ? Tu nu stii sa refuzi ce iti face rau? Sau rabzi ca o sclava?

Informeaza-te pentru ca poti ramane insarcianata daca nu te protejezi!!

Ai grija de tine ca altcineva nu va suferi in locul tau.
0
19-08-2013, ora 01:55
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Cred ca aveţi dreptate, nu mai pot spune nimic. Nu vreau sa ma scuz, dar s-a întâmplat asta la insistentele iubitului meu.
0
19-08-2013, ora 04:55
Sophia1975
Nu este medic/terapeut
Sophia1975
Nu ma intelege gresit, nu te judec, nu te critic, am toata compasiune, dar si totalul dezacord cu ce atitudine ai.
Si iar am sa fiu directa cu tine:
1.mergi la control sa vezi daca te-ai vindecat
2.refuza sexul 6 saptamani sau cat ti-a spus ginecologul
3.cauta metoda cea mai buna pentru tine de a te proteja in viitor
4.iubitul tau, pe care tu-l iubesti (sentimentele nu ti le judeca nimeni), este un nesimtit si nu te respecta deloc. Iar daca te iubeste si el te-ar respecta. Ai putea sa-l intrebi: daca tu ai fi scobit in putza pana la sange, ce ai zice ca eu vreau musai sex dupa cateva zile? Poate vizualizand ideea, s-ar simti, , , ,
Explica-i ca atunci cand tu nu suferi nici cuplul nu sufera.

Sa fii sanatoasa si cu cat mai putine probleme!


PS De nervi, am scris gresite unele cuvinte din primul raspuns.
0
19-08-2013, ora 10:51
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Multumesc pt răspuns. Nu am ştiut prea multe despre perioada de dupa avort, nu am ştiut nici despre avort prea multe, nici acum nu realizez ce s-a întâmplat, eu sunt in Danemarca, avortul l-am făcut aici, iar dupa operaţie nu a mai interesat pe nimeni sa ma sfatuiasca ce sa fac, ce pastile sa iau sa nu fac vreo infectie. Insa eram constienta ca se poate rămâne însărcinată din nou. Acum regret, dar ce mai pot face? Doar sa sper ca nu se va întâmpla pt ca nu as mai rezista. Aici nu îmi da nimeni pilula de a 2-a zi, va trebui sa aştept sa pot face testul de sarcina pt ca acum nu cred ca iese nimic. Cat despre iubit, înainte de a afla ca sunt însărcinată am vrut sa-l parasesc dar aşa a vrut Dumnezeu sa ma mai ţină pe loc. Iar dupa avort nu m-am mai putut gândi la asta, aveam prea mare nevoie de el. Am rămas de nevoie. O zi buna
0
29-08-2013, ora 15:53
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Buna ziua! Revin cu aceeasi problema, la 12 ore dupa contactul sexual neprotejat am luat pilula de urgenta, chiar daca nu era indicata, mai ales dupa o saptamana de la avort, si a2a zi dupa ce am luat pilula aceasta, am inceput sa iau anticonceptionale, recomandate de medicul ce mi-a facut avortul. La cateva zile am inceput sa am greturi, dureri de ovare, presiune in sani. Este posibila o sarcina in aceasta situatie? Am facut testul, si a iesit negativ, dar totusi simptomele sunt ca ar fi prezenta o sarcina. Mentionez ca testul l-am facut la 11 zile dupa contactul sexual, este prea devreme pentru a arata prezenta unei sarcini??? Va multumesc
0
29-08-2013, ora 22:15
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scrie pe test la cate (minimum) zile se poate face.
Daca e negativ, nu e sarcina.
Pastila de a doua zi este foarte bulversanta pentru organism. Mai ales dupa un avort, cand si asa e furtuna hormonala in corp.
Probabil o sa te reechilibrezi in cateva luni. Numai sa nu mai iei sub nici o forma pastila de a doua zi. Iar daca ti-e rau de la anticonceptionale, poti intreba medicul, daca sa le continui sau nu.
0
30-08-2013, ora 15:19
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Multumesc pentru raspuns. Pana la prima menstruatie sunt foarte stresata, chiar daca testul a iesit negativ, eu am simptomele pe care le-am avut cand am ramas prima data. Vreau sa cred ca e de la anticonceptionale. Nu as mai suporta inca un avort. Ah, pe cutia testului scrie la 6 zile dupa intarzierea menstruatiei, mie nu mi-a intarziat, acum nici nu mai stiu cand ar trebui sa-mi vina la cat rau mi-am facut organismului:( Avort+ pilula de a2a zi+ anticonceptionale. O greseala ca asta ne costa toata viata :(
0
01-09-2013, ora 01:04
29andreea
Nu este medic/terapeut
29andreea
Nu vreau sa par insensibila.Nu am decat sa-ti zic ca trebuie sa te pui pe primul loc si data viitoare sa nu mai lasi instinctul sa domine.
Si mai am o intrebare...Ai folosit metoda calendarului sau coitus interruptus?Pentru ca e prima oara cand aud de un caz de sarcina fara ejaculare in interior.
0
01-09-2013, ora 15:35
b3b3lusha000
Nu este medic/terapeut
b3b3lusha000
Coitus interuptus, niciodata nu a ejaculat in mine, de 3 ani ~ne protejam~ astfel. Dar s-a intamplat, nu stiu cum, am avut un soc cand am facut testul, ba mai mult, iubitul meu mai in gluma mai in serios m-a intrebat cu cine l-am facut, pentru ca e curios cum s-a intamplat. Din ce am mai citit pe internet, lichidul preejeculator contine spermatozoizi, asta ar fi explicatia.
0
03-09-2013, ora 16:06
sabi85
Nu este medic/terapeut
sabi85
da cam naspa dupa doar o saptamana..recomandate sunt cele 40 de zile ca si la o nastere.relatii puteai avea abia dupa urmatorul ciclu...gandestete ca uterul tau a suferit o trauma si sa fie asa una dupa alta pot surveni infectii grave
0
21-10-2014, ora 19:19
deearobert
Nu este medic/terapeut
deearobert
Buna b3b3lusha000 nu stiu daca o sa mai intri pe acest site dar aveam rugamintea sa imi spui si mie mai exact unde ai facut avort in danemarca si cam cat te-a ajuns si eu sunt in danemarca si sunt inaarcinata si nu pot tine sarcina am deja un bebe acasa de un an si am mai multe motive din care nu il pot tine, va rog frumos nu judecati, daca intri te rog sa imi lasi un mesaj sau o adresa ceva daca vrei sa vorbim pe privat, va pup.
0
18-10-2018, ora 14:23
Roxana1993
Nu este medic/terapeut
Roxana1993
Bună ziua luna trecuta am avut av si am avut contact sexual si nu a lasat in mine si dupa av nu am mai fost bolnava oare pot ramane însărcinată dacă după avort inca nu am avut menstruație si am avut contact sexual si nu a lasat in mine pot
0
01-11-2018, ora 16:25
Julia1995
Nu este medic/terapeut
Julia1995
In data de 10.10.2018 am suferit un avort spontan, sangerarile mau tinut undeva la 2 sapt aproape, dupa care am avut din contact sexual, mentionez ca sarcina era foarte mic incat nu sa lasat cu cheaguri sau sa fiu aspirata, sa eliminat singura prin sangerare ca la ciclu menstrual. Acum ne dorim din nou, dupa ce sa terminat sangerarile am avut iar contact sexual, si acum simt din nou oboseala, parca sunt lesinata, si am sani mai tari, inca.nu am avut CM. Maine o sa iau un test.
0
07-03-2019, ora 12:13
Rodica1997
Nu este medic/terapeut
Rodica1997
Buna ziua, pe 31 ianuarie am făcut o întrerupere de sarcină am avut si sângerări abundente dar și scurte, vreau să menționez că pe data de 25 februarie am avut un contract sexul protejat si tot în aceeași zi o tentă neprotejat (e posibil să fi rămas iar însărcinată) si pe 27 tot un contract dar protejat si după acesta am avut câteva 2 zile sângerări.Este posibil să fi rămas iar însărcinată? Va mulțumesc dacă răspunde cineva !
0
21-01-2021, ora 20:51
Roxana1993
Nu este medic/terapeut
Roxana1993
Bună seara am fost operata de apendicita, am o săptămână de când sunt operata e ceva normal să mă doară capul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul