Alimentatie sanatoasa-dieta

08-03-2007
filip
Nu este medic/terapeut
filip
Buna,
Am citit tot ce era de citit in aceasta sectiune a forumului, dar doresc sa va expun si situatia mea (sunt sigur ca ati mai auzit asta de nenumarate ori :) ).

Am 24 de ani, 1.82 inaltime, 92 kg. Pana la 19 ani am fost foarte slab (metabolism rapid), iar cele 70 kg pe care le aveam atunci cred ca se datorau oaselor mai grele. M-am obisnuit sa mananc nesanatos si mult, seara.
Lucrez multe ore pe zi la calculator (pasiune si profesie), joc fotbal (intens) o data sau de doua ori pe saptamana dar nu merg foarte mult pe jos.

De cateva luni incoace am redus considerabil masa de seara si o limitez la branza cu ceapa sau masline, uneori salata de legume. Cred ca ar trebui sa mananc si mai rar la KFC (acum, in medie, o data pe saptamana), stiu ca trebuie sa beau mai multe lichide (acum aprox. 1 litru pe zi). Ma bucur ca a venit primavara, pentru ca mi-am propus sa alerg dimineata.

Imi recomandati un anumit tip de alimentatie? Ce ma sfatuiti?

Va multumesc anticipat! :)
7 comentarii
0
09-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna filip! deci e clar de unde kilogramele in plus, nu? de la mancare cu muuuulte calorii. Daca mananci la kfc, iti recomand sa nu mananci pielea de pui, ci numai carnea. stiu ca e cea mai buna, asa crocanta, dar e cea care absoarbe tot uleiul la prajire, plus ca are si ea mult colesterol.
avand in vedere ca ai 92 de kg la 1, 82 m, IMC este 27.7, deci esti supraponderal. Pentru sacdere in greutate, avand in vedere nivelul de efort pe care il depui, intr-o zi ar trebui sa consumi:
-400 g paine
-4 linguri de garnitura (pireu, paste, orez, cartofi natur, cartofi copti, mazare boabe, dar NU cartofi prajiti!)
-1 litru de lapte, iaurt-degresat, bineinteles
-500 g fructe -mere, pere, cirese, capsuni, dar 250 g struguri, banane, pere dulci, prune, sau 1 kg grapefruit (ideal, daca ti-l place)
-500 g legume, de preferinta de culoare verde inchis, portocali si galben, crude, salata, cu o lingura ulei de masline
-1 ou, fiert moale sau facut oki in tigaie de teflon, fara adaos de ulei
-100 g branza proasata de vaci. Evita telemeaua, cascavalul, au intre45-60% grasime!
-300 g carne de pui fara piele, carne rosie macra, de preferinta vita sau 400 g peste gratar, conserva in sos propriu, nu cu ulei!
-1 lingurita de unt pentru sandvici la mic dejun
incearca sa iei macar 3 mese/zi, ideal la ore fixe. daca iti este foame intre mese, ia o gustare un fruct sau un iaurt. evita rontzaiala si evita berea. Un pahar de vin rosu s-a dovedit a fi mai sanatos decat nimic, sau decat 2 pahare ;).
sa te cantaresti inainte de a schimba stilul de alimentatie, dimineatza, inainte de a bea sau a manca ceva si apoi o data pe sapt. Masoara si circumferinta abdominala, cea mai nesanatoasa grasime fiind cea de pe burtica, dar nu cea de sub piele, ci cea din interiorul abdomenului. Trebuie sa ajungem sub 94 de cm!
iti doresc succes, si te rog sa ma tii la curent cu evolutia greutatii.
daca ai intrebari, iti stau la dispozitie.
succes!
0
09-03-2007, ora 00:00
filip
Nu este medic/terapeut
filip
Multumesc pentru raspuns! Cateva intrebari/observatii:
1. Ar trebui sa cantaresc tot ce mananc? De exemplu, cam cate felii de paine sunt 400g?
2. Uneori imi storc cate-un grapefruit dimineata, imi voi face obicei din asta.
3. Bananele sunt OK?
4. Nu stiam de telemea si cascaval... cascavalul este unul din alimentele mele preferate! Toate cascavalurile sunt "compromise"? :)
5. Am inceput sa reduc considerabil consumul carnii de porc. Ciocolata foarte, foarte rar. Bere nu mai beau de 2 ani, iar "snacks"-uri/chips-uri foarte rar, dar oricum, putin.
6. Mai mananc salata de icre (hering afumat, de-obicei) pe paine. E OK, sa reduc cantitatea sau s-o scot complet.
0
10-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Raspunsuri: :)
1.depinde de care paine:). o franzela mica feliata are cam 25 de felii, deci cam 20 de grame pe felie de franzela mica taiata subtire, adica vreo 20 de felii din acestea.
2. foooarte bine daca devine un obicei. aper ca se subintelege ca fara zahar, nu? :P
3. bananele sunt ok, poti manca o banan in loc de 2 mere. Dar nu au vitaminele pe care le are un mar, adica un fruct cu coaja.
4. toate cascavalurile sunt compromise, din pacate...dar asta nu inseamna ca nu poti pune o felie pe un sandvici dimineata, dar nu in fiecare zi...
5.orice mica placere pe care ti-o permiti oOCAZIONAL nu iti va afecta greutatea. adica pentru un kilogram de grasime ai nevoie de un exces de 8000 de kalorii!
6.daca in loc de lingurita de unt pui o lingurita de icre in meniu, nu se schimba prea multe, asa ca ai voie.
sa imi spui cum merge treaba. pa
0
18-03-2007, ora 00:00
dragutza20
Nu este medic/terapeut
dragutza20
Buna ziua!
Ma numesc Gabi am 23 ani si 59 kg.Cred eu ca am o problema si anume cu dulciurile dar ma plang din cauza faptului ca nu pot sa slabesc...fac sport(aerobic) de 3 ani insa compensez cu ciocolata pe care o mananc(toata) o data la -23 zile...:)) Nu stiu un remediu...Cum as putea sa renunt la ea..sau sa reduc?
0
20-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
buna Gabi!
59 de kg.la ce inaltime? pentru ca 59 de kilograme la 150cm nu sunt la fel ca la 180cm :). Si aerobicul de cate ori/sapt, cat timp si ce intensitate?
Ca sa slabesti, trebuie sa renunti la ciocolata, neaparat! sau macar sa te opresti la 2 patratele /zi! De ce? pai in 30 min aerobic consumi 250 kcal. 100 g ciocolata cu lapte-600 kcal! Cum poti sa renunti la ciocolata?? Simplu! evita tentatiile si nu cumpara! Mananca regulat, macar 3 mese/zi, un sandvici si un mar inainte de a face sport, un pahar de suc de grapefruit proaspat stors cand vii de la sala. Asa vei evita scaderea glicemiei in timpul zilei si dupa efort, iar dorinta de a manca ceva dulce se va reduce...sper! :) Cu vointza mutzi si muntzii! Succes si sa-mi spui cum te descurci!
0
21-03-2007, ora 00:00
dragutza20
Nu este medic/terapeut
dragutza20
Am uitat sa mentionez ca am 59 kg si 1.71 cm.La aerobic merg de 2-3 ori pe saptamana cel putin cate o ora.Multumesc pt sfaturi!
0
10-05-2007, ora 00:00
di
Nu este medic/terapeut
di
pentru filip -o dieta personalizata ajutata de suplimenti de nutritie mai ales ca faci si sport, cred ca ti-ar fi de folos si mai ales mai usor de tinut (nu mai cintaresti sau numeri nimic).dr diana
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.