Ajutati-ma - Ma gandesc sa fac o operatie bariatrica, ce sa aleg?

18-02-2019
Maranca
Nu este medic/terapeut
Maranca
Buna ziua.Am 42 de ani, 1, 67 înăltime si 108 kg. Ma gandesc sa fac o operatie bariatrica. Am ales sa ma îndrept spre gastric sleeve, ca fiind operatia care da cele mai bune rezultate. Între timp m am informat mai bine si am constatat că în urma acestei operatii scăderea in greutate este foarte mare. Eu nu mi doresc asa ceva. Nu am fost slabă niciodată si nu vreau sa fiu. Eu imi doresc sa slăbesc maxim 35 de kg. Am citit despre o altă operatie bariatrica numita plicatura gastrica si m ar încânta. Ma puteti ajuta cu un sfat? Multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chirurgie bariatrica

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operația de micșorare a stomacului scade toleranța la alcool
  • Scăderea în greutate înainte de intervenția bariatrică amplifică reducerea ponderală post-operatorie
  • Comportamentul alimentar la adolescenți post-chirurgie bariatrică
  • Bypass-ul gastric mai eficient în controlul obezității și diabetului decât modificările stilului de viață
  • Cum poate afecta chirurgia bariatrică relația de cuplu?
  • Chirurgia bariatrică - ghidul pacientului
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.