alimentatia unei adolescente

29-06-2007
luminita laura
Nu este medic/terapeut
luminita laura
buna am 17 ani trec in clasa a 11a si o sa invat dupa amiaza, vreau sa ma alimentez corect, de 1 an de zile nu mai mananac prajeli, cartofi prajiti, dar nu am renuntat complet la dulciuri, mananc destul de des lactate, iar carne rareori, imi plac ffff mult salatele de rosii cu castraveti si le consum aproape zilnic.E buna alimentatia?rareori mananc dupa ora 8 sau 9 pt ca incerc sa am un mic dejun bogat.ce imi recomandati?vreau sa-mi mentin greutatea dar sa fiu si sanatoasa.am aprox47kg, 1, 66m.beau fff multa apa.plz un raspuns.multumesc anticipat
2 comentarii
0
01-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este excepţional de bună atât alimentaţia, cât şi greutatea. Felicitări. Boala pe care am observat-o cel mai frecvent la adolescenţi - adolescente este consumul de sucuri carbogazoase - mai ales Cola. Feriţi-vă de acest obicei, e exact ca fumatul, dă dependenţă psihică.
0
08-08-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Esti un pic cam sub greutate, iti recomand sa mananci zilnic carne de peste sau pui, o portie cat palma ta de mare, sa continui cu lactatele si branzeturile, 5 portii de legume si fructe, apa cel putin 2l pe zi, fara sucuri sau fast food si totul va fi bine.Succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O dietă nesănătoasă în adolescență este asociată cu probleme grave de sănătate mai târziu în viață
  •