Administrare alcool intravenos

26-08-2012
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
Buna ziua. Intrebarea mea e mai degraba o curiozitate: Ce se intampla daca administrezi alcool (in cazul de fata voi folosi ca exemplu vodca de concentratie 40% alcool) in vena ? Mi-am administrat o gramada de timp droguri, dar am renuntat la ele. Sunt curios totusi in privinta acestei administrari de 0.7-0.8 ml alcool.

O a doua intrebare (am cautat o categorie legata de tehnici medicale, dar nu am gasit - asa ca am sa intreb tot aici) este: De ce se recomanda retragerea acului brusc din vena dupa administrarea unei substante ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
14 comentarii
0
27-08-2012, ora 10:27
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
Nimeni ? Nu are nimeni idee ce se intampla daca administrezi alcool intravenos ? Atatia medici si nu stie nimeni nici despre asta si nici de ce se recomanda scoaterea rapida a acului din vena dupa punctie ? :) Ok. Speram sa nu fiu ridicol facandu-ma cobai la nivelul primei mele intrebari (intrucat pe-a doua oricum n-as uma-o - intrebam doar ca idee de ce trebuie scos acul repede - personal tot incet o sa-l scot), dar din moment ce se pare ca nimeni nu are idee si nici macar nu poate infaptui un exercitiu imaginativ... atunci o sa verific singur ce se intampla. Multumesc pentru raspunsuri.
0
27-08-2012, ora 13:47
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Daca ai reusit sa te lasi de droguri de ce insisti sa iti faci rau din nou? Ramai curat si nu te mai autodistruge. Oare cate prostii nu facem din curiozitate iar unele ne-au marcat pe viata? Eu te sfatuiesc sa fi curios in a te dezvolta, in a evolua si in a fi fericit, nicidecum in a te distruge. Ai grija de tine!
0
27-08-2012, ora 13:57
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
Iti multumesc pentru raspus si iti inteleg punctul de vedere. Dar nu e ca si cum daca as face asta m-ar dependentiza cum o faceau alea. Era mai de graba un proces tip Sherlock Holmes - eram curios ce se intampla in cazul asta. Iar daca nimeni nu stie - sau refuza - sa imi raspunda (ca nu imi imaginez ca din o suta si ceva de oameni care au vizualizat subiectul asta nu stie nimeni), atunci ma vad nevoit sa imi satisfac curiozitatea experimentand pe mine insumi. Imi inchipui ca n-am cum sa mor, asa ca nu e ca si cand as extinde peste limita o curiozitate.

Si eu te sfatuiesc sa inveti gramatica si sa il scrii pe "fii" cu doi de "i" cand trebuie. Ai grija de tine :)
0
27-08-2012, ora 16:38
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
BEmanuel, nu ti se pare normal ca astfel de informatii sa nu iti fie disponibile pe un astfel de site? Aici incercam sa ajutam oamenii in vederea obtinerii unui echilibru in starea de sanatate fizica si mentala. Scopul intrebarii tale nu este deloc acesta.
Iar a avea aceasta curiozitate, deja depaseste limita in a fi curios. Vrei cumva sa revolutionezi medicina? Vrei sa devii medic? Banuiesc ca nu, din moment ce iti doresti sa experimentezi asta asupra ta.
Eu te sfatuiesc sa iti gasesti alt hobby si sa apreciezi oamenii care iti vor binele, nu sa ii corectezi gramatical. La un moment dat pot sa dispara si ii vei cauta tu pe ei, dar poate fi tarziu. Asadar, ai grija ce iti doresti.
P.S. Este alegerea ta ce experimente faci, dar nu le folosi ca pe un santaj.
0
27-08-2012, ora 16:47
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
E parerea ta proprie si personala, Monica (cu "k"), dar nu incercam nici un fel de santaj - si te rog atat sa iti masori cuvintele cat si sa iti ceri scuze in urma infirmarii mele referitoare la afirmatia ta :) Ma indoiesc ca e o informatie clasata cea pe care vroiam sa o primesc - si e la latitudinea ta sa nu o oferi, dar nu ai dreptul sa o clasifici in sine sau sa ii indemni (indirect) pe altii sa o acorde daca ei simt ca ar trebui sa o faca. Cat priveste partea gramaticala... te asigur ca si eu i-am vrut binele, iar daca nu ai detine doza asta interesanta de ipocrizie ai constata si tu acelasi lucru si nu ai merge pe premisa ca ii vroiam raul. Aparent capacitatile tale psihologice lasa de dorit din moment ce te avanti in astfel de afirmatii.

Iti multumesc pentru raspuns si intelegere, desi ambele au fost complet ambigue.
0
27-08-2012, ora 17:19
Psiholog Otvos Monika
Psihologie, Brasov
Psiholog Otvos Monika
Nu am pentru ce sa imi cer scuze, atata timp cat intentiile mele sunt bune. Nu am interzis nimanui sa raspunda, te-am rugat doar sa te cenzurezi in informatiile date. Nu ne dorim ca ajutorul pe care il acordam oamenilor de pe acest site, in timpul nostru liber, sa fie luat in deradere. Asadar, daca nu esti de acord cu rugamintea mea, esti liber sa nu imi raspunzi.
Si mai mult decat atat: nu am sugerat ca ii vrei nimanui raul, doar ca dai prea multe informatii despre modul de utilizare al unor substante care pot face rau.
0
28-08-2012, ora 10:12
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
-*

Din punct de vedere strict al unui consumator la seringa, iti recomand sa intrebi un medic cum este corect sa te injectezi.
Acul se baga usor in vena si se scoate in acelasi unghi in care l-ai bagat cu foarte mare grija si DESTUL DE INCET incat sa nu spargi vena sau sa o franjurezi mai mult decat este cazul. E chestie de baza pe care orice drogat o stie! Citeste despre HARM REDUCTION daca stii engleza sau viziteaza forumul dependenta.ro unde, daca nu au fost sterse posturile mai vechi, gasesti informatii despre cum sa te injectezim cat mai in siguranta (riscuri exista indiferent de cate masuri de siguranta iti iei, atunci cand te injectezi).
Cauta pe internet detalii pe site-urile de specialitate. Scrie-le celor de la Romanian Harm Reduction (http://www.rhrn.ro/ro/rhrn/istoric) si iti vor raspunde cu placere la orice nelamuriri ai legate de consumul de droguri si/sau alcool si despre reducerea riscurilor asociate consumului.

Succes!

(* modificat de admin)
0
28-08-2012, ora 11:31
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
OK, trecand peste 'restul', ideea d baza este ca trebuie evitat consumul in general, indiferent d substanta, si mai ales inejctarea. Oricat d 'safe' ar fi facuta aceasta, venele tot se degradeaza, riscul d infectii si abcese tot persista oricat de sterila ar fi injectarea, riscul d supradoza este mai mare, etc.

Daca totusi o faceti, ca deh asta e situatia MOMENTAN (lucrurile se pot schimba cu dorinta si ajutor d specialitate si sustinere din partea familiei si a prietenilor neconsumatori), va sfatuiesc sa o faceti in deplina cunostinta d cauza, cu informatii primite de la medici care va pot sfatui cum este mai bine sa o faceti.

Nu uitati si de modul in care scapati d seringi. Evitati sa le aruncati p strada sau nudeva unde s-ar putea intepa alti oameni in ele. Eu, d exemplu, rup acul si il bag in sering si apoi bag pistonul la loc. Pun capacelul la seringa si o arunc la gunoi. Ideal e sa le duceti la un centru d schimb de seringi unde in schimbul lor primiti seringi gratuit!

Ideal ar fi ca, dupa c rupeti acul cum am zis mai sus, sa strangeti seringile intr-un container de plastic tare sau metal prin care sa nu treaca seringile, reducand astfel extrem d mult riscul inteparii accidentale a altor persoane sau a voastra si posibila infectare cu vre-un virus.

Succes!
0
28-08-2012, ora 11:38
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
Multumesc pentru raspunsul mult mai adecvat :) Ideea e ca am incheiat socotelile cu drogurile deja, dar am ramas dependent de gest in sine. Seringile si injectiile imi starnesc o frenezie (evident frenezia amintirii senzatiilor pe care le-am experimentat cand trageam) si sa vad sangele cum intra in seringa e aproape orgasmic in mintea mea. Problema e ca e putin ciudat sa fac asta cu apa (adica oricat de mult m-ar multumi sangele intrat in seringa nu pot sa nu imi amintesc ca ceea ce voi injecta va fi doar apa chioara), asa ca vroiam sa experimentez cu alcool - gandindu-ma, asa cum am spus deja, ca nu am sa mor, dar sperand ca va avea un oarecare efect. Asta era motivul intrebarii mele.
0
28-08-2012, ora 11:46
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Ti-oi fi dat seama pana acum k orice ti-ai injecta tot nu o sa simti k prima doza d marfa (asta in kzul in kr asta consumai) asa k incercarile, chiar si cu alcool, sunt inutile. Cu ORICE ALTCEVA sunt inutile, asa k mai bine cei interesati ar sta cuminiti in bank lor si ar incerca sa se bucure d viata asa cum e ea!
Se zice k dupa un timp d abstinenta totala, iti revine bucuria d viata si optimismul p kr il aveai inainte d a fi consumat vreodata si nu-ti mai trebuie droguri k sa t simti bine sau normal...asa k aveti rabdare si o sa fie bine!

Eu, cel putin, p asta mizez.
0
28-08-2012, ora 12:00
BEmanuel
Nu este medic/terapeut
BEmanuel
A, nu, nu. Eu nu am consumat niciodata heroina sau vreun opiaceu. Sub nici o forma. Nu. Ceea ce m-a tinut pe mine dependent a fost initial Special Gold-ul ala, apoi Miami Cream si pe final Pure by Magic. Numai legalele astea m-au facut dependent psihic. Dar acum nu caut senzatia aia. Am invatat sa nu am nevoie de ea. Acum am nevoie doar de injectie in sine - trebuie sa fac procedura aia, sa vad cum intra sangele, cum imping totul in vena, cum scot acul, cum sterg sangele etc. Repet ca am ajuns dependent de gest in sine. Ori ca sa fac injectia cu apa nu prea are rost. Incercam cu alcool ca sa fie ceva acolo - presupuneam ca ma va imbata, dar nu puteam sa mizez sigur pe asta fiindca nu stiu de cat alcool intravenos ar fi nevoie ca sa te imbete. Insa oricum ar fi fost era clar ca ceva in starea mea avea sa se schimbe. Oricat de putin. Sau cel putin asa sper. As putea, altfel, sa o fac si cu apa chioara, dar mi-ar suna a blasfemie.
0
28-08-2012, ora 12:05
Cabron
Nu este medic/terapeut
Cabron
Aaaaaaa, atunci nu stiu. Nu stiu riscurile dar trebuie sa ai grija kt bagi. Eu dak as incerca as baga FOARTE PUTIN, de control dar repet, NU RISCA PENTRU K RISTI SA MORI!!!

PS: bine k ai lasat legalele! Eu knd am bagat in paralel si legale ajunsesem cu paranoia pana-n cer, ca sa nu mai zic d cum aratam. Bravo tie!
0
28-11-2012, ora 00:18
danonino25
Nu este medic/terapeut
danonino25
Frate nush de ce sa bagi asa ceva in vena...e aceeasi senzatie ca si cand bei doar ca e mai brusca adik te loveste dintrodata in rest nimim de ce satzi faci varza venele ca nu pricep..?
0
25-06-2013, ora 21:23
Exi
Nu este medic/terapeut
Exi
Deci? Ai bagat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pot să beau alcool dacă iau medicamente?
  • Alcoolul, femeile și disponibilitatea sexuală
  • MIT: O tărie consumată înainte de masă crește pofta de mâncare
  • MIT: Cafeaua combate mahmureala
  • MIT: Alcoolul te ajută să dormi mai bine
  • Exercițiile de aerobic pot proteja ficatul de efectele consumului cronic de alcool
  • Consumul moderat de alcool - chiar atât de benefic pe cât credem?
  •