110 kg - Cum scap de ele ?

25-09-2013
anonimxl
Nu este medic/terapeut
anonimxl
Salutare,
In primul rand, ar cam trebui sa ma prezint, ca asa este frumos. Numele meu este Cris si in prezent am 110 kg. Cei drept, nu este prea inestetic, pentru ca ponderea grasimii este bine proportionata. In schimb, deja incep sa am ceva mici probleme cu oboseala. Ce-i drept, majoritatea oamenilor cu un mic defect vizibil sau nu, incearca sa gaseasca un atu, ce-i reprezinta, pentru a ascunde 'micul' defect, daca chiar il putem numi MIC defect la cele 110 kg. Ce-i drept, nu am inteles aproape niciodata de ce am ajuns la aceasta greutate, in conditiile in care am fost chiar slabul familiei si zic asta, pentru ca ajunsesem la varsta de 10 - 12 ani, sa ies afara, doar legat, doar, doar nu o bate vantul. Dupa o raceala puternica, medicul de familie a stabilit ca trebuie sa merg pe un tratament bazat pe moldamin si penicilina 'V'. Dupa urmarea acelui tratament ce a durat ceva luni, am fost o perioada in vizita in frumoasa noastra tara, undeva in zona Olanestiului, unde am stat, pentru un alt 'tratament'. Dupa faimoasa vizita, am inceput sa ma ingras. Ce-i drept, insesizabil, tinand cont ca eram atat de slab. In acelasi an, m-am operat si de peritonita. Din spusele unor 'batrani', am inteles ca acesta ar fi fost startul kg-lor mele in plus. Copil fiind nu am realizat ca aceste kg in plus in vor aduce o data cu trecerea timpului unele dezavantaje, care pe majoritatea plinutilor ne dezavantajeaza in diverse imprejurari. Vrem sa acceptam sau nu, suntem aratati cu degetul, fie pentru aspectul nostru cam voluptos, fie pentru colaceii care se tot revarsa si nu tin cont de anotimp. Ajunsesem, ca la varsta de 19 ani, sa cantaresc nici mai mult, nici mai putin de 135 - 140 kg. Intrebarile imi misunau in sinea mea, in schimb, nici nu fortam prea mult nota sa fac ceva cu adevarat. Avand o meserie destul de cautata, am ales, sa parasesc minunata noastra tarisoara, pentru a avea un venit mai substantial. Am ales Suedia ca si tara de destinatie si brusc, ceva minunat s-a intamplat. Dupa aproximativ 9 luni, am slabit aproximativ 65 kg (si stiu, o sa apara ceva rautati prin jurul meu, gen : 'nu are cum', 'exagerezi'), dar sa tinem cont, ca nu am intrat sa fac reclama vreunui produs ce ajuta la indepartarea 'masei musculare'. Ce-i drept si eu am ramas la fel de uimit cum probabil o sa ramaneti 70% dintre cei care ve-ti citi aceasta postare. Ce s-a intamplat defapt ?
Fiind obisnuit cu un meniu destul de bogat, dar nu in exces, am ajuns intr-o tara in care nu imi mai oferea acel meniu la fel de bogat. De fapt, la ce am renuntat ? E simplu :
- Nu am mai consumat in nici un fel tot ce tinea de paine
- Am ales sa consum un singur pahar de coca-cola pe saptamana
- Am renuntat sa consum orice tip de fast-food
- Fara chips-uri, fara produse ambalate cu termen mare de valabilitate
- Un pic de miscare - 30 - 40 abdomene, zilnic. Nimic mai mult
- Tigari la greu (stiu ca nu trebuia precizat si acest lucru, in schimb, am incercat sa expun fiecare moment din viata traita acolo)
- Nu am respectat absolut deloc orele la care trebuia sa mananc. Si tin sa precizez : NU am respectat.
- De asemenea imi gateam destul de mult
- Hrana mea zilnic era bazata pe :
- Pui la rotisor (jumatate de pui, zilnic) + 300 - 400 gr cascaval + rosii si alte verdeturi
- De asemenea obisnuiam sa merg sa imi cumpar peste afumat, mai ales fiind o tara, unde pestele este la discretie
Totul a fost bine si frumos, cat timp am stat acolo. Dupa aceea, la intoarcerea in tara, am revenit si la obiceiuri, mai putin la cel in care trebuia sa consum paine.
Nu intelegeam de ce am avut nevoie de 9 luni sa dau jos cele 65 kg, daca in decurs de 5 luni, le-am pus la loc.
Ulterior, o data cu trecerea timpului, asa cum timpul isi pune amprenta pe fiecare in parte, asa m-a acaparat si dorul de paine pe care o consum si in momentul de fata.
De ajuns cu mica mea poveste, mai mult sau mai putin trista.
Intrebarile nu ar conteni sa apara, in schimb, o sa ma limitez la un anumit numar de intrebari :
- Cum dau jos kg in plus ? Ce este de facut ?
* Precizez ca nu am mese consistente, dar in acelasi timp, nu sunt echilibrate din punct de vedere al timpului. Mananc o data in zi, maxim de doua ori, avand un program mai mult decat incarcat.
- Cum pot evita sportul, in conditiile in care ma misc, suficient zilnic, dar totusi sa pot slabi ?
* Precizez de asemenea ca am o viata destul de activa, chiar daca petrec aproximativ 8 - 10 ore in fata pc-ului. Stau cam prost cu somnul, asa ca prefer sa ma plimb noaptea
- Ce tip de dieta sa urmez ?
* Precizez ca sunt o persoana destul de ambitioasa si pot face fata cu brio si unor diete mai drastice
- Cum isi poate gasi grasimea lacas decat in anumite zone ale corpului ? In partea superioara am o pondere destul de mare de grasime, dar a uitat ca exista si maini. In sensul ca mainile le am cat se poate de 'firave', picioarele de asemenea sunt ca ale unui om obisnuit, la fata nu s-a atins grasimea (decat acea 'gusita' si faptul ca sunt ceva mai rontunjor la fata, dar asa am fost tot timpul, chiar si cand eram slabut). De spate, s-a atins grasimea tot cu brio si in zona 'mameloanelor'. Detin de asemenea si o burtica destul de bine elaborata.
- Dimineata imi gasesc o alinare intr-o cafea si ceva tigari
- Pe la ora 15, mananc ceva branzica cu ce se gaseste, nu sunt chiar mofturos
- Pe la ora 17, consum 500 ml lapte
- Pe la ora 19 daca inca imi este foame, mai fac un sandwich, nu prea consistent
Cam asa decurge o zi din viata unui PLINUT asa ca mine.
Tin sa precizez ca am consultat si o clinica privata de endocrinologie, mi s-a oferit o reteta, urmata de ceva pastilute (verzi ca si culoare, destul de scumpicele) dar care nu au avut un efect dorit si mai ales sporit.
Este pentru prima data cand intru aici si sper ca nu voi deranja pe nimeni cu aceasta postare. Este o ultima sansa, asa numita sansa-salvatoare, cel putin din punctul meu de vedere. Daca nici asa nu se poate, voi ajunge cu siguranta, pe mana unui medic, pentru un bypass-gastric.
Ce sfat imi puteti da ? Exista recomandari ? Dar sincer, doresc recomandari avizate. Sunt genul de barbat, care le vrea si le incearca pe toate. Nu zic NU. Daca o sa mi se ofere posibilitatea de a insirui ceva diete pe care le-am urmat fara succes, cu siguranta o voi face.
Astept, cu 'inima la gura' un raspuns din partea voastra si sper ca voi gasi un prieten in voi toti. Acel prieten care sa imi dea doua palme, nu doar sa imi ofere un umar si o batista.
Va multumesc frumos !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: