Alimentatie sanatoasa

21-02-2007
dyuzzza
Nu este medic/terapeut
dyuzzza
Buna!
Am 20 de ani, 1, 70 si 65 de kg.
vreau sa slabesc dar nu cu regimuri draconice pentru ca stiu ca rezultatele sunt pe termen scurt si afecteaza starea sanatatii.
vreau sa slabesc in timp, fara efecte negative si sunt sigura acest lucru presupune adoptarea unui stil de viata sanatos.
As vrea sa stiu cate mese sunt indicate pe zi, la ce intervale de timp, cum ar trebui organizate astfel incat numarul de calorii/masa sa fie dozat corect, care este necesarul meu zilnic de calorii etc.
In mare stiu ce presupune o dieta sanatoasa dar am nevoie de parerea unui medic.
Va multumesc
3 comentarii
0
23-02-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
BUna ziua. Iti recomand sa citesti niste articole din sectiunea alimentatie sanatoasa: pasii catre greutatea ideala si deocamdata pasul 1 si pasul 2. In ceea ce priveste numarul de calorii pe mese, aceasta depinde de tine, de programul tau. Studii recente au dovedit ca nu are importanta cum imparti pe mese caloriile, conteaza numarul de calorii consumate pe 24 de ore si orarul meselor, pe cat posibil la aceeasi ora. Succes!
0
18-03-2007, ora 00:00
chinci
Nu este medic/terapeut
chinci
Buna seara, as avea nevoie de un sfat. De cel putin o luna si jumatate am niste sincinezii la nivelul ploapelor, si la stg. si in dr. Mentionez ca sunt in regimul; Montignac de 8 saptamani, dar nu respectat chiar cu strictete. Mananc multe zarzavaturi si fructe zilnic. Ar putea fi lipsa unei vitamine sau minerale.Intreb pt. ca e deja stressant. Ar putea o cura de argila sa ma ajute? Am intrebat un medic neurolog, care mi-a spus ca sunt semne la cei care au avut pareza faciala periferica.Eu nu am avut asa ceva.Va multumesc pt. raspuns.
0
03-06-2011, ora 11:21
rosoga
Nu este medic/terapeut
rosoga
buna ziua,
de cand ma stiu eu am avut probleme cu greutatea, am facut si sport, si am facut toate curele posibile, dar daca nu punem gaura la lingura nu v-om reusi niciodata, momentan am reusit sa slabesc 7 kg si ma simt minunat dar problema e cum ma mentin, cumva o sa reusesc deoarece constiinta imi e alaturi.problema mea este alta, mama mea care niciodata nu a avut probleme cu greutatea a intrat la menopauza si binentele a luat cateva kg in puls, si in acelasi timp a fost diagnosticata cu gonactroza la un genunghi, iar kg in plus nu o ajuta deloc. intrebare mea ar fi ce anume regim sau alimentatie sa ii indic sa poata slabi macar 5 kg, deoarece are varta de 54 de ani si sincer nu mai poate sa tina o cura ca si mine, mai ales ca ea nu a tinut in viata ei asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.