Adenom hipofizar

86 comentarii 1 2 3
0
20-03-2011, ora 20:51
ain
Nu este medic/terapeut
ain
Pentru Ana Maria 250: Buna ! Ma numesc Gabriela, cu aceeasi problema, iau si eu Dostinex si vreau sa te intreb daca ti-a confirmat cineva ca sarcina va fi ok in conditiile in care iei Dostinex. Multumesc foarte mult.Sanatate si toate cele bune!
0
21-03-2011, ora 13:13
dan viorica
Nu este medic/terapeut
dan viorica
Buna ziua tuturor,
fiolele indicate de cristina - Hypophisis stanum - au pagina pe net, le-am gasit, cred ca in scurt timp le voi comanda, sa vad ce-mi zice un doctor, doar ca la noi in HD, doctorii buni sunt rari si cei care sunt nici nu au rabdare sa vorbeasc cu tine, chir daca-l platesti.Voi merge cat de curand pina la Cluj, si de saptamana aceasta incep acupunctura.Dar voi, toate care aveti adenom hipofizar, ce stiti, ce viata trebuie sa ducem ?fara carne, lactate, grasimi, ca eu sunt vegetariana de 14 ani si am ramas uimita cand am primit raspunsul de RMN.Daca acest adenom nu se opereaza ce pot pati ?In afara de orbire?ca nu am gasit niciunde lucrari laborioase despre asa ceva, nu stiu daca o iei razna, daca paralizezi, sau ce se intampla, cum poti tine sub control, fara operatie, acest adenom.?ce regim de viata trebuie sa duci ?eu de exemplu voi incerca sa ma pensionez de boala ca sa evit surmenajul si stresul pe care il traiesc la serviciu, lucrez 10 ore zilnic in domeniul economic, noaptea nu pot dormi decat max 1 ora dar si aia agitata, nu ma refac niciodata.Vreau sa pun punct acestui calvar, renunt la toata pozitia pe care o am, la toate beneficiile si imi vad de sanatate.Dar nu stiu ce trebuie sa fac -ce mod de viata sa duc, sa nu mai creasca adenomul si daca se poate chiar sa se resoarba! deocamdata nu am nici un tratament ptr ca doctorita endocr m-a trimis direct la operatie, fara sa-mi spuna alternative, tratamente,...
Si inca ceva, eu daca umblu prin soare - lesin, nu suport caldura, nu pot sta la plaja ca ametesc si cad fara cunostinta, voi ati avut asa stari ?
Sanatate la toate
0
21-03-2011, ora 14:14
alinasinaia
Nu este medic/terapeut
alinasinaia
Eu am adenom secretant(prolactina) nu mi s-a specificat sa-mi schimb stilul de viata, dar in zilele cele mai solicitante, sau cele in care nu dorm suficient, a doua zi am dureri groaznice de cap, si stari de greta, deci ma gandesc ca trebuie sa acordam mai multa atentie, pentru ca nu suntem ca persoanele perfect sanatoase.Eu tin sub control cu bromoctiptina de 2.5, momentan am facut doar analize de sange si se observa o modificare semnificativa a secretiei de prolactina, din pacate insa vederea nu mi s-a imbunatatit, iar menstruatia nu a aparut dupa aproape 1 an.Am doar 23 de ani si ma gandesc cu groaza la ce ma va astepta, pentru ca din cate am inteles odata instalata boala trebuie monitorizata tot timpul, poate sa revina...
Tot ce pot sa va doresc este sa fiti optimista si sa nu va pierdeti speranta, Dumnezeu iti da in totdeauna cat poti sa duci, iar daca noi avem problema asta cu siguranta suntem capabile sa ducem in spate povara asta, si poate va fii bine :)
Sanatate
0
22-03-2011, ora 11:02
dan viorica
Nu este medic/terapeut
dan viorica
Asa este Alina, cred ca dureaza ceva timp pina ne obisnuim si cu boala si cu ideea.Odihna si linistea face bine organismului nostru.Nu este incurajator, esti tare tanara, daca ai inceput de la 23 de ani cu probleme endocrine, incearca sa te menajezi cat de mult, probabil ai un program incarcat.Dar, din cate am citit, daca adenomul este secretant, este mai bine ptr ca exista tratament medicamentos, se rezolva prin dozari hormonale.In timp vei avea si ciclu si nu trebuie sa ajungi la operatie, cu probleme majore sunt adenoamele necretante, care trebuie operate.Multa sanatate, rabdare si sa ai grija de tine.
Ce mult si ce bine stim noi sa ne inbarbatam !
Sanatate tuturor.
Stie cineva cum se ajunge la Inst Parhon?Cu programare, trimitere, se asteapta mult timp pina sa ajungi la ei ?
0
22-03-2011, ora 11:19
dan viorica
Nu este medic/terapeut
dan viorica
Am uitat sa va intreb, dintre voi care ati fost la Parhon, sa-mi spune-ti un medic.oricum si eu mai culeg relatii,
Va multumesc.Multa sanatate
0
03-05-2011, ora 10:56
smileygirl
Nu este medic/terapeut
smileygirl
fac tratament cu dostinex de la 19 ani (acum am 30) si doctorita mea intotdeauna imi atrage atentia daca raman insarcinata sa opresc imediat tratamentul cu Dostinex si sa ma prezint de urgenta la ea (dr. endocrinolog). Deasemenea mi-a spus ca a avut multe paciente cu adenom hipofizar care au nascut copii sanatosi fara nici o problema. Singura diferenta este ca sarcina si starea dvs. de sanatate trebuiesc monitorizate mai atent decat al celorlalte mamici in devenire.
0
03-05-2011, ora 13:21
Anamaria250
Nu este medic/terapeut
Anamaria250
Pentru ain/Gabriela: am luat Dostinex cu 10 luni inainte de sarcina, undeva prin decembrie 2009 am terminat tratamentul. Prolactina nu a mai crescut peste limite pana la sarcina iar acum sunt in saptamana 33 si ma simt excelent in asteptarea marelui eveniment. Sanatate!
0
13-05-2011, ora 14:59
cala
Nu este medic/terapeut
cala
Buna.
Am valoarea prolactinei de 44, si medicul m-a trimis sa fac un rmn, dandu-mi de intles ca asi avea un adenom hipofizar. Sunt disperata.
0
13-05-2011, ora 18:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, e posibil sa ai un adenom hipofizar dar nu e exclus sa ai si alta cauza. de asta e important sa faci un examen RM, cum ti-a fost si recomandat.
in rest de ce esti asa disperata ? e momentul sa te calmezi si sa abordezi totul cu celeritate, inclusiv toate discutiile cu medicii de acum inainte, altfel panica te poate face sa procedezi gresit.
0
01-01-2012, ora 21:20
ionescu alice
Nu este medic/terapeut
ionescu alice
buna sunt alice am 20 ani si acum 3 ani la nasterea baietelului meu mi sa pus diagnosticul de adenom hipofizar cu edem cerebral acut, inaintea nasterii nu mai vedeam bine si ma durea foarte tare capul eu avand si hipertiroidie.de atunci suport zilnic durerile de cap in acelasi timp ametesc devin palida si numai vad bine, galactoree, menstra am dar mai imi intarzie cate 2 zile, mentionez ca TSH-UL a iesit negativ.ce se poate face va rog sa ma ajutati.
0
01-01-2012, ora 23:15
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
alice, problema ta nu este una oncologica. din pacate asta e o sectiune de oncologie a forumului si nu stiu daca vei gasi un sfat care sa te ajute aici, caci problema ta pare una de ordin ENDOCRINOLOGIC.
sa clarificam niste probleme:
- ai nascut la 17 ani ?
- ai avut ceva probleme inainte de sarcina ?
- ai facut vreodata un exmaen IRM (sau RMN cum zice lumea) cerebral ?
- ai facut o operatie ? (asa se trateaza adenomul hipofizar simptomatic)
- ai si tu un endocrinolog cu care vorbesti ? lucrurile astea e putin probabil sa se clarifice pe internet.
- TSH-ul nu poate fi "negativ". ce valoare are pe ultima lui analiza, si unitati de masura, te rog?
- ti-a fost spus vreodata (daca iti amintesti), sau scrie pe vreun bilet de externare de la vreun spital cuvantul "SHEEHAN" ?

ce zic actele medicale, biletele de externare, sau medicii cu care te consulti in general ?cand ai vb ultima data cu vreunul ?
0
07-11-2012, ora 13:11
marinax17
Nu este medic/terapeut
marinax17
Buna ziua,

Am 21 de ani, si am nivelul de prolactina marit de la varsta de 16 ani. Mi-am facut radiografii la "saua turceasca" (Daca nu ma insel asa se numeste) si mi-au iesit amandoua radiografiile bune. Eu sufar si de hipotiroidie... In momentul de fata doctora endocrinolog mi-a spus sa imi fac o tomografie sau un RM pt a vedea clar daca acolo este sau nu ceva.

Dar eu nu as vrea sa fac o CT sau RMN degeaba, imi puteti spune va rog daca prolactina marita are si alte cauze..

As vrea sa stiu si eu clar care sunt simptomele si daca imi puteti recomanda doctori endocrinologie pe care sa ii pot consulta.

Va multumesc
0
07-11-2012, ora 19:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate aici este o sectiune a forumului destinata, cum spune si titlul, subiectului cancerului, care, din fericire, este cu mult departe de problema ta... putin probabil sa gasesti foarte mult ajutor aici...

intr-adevar, totusi, prolactina marita poate avea si alte cauze. care e problema cu investigatiile propuse de medicul endocrinolog ? nu e ca si cum ai multe variante, decat sa accepti ce ti-a propus ea sau sa refuzi si sa cauti alt endocrinolog.
0
12-11-2012, ora 03:11
sara 2
Nu este medic/terapeut
sara 2
Din fericire te contrazic, adenomul hipofizar nu e cancer, e o tumora benigna dar care poate duce la moarte, din pacate.Intai pacientul orbeste, apoi moare daca nu se trateaza si mai ales daca nu gaseste MEDICII cu adevarat bine pregatiti.Aveti grija, exista multi medici ignoranti care habar nu au sa va indrume. In 1980 mama mea a avut adenom hipofizar cromofob, medici ignoranti ii schimbau ochelarii si o trimiteau la plimbare.Avea dureri de cap si nu mai vedea bine. A facut un examen de fund de ochi pt ca a insistat ea, si asa s-a vazut ca are o tumora.Un medic cretin i-a spus ca nu are sanse, altul mai tanar si mai bine pregatit a insistat sa se trateze pt ca boala e vindecabila, Astfel a fost supusa unui implant radioactiv introdus prin nas, efectuat la Spitalul Militar din Bucuresti de catre neurochirurgul general (de armata) dr Iacob.Interventia(nu e operatie) e destul de invaziva, dar i-a salvat viata.
Au trecut de atunci peste 30 de ani, mama mea e bine, vede la televizor fara ochelari.Va scriu pt ca stiu ce dureroasa e aceasta experienta, ce zile triste am trait, cand credeam ca nu va supravietui, deci va inteleg total prin ce treceti.Va rog ff mult, cautati medici buni pt ca pe baza unora mori cu zile pt ca sunt nepregatiti si nepasatori.Si mai ales cautati ajutorul lui Dumnezeu, noi asa am facut si iata ca totul e bine!Va doresc si dvs sa va ajute asa Dumnezeu!!!
0
12-11-2012, ora 20:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
felicitari si ne bucuram de vestile bune! totusi nu vad cum ma contrazici (daca mie mi te adresai); cancerul NU este singura boala care poate sa ucida, iar adenomul hipofizar NU este cancer. ca atare nu face apanajul oncologiei si nici nu se incadreaza in subiectul acestei sectiuni a forumului, ca atare sansele de a gasi pe cineva care sa raspunda acestei probleme sunt MAI MICI aici fata de o sectiune destinata bolilor endocrinologice. iar un endocrinolog nu ar avea de ce sa fie foarte activ aici, pentru ca majoritatea subiectelor tin de CANCER, problema unde experienta lui este la fel de limitata cum este si a mea in endocrinologie.

e gresit ca fiecare medic sa se ocupe de specialitatea lui ?
0
29-11-2012, ora 12:58
andreea2013
Nu este medic/terapeut
andreea2013
Ma numesc Andreea. Acum 3 luni am fost diagnosticata cu adenom hipofizar secretant de hgh.(agromegalie).Am optat pentru operatie. Interventia s-a facut prin nas. Operatia am suportat-o bine, nu a fost foarte dureroasa.MAi bine decat ma asteptam.La 5 zile dupa operatie eram acasa cu fetita mea de 1 an.
Mi-a curs sange din nas o perioada, dar mi s-a spus ca e normal.Au trecut 3 saptami de la interventie si ma simt bine. Reusita operatiei se va stabilii abia dupa 3 luni de la interventie cand imi vor face analizele hormonale sa vada daca a scazut hormoul de crestere. Am o intrebare pentru persoanele cu agromegalie care s-au operat:dupa cat timp li s-au desumflat mainile si picioarele?
Familia mea mi-a spus ca la mine s-a vazut o ameliorare inca de la externare, dar eu nu simt o mare diferenta. Inca nu pot purta vergheta.
Va doresc multa sanatate!
0
28-03-2013, ora 19:59
delia_lil
Nu este medic/terapeut
delia_lil
buna tuturor celor care au aceasta problema - adenom hipofizar(secretant de prolactina). vreau sa va spun ca in 2008 am aflat si eu ca am acest adenom, intr-adevar au fost in viata mea ceva socuri emotionale si cred ca asta a determinat aparitia lui. eu nu am luat dostinex sau brocriptin, nici nu am facut operatie asa cum mi-a recomandat un dr - 'daca vreau sa am copii'. sigur ca la aflarea vestii am fost fff bulversata, speriata, etc... Dumnezeu a facut sa ajung pe la un dr homeopat(din iasi) care mi-a recomandat tratament (a durat cam mult) pentru reglarea organismului, a acestui hormon in special si ma simt foarte bine. nu am avut pb legate de acest adenom, chiar daca valoarea prolactinei este mare si ciclul menstrual vine la mai mult de 40 de zile (pana atunci mi se intamplase sa vina si dupa 6 luni). am continuat sa ma rog Lui Dumnezeu pentru un copilas si acum am un ingeras de 3 luni pe care il alaptez, desi doctorii (medicina alopata) mi-ai spus ca trebuie sa fac cezariana si sa nu alaptez deloc. concluzia e ca, cu ajutorul lui Dumnezeu se poate trai cu acest adenom si nu trebuie facute excese fizice/psihice - odihna, relaxare si tot ce ne face sa ne simtim bine. Doamne ajuta!
0
27-11-2013, ora 18:20
iulia_30
Nu este medic/terapeut
iulia_30
Eu am fost diagnosticata cu microadenom hipofizar din 2009, insa la mine era o forma mai grava pentru ca secreta hormoni de crestere GH. Din ceea ce am citit, nu toate adenoamele hipofizare trebuie operate insa cele care secreta GH sunt foarte periculoase si scurteaza durata de viata.
Am facut tratamente naturiste pana anul acesta, marimea tumorii a stagnat insa hormonii secretau in continuare. Am fost la control si la Parhon in Bucuresti (va recomand, sunt medicii foarte buni acolo), ei mi-au spus ca operatia ramane singura varianta. Asa ca m-am rugat sa gasesc locul potrivit unde sa ma operezs si Dzeu m-a ghidat sa aflu de un neurochirug din Bucuresti, de la spitalul Euroclinic, dr Sergiu Stoica. Asa ca pe 1 noiemebrie 2013 m-am operat, echipa de acolo m-a impresionat prin profesionalism, au scos toata tumoarea si acum ma simt foarte bine. M-am informat foarte mult inainte de operatie si sunt convinsa ca la ora actuala dr. Stoica este cel mai bun neurochirurg din Romania. Daca va ajuta informatiile acestea sau daca va pot ajuta cu alte detalii. Multa sanatate tuturor!
0
11-01-2014, ora 15:45
annacherry35
Nu este medic/terapeut
annacherry35
buna ziua. am facut de curand un examen RMN si pe fisa de rezultat scrie asa: hipertrofie adenohipofizara + sinuzita maxilara si etmoidala. Adenohipofiza inalta, convexa cranial, are diametrul de 8, 3 mm si depaseste apertura sellara. Imi poate spune cineva ce inseamna? Si daca este grav? Nu m-am dus inca la medic, urmeaza. Vreau neaparat sa stiu pana sa ajung la medic. Multumesc!
0
11-01-2014, ora 18:34
andreea2013
Nu este medic/terapeut
andreea2013
Buna Ana!
Dupa parerea mea este vorba de un microadenim hipofizar. Dc este sau nu grav iti va spune medicul. Probabil vei face si niste analize hormonale sa vada dc este sau nu secretant. Conteaza mult si amplasamentul adenomului nu numai marimea sa. Tin sa precizez ca nu sunt cadru medical asa ca nu lua prea in serios parerea mea. Aici doar discutam dar detali si sfaturi de luat in considerare iti va da medicul. Ce simptome ai? cum ai ajuns sa faci Rmn?
0
11-01-2014, ora 19:42
annacherry35
Nu este medic/terapeut
annacherry35
Pai de un an si jumatate sau 2 am niste dureri de cap teribil de grave. nu imi trec cu pastile, ma trezesc cu dureri de cap, adorm cu dureri de cap. tot timpul. si am convins-o cu greu pe mama ca am o problema si trebuie sa vad ce in neregula cu mine. Am fost depresiva, ma certam cu prietenul meu tot itmpul, plangeam foarte des, din nimicuri, lucru pe care eu nu l-am mai patit pana acum 9 luni. De cateva zile ma trezesc tremurand, tulburari de concentratie, nu ma pot concentra si am pierderi de memorie. Am zis ca sunt nesemnificative aceste chestii, pana am facut acest control. Plus menstruatie foarte neregulata.
0
11-01-2014, ora 20:10
andreea2013
Nu este medic/terapeut
andreea2013
Imi pare rau sa aud asta. Macar acum stii care este cauza si o poti trata. La ce medic mergi? ce specializare are? ai fost si la endocrinolog?
0
04-06-2014, ora 15:18
Marian1994
Nu este medic/terapeut
Marian1994
Buna ziua ma numesc Marian si de cand mam nascut am fost diagnosticat cu nanism hipofizar..eram foarte mic de statura si nu este numai asta pentru ca toate rudele din partea mamei sunt micii aveam dureri foarte mari de cap deoarece la nastere am fost declarat mort un sfert de ora apoi m-au aspirat si mi-am revenit dar in acel timp nu mia irigat creierul si de aceea am aceste probleme eu sunt din constanta iar la constanta timp de 8 ani nu si-au dat seama ce am am fost la bucuresti la parhon si inca merg odata pe an de la varsta de 8 ani iar acum am 20..inainte mergeam in fiecare luna am facut 8 ani de zile hormonii de crestere in muschii de la picioare Noditropin Simplex..acum iau pastile eutirox si prednison..eu am fost la un domn doctor care a decedad acum vreo 3 ani iar apoi la o doamna doctor iar acum am fost mutat la adulti...si iar mia schimbat doctorul iar acest doctor mia spus ca am o mic nodul pe hipofiza si ca este posibil sa il am acolo de la nastere iar nu mi sa spus pana acum ca nu era asa tehnologie ca acum sa se vada si de cand mi sa spus nu imi pot lua gandul de la acest lucru stau si ma gandesc nu stiu ce sa fac...am ajuns foarte stresat din cauza acestei boli pe care o am ce spuneti ce as putea face?

Marian Pitis - am facebook-ul am poza la o nunta sunt mai multi cu acest nume.
0
05-06-2014, ora 11:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ar trebui sa discuti cu endocrinologul si sa evaluezi optiunile pe care ti le propune el. in rest, nu cred ca esti pe sectiunea care trebuie a forumului..., mai potrivita ar fi cea despre probleme endocrinologice.
0
05-06-2014, ora 14:47
Marian1994
Nu este medic/terapeut
Marian1994
pai este despre adenomul hipofizar ceea ce mi sa spus si mie :( in orice caz va multumesc pentru timpul acordat.
0
25-06-2014, ora 15:34
Marian1994
Nu este medic/terapeut
Marian1994
Insa nu mi sa dat niciun tratament pentru el deoarece a spus ca este sub 1 cm...ce credeti ar fi vreo problema pe viitor ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
86 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: