Ajutati-ma! nu stiu ce sa mai fac!!!

27-11-2009
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
Buna! Nu stiu ce sa mai fac cu prietenul meu care este dependent de heroina. A stat 10 zile internat, a iesit, a luat metadona pana acum o saptamana(1 luna) si de duminica cred ca trage din nou. Sunt disperata, pentru ca nu stiu ce sa mai fac sa il opresc. El s-a mai drogat si in trecut, inainte sa ajunga in puscarie din cauza lor, ca nu stia cum sa faca rost de bani si a furat. a stat 4 ani fara ele, a venit acasa si dupa 5 luni s-a reapucat. Nu stiu cum sa ma mai port, nu stiu ce sa fac, il iubesc dar simt ca nu mai am putere. Familia lui nu este unita...ma gandesc cu groaza ca poate ramane pe drumuri, ca poate ajunge in ultimul stil si ma simt neputincioasa. dati-mi un sfat va rog din suflet, pentru ca simt ca ii pierd mintile. nu mai am nervi, nu mai am putere sa vad cum se distruge. eu sunt singura care munceste, el a fost dat afara, nu avem bani, nu a disparut nimic din casa inca...dar eu simt ca ceva nu este in regula. Spune mereu ca nu vrea sa mai fure, pentru ca cel mai frica ii este ca va fi inchis. s-a imbolnavit intre timp si de hepatita c de la ele. Ajutati-ma cu un sfat ca nu mai stiu ce sa fac, sunt distrusa. va rog mult spuneti-mi ce sa fac, cum sa imi dau seama...la pupile m-am uitat si nu e nimic in neregula. cum as putea sa il depistez pentru ca stiu ca minte f mult. sta ceva in putinta mea sa il opresc? pt ca stiu ca cel mai mult tine de el, de vointa lui, dar totusi...
18 comentarii
0
27-11-2009, ora 15:32
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
nu stiu ce sa mai fac...tocmai au aflat si ai lui, mama lui a decis ca isi ia mainile de pe el...sta cu chirie, nu stiu cum sa o scot la capat!!!parintii mei daca ar afla, nu ar fi de acord. Cum sa fac sa il ajut? cum sa fac sa nu ajunga pe strada pentru ca nu are cu ce plati chiria...cum sa fac ca simt ca o iau razna si nu am un raspuns pt asta. tatal lui e tata vitreg, nu il intereseaza de viata lui, iar daca mama lui deja i-a spus, totul se ruineaza. spuneti-mi voi ce sa fac? nu vreau sa il stiu pe drumuri si nici mort. nu stiu ce sa mai fac.
0
29-11-2009, ora 00:45
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
Ma tot gandesc la ce as putea sa-ti scriu... din pacate nu tine de tine, in cel mai bun caz poti sa ai grija de el, sa-i dai sa manance sau mai stiu eu ce, in rest totul tine numai de vointa lui. Daca a inceput sa-si piarda familia nu e bine, un drogat va renunta la droguri doar atunci cand va avea o motivatie destul de buna sa o faca, iar daca renunta si se trezeste intr-o realitate urata nu stiu cat o sa stea pana sa-si ia din nou zborul in lumea aceea falsa... Iti spun din experienta din pacate, incearca sa-l motivezi, vorbeste si cu mama lui, nu stiu ce sa spun mai mult, de cat timp se drogheaza? Ce prieteni are? Sunt multi factori care par mici dar care conteaza enorm, stii... tu nu ai cum sa stii dar drogul asta iti da exact ceea ce iti lipseste in realitate, fericire, una falsa e adevarat, e ca un perete care te separa de realitate si te face sa vezi totul in roz, si trebuie sa alimentezi "fericirea" asta la cateva ore altfel nu stai in picioare, acum gandeste-te si tu, de ce ai renunta (trecand si printr-un sevraj ingrozitor) la un lucru care iti da aceea stare de bine, de fericire, de liniste ca sa infrunti o realitate in care mama nu vrea sa mai auda de tine si ai o mie de probleme de rezolvat? Incearca sa gasesti raspunsul la intrebarea asta si atunci poate gasesti si o motivatie pentru el. Cu putin noroc reusiti... Nu se stie niciodata... Dragostea, sa stii, nu conteaza cand vine vorba de o dependenta atat de puternica ca cea de heroina. Poate sa te iubeasca enorm de mult, asta nu il va face sa renunte la heroina. Sau cine stie...
Anyhow, ai de dus o lupta grea, trebuie sa te gandesti din start ca sansele ca el sa renunte si sa puteti duce o viata normala si frumoasa sunt de 1%, dar daca il parasesti, el nu o sa mai aiba nici macar acea sansa. Acum depinde si de cat de mult il iubesti tu...
Sper ca ma intelegi, repet iti spun toate astea si din experienta, doar ca eu nu am avut puterea sa lupt pana la capat si pana la urma, ca intr-un film cu prosti, m-am apucat si eu de droguri ca sa pot sa il inteleg mai bine, sa inteleg de ce naiba era mai importanta heroina decat mine. Si am inteles repede, din pacate. Am inteles de ce nu reusea sa renunte. Din acelasi motiv pentru care nici eu, acum, dupa atata timp, dupa ce l-am pierdut si pe el intr-o celula rece de penitenciar nu reusesc sa renunt... O fi prea urata realiatatea asta si prea slabi noi astia dependenti sa o infruntam. Film cu prosti, nu? :)
Sa ne ti la curent, multa multa bafta, aveti mare nevoie. Vointa. Doar vointa poate schimba ceva. In acest caz doar vointa lui, degeaba vrei tu sa faci ceva...
0
29-11-2009, ora 23:17
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
Buna!mama lui, pana la urma nu s-a prins...era cat pe ce. eu sunt langa el, dar simt ca nu mai am putere. s-a drogat timp de 2 ani pana in 2005 cand a intrat la puscarie, dupa care a venit dupa 4 ani, iar dupa vreo 5 luni s-a reapucat. a tras din iulie pana in septembrie cand l-am internat, a luat tratament cu metadona pana acum 10 zile, si de o saptamana mi-am dat seama ca a luat-o din nou. el spune ca nu a tras heroina si sincer tind sa il cred pentru ca nu arata asa ca la heroina. dar...eu vreau sa scape. acum si-a luat niste barbiturice si a spus ca vrea sa stea in casa, mi-a spus sa il incui, sa ii iau cheile si sa il las asa o saptamana. eu nu pot sta cu el, pt ca trebuie sa merg la serviciu. a luat bani si de la prietenii mei si acum ne ocolesc...stau si ma intreb oare chiar altii nu constientizeaza ca drogul e o boala? asa usor esti marginalizat cand ai o problema ca asta.nu stiu de ce fug toti sincer. si mai mergem si cu acesti prieteni la munte. nu stiu nici cum sa ma port. acum, realizeaza ca nu mai este cale de intoarcere si sincer mi-a spus multe lucruri, mi-a marturisit ce ia, cum, cand, de cand si imi spune mereu ca se va termina cosmarul asta. dar eu nu il pot crede. spuneai sa ii zic mamei lui...nu pot, nu este un om care sa inteleaga, crede-ma. asa ca raman doar eu in ecuatie. de o sapt trage. acum e incuiat in casa si sper sa reusim. dar mi-e frica.
0
03-12-2009, ora 11:15
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
nu stiu cum sa ma mai comport...simt ca, clachez si nu stiu ce sa mai inteleg. a zis ca se lasa. cert e ca nu mi se pare ca a tras heroina ci cocaina. in mom alea era vesel, foarte lucid, avea energie...sapt asta a stat incuiat in casa, dar mie mi-e teama totusi sa nu fi luat. eu sunt speriata si il pisez la cap toata ziua, chiar nu stiu cum sa ma port. credeti ca e bine? dati-mi un sfat o parere ca simt ca o iau razna!
0
04-12-2009, ora 02:29
Immortalmc1
Nu este medic/terapeut
Immortalmc1
exista mai multe tipuri de tratamente : metadona, suboxona si naltrexona
cel mai bun tratament parerea mea este naltrexona insa o data ce are probleme hepatice [hepatita c] nu mai are cum sa urmeze tratamentul pentru ca medicamentul este periculos iar sistemul imunitar nu ar rezista.
din cate am reusit sa citesc problema lui este mai demult iar pentru unii este imposibil sa scape de aceasta dependenta psihica pentru ca "le place ". Solutia ar fi tratament pe metadona, exista centre care administreaza metadona zi de zi[in prezenta doctorului].
Ca sa te lasi trebuie sa ajungi sa nu-ti mai placa stilul de viata pe care il duci, sa-ti fie greata de ceea ce faci.insa multi prieteni de-ai mei au ales "dragostea heroinei" decat dragostea familiei sau a iubitei si intre timp au facut o echilibristrica distrugatoare in care si-a pierdut increderea tuturor, speranta... succes..
0
04-12-2009, ora 02:30
Immortalmc1
Nu este medic/terapeut
Immortalmc1
ps : exista si heroina+cocaina [ aka speed-ball ]
0
04-12-2009, ora 10:21
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
@immortalmc1:
a tinut aproape o luna tratamentul cu metadona la sf. stelian. a renuntat pentru ca a vrut si pentru ca i-am spus si eu ca nu vreau sa scapam de dracu si sa dam de fratisu (scapam de dependenta de heroina si dam in cea de metadona care e mult mai grava). de cand a renuntat la metadona, a mai tras o sapt, pentru ca mi-am dat eu seama ca s-a reapucat, mi-a recunoscut si el si a zis ca vrea sa scape. ideea este ca a ajuns sa ii fie sila de el, sa fie deprimat, sa se intrebe de ce ma face atat sa sufar, sa vada ca neglijeaza tot din jurul lui, sa se simta prost fata de prieteni pentru ca spune ca e un gunoi si ca ii e rusine sa mai dea ochii cu cei apropiati, se gandeste ca nu are chef de nimic, ca trebuie sa se angajeze, ca dc va continua se distruge...ma vede pe mine la capatul puterilor, ca uneori nu mai pot efectiv si isi face mustrari ca din cauza lui sunt asa, ca nu face nimic pt mine, ca numai suferinta imi produce, ca nu m-a vazut niciodata mai deprimata ca acum.plus ca sta cu chierie, deocamdata mama lui si eu il ajutam, dar dc mama lui afla de treaba asta, isi i-a mainile de pe el si ii e frica, pt ca nu se va descurca.ii e frica pt ca nu vrea sa mai fure sa aj din nou dupa gratii. nu l-am vazut niciodata de cand trage sa aiba asemenea remuscari. tot timpul imi spunea ca rezolva el...acum parca e altceva.
si da, a tras speed -ball, mi-a recunoscut. si mi-a spus tot ce facea, de unde lua, cat, cum. a spus ca a vrut sa stiu dupa iesirea din spital ca iar a tras, ca sa il pot ajuta sa treaca peste. mi-a marturisit totul. a stat in casa incuiat si nu a fost asa de rau. starile de sevraj au fost reduse, in sensul ca l-a durut coloana dar nu insuportabil, a avut transpiratii si l-a durut ceafa...dar repet, suportabil.
sper sa reusim.promit sa va tin la curent. uneori simt ca nu mai pot sa ii dau putere sa mearga mai departe si stiu ca sunt un factor important pe langa vointa lui, pt ca stiu ca tre sa il sustin si sa ii dau curaj. dar, uneori simt ca nu mai pot merge mai departe si nu am cui spune ceea ce ma doare.
0
04-12-2009, ora 12:01
Immortalmc1
Nu este medic/terapeut
Immortalmc1
metadona e pentru cei care nu se mai pot lasa intelegi ? heroina sintetica, e o prostie sa te lasi de heroina sa intri pe metadona ca apoi sa iesi din program si sa te apuci sa mai tragi. foarte multi dependenti de heroina ar da orice sa prinda un loc pe metadona la un centru de distributie a tratamentului. metadona e facuta pentru oprirea consumatorului a mai alerga dupa heroina, ii ofera intrun fel doza pe zi si el nu mai e nevoit sa faca rost de bani.cand esti tras poti face orice, pana sa si muncesti.plus ca nu mai nevoit sa intepi de fiecare data.daca nu avea hepatita putea sa stea 4-5 luni pe metadona, facea detox si apoi pe naltrexona.. e groasa situatia oricum... iti tin pumnii stransi :)
0
04-12-2009, ora 12:35
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
ca sa iti spun sincer, 4 ani cat a stat inchis nu atras nimic. si a avut posibilitatea, pentru ca avea bani cu ce sa isi ia. s-ar fi descurcat. dar, le-a urat atat de tare pt ca din cauza lor a ajuns acolo, deoarece era nevoit sa isi faca rost de bani si se apucase de furat, incat nu s-a atins de ele. a venit dupa 4 ani acasa, s-a lovit de aceleasi vechi pb, de refuzul tatalui vitreg de a-l ajuta in vreun fel, il reneaga total asa cum a facut-o de cand s-a casatorit cu mama lui adik de vreo 17 ani, nici macar cu un sfat nu l-a ajutat, incat din nou a crezut ca asta este rezolvarea. nu este in ultimul stadiu, nu este cum era in trecut, cand era mereu pe strada, cand dispareau lucruri si bani din casa. si cand arata ca un zombie. tras la fata, palid, disperat. eu zic ca are o sansa. dar ii trebuie multa VOINTA.
0
04-12-2009, ora 12:47
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
el, timp de 4 ani cat a fost inchis nu a tras nimic. si avea posibilitatea, pentru ca acolo le avea la indemana si avea si cu ce sa si le ia, in sensul ca avea bani, sau daca nu se descurca altfel. dar nu a mai vrut, pentru ca le-a urat, deoarece din cauza lor a ajuns acolo. avea nevoie de bani pt droguri si a inceput sa fure...de aceea nici nu a vrut sa auda de ele. de ce s-a apucat de marfa in trecut? pt ca are un tata vitreg care nu l-a ajutat cu nimic, l-a renegat si i-a mai facut si viata amara. din motivele astea s-a apucat. a fost prea slab ca sa isi i-a viata in maini. a tras timp de 2 ani, a stat 4 ani fara, a venit acasa si dupa 5 luni de libertate, s-a apucat din nou. mai exact cand tatal lui a refuzat sa ne lase sa stam in casa lui pana ne gasim ceva cu chirie.
in ziua cand a fost externat lde la stelian, taicasu vitreg i-a zis sa se mute in garsoniera pe care o inchiriase...si asta pana se intoarce acasa el.eu cred ca nu asa se procedeaza cu un om cu astfel de probleme, pt ca il faci sa o i-a si mai mult razna, vazand ca este marginalizat. dar, dupa metoda lu tasu comunista, asta a fost cea mai ok metoda.
eu am tot citit pe net despre ele, ce sa fac si cum sa ma port ca sa il ajut, si am incercat cat am putut de mult sa ma mentin calma, chiar dc at cand eram singura plangeam, tremuram si simteam ca innebunesc. am incercat sa fac cat am putut. poate vom reusi, cu aj lui Dumnezeu si cu VOINTA lui
0
04-12-2009, ora 12:50
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
scuze, imi merge netu greu si nu am vazut ca se afisase si primul comentariu
0
05-01-2010, ora 09:28
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
Buna din nou! am revenit si nu stiu ce sa va spun...nu stiu ce sa mai cred, sunt in pragul disperarii si simt ca nu mai am nici un fel de putere sa merg mai departe. inainte de sarbatori, am tot achitat datoriile lui, o gramada de bani, la cei de la care lua. de fiecare data imi spunea ca nu mai are altele, ca gata s-a terminat, dar nu a fost asa.am facut un efort sa mergem la munte si am plecat o saptamana de revelion. nu mi s-a parut suspect deloc la munte, nu i-a fost rau, pupilele i se dilatau si contracta pe tot parcursul zile, adica reactioneaza la lumina, nu transpira. se vaita doar de o durere de mijloc si era foarte agitat, parca nu isi gasea locul. mi-a zis ca el tre sa plece acasa ca mai are datorii si dc nu le da aia sunt in stare sa intre peste ai lui in casa. acum eu nu stiu dc e asa sau nu, pentru ca nu am avut de-a face never cu asemenea oameni si situatii. a plecat de la munte, s-a reintors a doua zi (eu cred ca si-a luat doza sincer nu ca e vb de datorii). urmatoarele zile au fost ok. ieri, cand am fost la el, am gasit in baie ascunse 3 seringi de care el spune ca sunt de mult. eu nu il cred, pt ca inainte de a pleca la munte am cautat in locul respectiv si nu era nimic.
acum...nu stiu cu ce se drogheaza...sa fie tot heroina? stiu cum arata inainte de internare si sincer acum pare un om normal. il tradeaza comportamentul, in rest fizic nimic. sfatuiti-ma ce sa mai fac ca nu stiu cum sa mai procedez. eu bani nu mai am sa ii dau si nici nu mai vreau sa ii dau, dar ma gandesc sa nu faca vreo prostie. fata de mine il simt nepasator, ma jigneste cateodata si daca ne certam, sau ma vede ca plang imi zice ca el nu stie ce sa mai faca sa scape de datorii si ca nimeni nu il intelege, ca mai bine se sinucide, ca mai bine pleaca...
nu stiu ce sa mai fac intelegeti-ma ca sunt disperata. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat...sunt pur si simplu la capatul puterilor. am slabit si eu f mult de stress si de suparare, nu mai mananc si mi-e f frica pt el. il iubesc si nu stiu ce sa mai fac!!!
0
05-01-2010, ora 18:33
sol85
Nu este medic/terapeut
sol85
Si eu mai foloseam motive din astea sa ajung unde trebuia... si eu minteam foarte foarte mult... e greu, asta e!
0
06-01-2010, ora 13:08
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
e foarte greu, eu simt ca o iau razna. nu stiu ce se va intampla. am ajuns la concluzia ca nu am ce sa ii fac daca nu vrea, daca nu are vointa. si o sa ma macin eu mai mult decat el, pentru ca asa sunt eu, pana voi claca.
0
10-03-2010, ora 23:43
auroramara
Nu este medic/terapeut
auroramara
buna, ce ai mai facut?eu nu am trecut prin ce ai trecut tu, insa prostul cu care mam casatorit a inceput sa se drogheze cu niste prafuri idioate si a tras pana nu a mai putut, mam chinuit mult cu el si pe mine ma mintea ca se lasa, ca nu a tras, si eu lam dus o sapt departe de bucurestiul asta infect, insa acolo cand au trecut cateva zile ziceai ca o luase razna.in fine dupa toate rugamintile mele care pt el nu au contat am venit de la munca intro zi si lam gasit mort pe marginea patului cu o placuta lunga el 2 liniute si o hartie facuta sul.rezolvarea situatiei eu distrusa el pe un drum fara intoarcere.stiu cat de mult mam chinuit eu cu el, si imi inchipui cat de greu iti este si tie, si dragostea pe care io porti...insa sincer poate numai sa schimbati orasul si sa vrea el cu adevarat sa se lase, sa se mai intertneze odata.poate asa sa scape, si ai grija cu hepatita c, se transmite prin contact sexual, iar pt asta el ar trebui sa isi faca trat cu interferon, si regim alimentar plus fara alcool, droguri si alte prostii.serios e o boala care nu iarta si a carei evolutie variaza de la pers la pers.bafta multa si forta sa treci peste toate.sunt alaturi de tine!
0
11-03-2010, ora 15:53
nady
Nu este medic/terapeut
nady
Salutare am vazut discutile de pe forum si imi pare forte rau sa aud ceea ce simti annyta. Vreau sa spun ceva pentru imortalcam 1 bai baiatule daca nu ai nici o treaba cu aceste discuti si vb din auzite nu te mai baga ca musca in lapte ca nu sti nimic,
Acum pt anyta eu sunt dependent de metadona de vreo 2 ani am fost pe heroina inca 12 si parerea mea este ca exista doua posibilitati ori te lasi ori mori, eu am alesa intru pe metyadona la sf stelian intardevar este foarte greu cu directoarea asistenteleetc. dar daca vrei sa te lasi o faci si pe asta.Vreau sa iti zic ca daca pretenu tau va lua metadona nu va mai simti deloc nevoia de drog ma refer la rauri si chiar si psihic.Aceasta metadona are rolul de a suplimenta drogul intradevar cei care vb de rauri de metadona stiu foarte bine ce vb.dar daca va tineti de capul lui tu si familia lui daca il supraveghea-ti iti garantez ca va scapa dar este nevoie sa ii spui si familiei lui pt ca faci doar s amani inevitabilul si asta e pierdere de timp, crede-ma am fost in exact aceeiasi situatie.Tratamentul asta te ajuta sa iti limpezesti gandurile si singura persoana care este apta sa se lase si sa pauce tauru de coarne este el( tauru fiind o viata adevbarata adica cu tine).
Du-l la spital sfaturileti le dau doctori, credema ca sunt pe meta de 2 ani si imi e foarte bine am alta gandire ma vad un om normal dar numai dac respect cu strictete tratamentul daca macar 2 3 zile nu la-am luat gata am fugit la marfa cateodata nici nu iti mai dai seama ca esti un dependent de meta si pur si simplu incerci sa te comporti ca un om normal si sanatos care nu iapastile si cand faci gresealaasta te nenorocesti
0
16-10-2010, ora 00:02
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
Am revenit dupa atata vreme...sa va spun ca nu am reusit nimic. Pentru el, drogurile au fost mai presus de toate. Nu am putut sa mai fac nimic de una singura, fara sprjinul familiei lui. S-a mai internat odata la Stelian, dupa care, cand a iesit, minunea a tinut 3 saptamani si de atunci trage intr-una. Mai grav este ca a trecut pe legale...Imi pare rau, dar, nu am mai avut puterea sa lupt langa el si m-am retras, dupa multe certuri, scandaluri pe la usa alor mei, politie, etc. Pana acolo ajunsese. Imi pare sincer rau, nu doresc nimanui...ce am trait eu! Si am stat tot timpul asta langa el si am facut tot ceea ce am putut sa fie bine, numai ca el a ales calea asta.
0
16-10-2010, ora 00:09
annytta
Nu este medic/terapeut
annytta
@auroramara: Nu am mai rezistat si imi inchipui cat de greu ti-a fost, pentru ca am citit povestea ta pe forum si stiu...Nu am apucat sa il vad asa, dar am avut ocazia sa plec in provincie fara el, ca, nu mai stiam nimic de el de 5 zile si cand m-am intors, l-am vazut super slab:(. Dupa 5 zile!!! Lua legale deja... A fost un soc pentru mine si ne-am intalnit pentru ca avea nevoie de banii mei, nu de mine. Bani pe care nu i-a putut obtine...Am avut mari probleme cu el din cauza asta. A venit la parintii mei la usa, a facut scandal...muulte am tras cu el. Imi pare rau, dar nu am avut ce face. Nu regret nimic din ce am facut pana acum, dar totul a fost in van. Daca as regreta, as innebuni (pt ca mi-a facut foarte multe probleme). Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: