Algocalmin în a 3-a săptămână sarcina

23-12-2020
Maryana86
Nu este medic/terapeut
Maryana86
Bună ziua. Nu am știut ca sunt însărcinată și în săptămână 3 de sarcina, zilele 9-12 după ovulație am luat 3 pastile de algocalmin. Ma îngrijorează ca ar putea afecta bebelle? Un medic ma poate ajuta cu un răspuns? Mulțumesc
3 comentarii
0
23-12-2020, ora 18:02
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In acest document gasiti informatii cu privire la cazuri in care s-a utilizat algocalminul in sarcina.
https://www.ema.europa.eu/en/documents/referral/metamizole-article-31-referral-chmp-assessment-report_en.pdf

Nu pare sa existe un risc substantial de efecte teratogene.
0
26-12-2020, ora 14:46
Maryana86
Nu este medic/terapeut
Maryana86
Buna ziua, revin cu o problema. Deși din cauza unei hepatite 10 ani nu am avut voie sa raman însărcinată, acum un an am schimbat tratamentul și doctorița mi-a dat voie sa raman însărcinată. După un an de încercări, în fiecare luna cu dezamăgiri, acum am reușit sa raman, cel puțin asa cred, după o întârziere de 12 zile și 2 teste pozitive. Abia pe 29 am reușit sa fac o programare la doctor. Deșii pana acum mi-am dorit enorm un copil, acum nu pot sa ma bucur de loc, nu pot sa mănânc nimic pentru ca nu simt foame și nu pot sa dorm, deși sunt obosită, nu am putere deloc sa stau în picioare, nu am chef de nimic, atunci când reușesc sa adorm puțin visez și ma sperii și ma trezesc. Abia am reușit sa dorm 2-3 ore pe noapte. Mi-e ciuda pe mine ca nu sunt fericită și uneori îmi trece prin cap ca mai bine nu eram gravida. Nu înțeleg ce se întâmplă cu mine??!!! Va rog dacă a mai trecut cineva prin astfel de stări sa îmi răspundeți!!! Mulțumesc
0
03-11-2021, ora 02:23
minca
Nu este medic/terapeut
minca
Buna seara. Sunt insarcinata in 6 saptamani si in urma unei sangerari am mers la spital si am fist internata si m-i s-a administrat in decurs de 24 de ore 5 injectii cu nospa si algocalmin si 2 injectii cu diszepam de catre medicul ginecolog al spitalului. Va rog din suflet daca a mai patit cineva ca mine. Ce se v-a intampla cu copilul, ce efecte adverse v-a avea. Este prima mea sarcina si sunt extrem de speriata de acest tratament. Va rog daca poate cineva sa imi spuna ceva legat de acest lucru. Sunt ingrozita pentru sanatatea bebelusului. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul