Am antecedente post Covid.Sunt înmărmurit.

29-01-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua!
Am făcut o radiografie pentru că am crize de astm de 2 luni declanșate și mi-a ieșit rezultatul radiografiei: antecedente post Covid.Și mai scrie lucruri acolo cum îs afectații plămânii de covid...
Țin să menționez că nu am știut că am avut covid, credeam că e o raceala mai puternică că am mai avut așa..
Acum vreau sa vă întreb, :Se vindeca așa ceva?Cum se tratează ?Ce e de făcut în continuare?
Mă voi face bine sau voi muri?
:((

Eu am și toc, schizo, astm acum și astea...Off.Viata nu a fost darnică cu mine in ceea ce privește sănătatea...deloc.
Se poate trata ceea ce a afectat covid sau trebuie să mă pregătesc de poarta Sf.Petru?
Acum am wheezing, tuse și respirație grea specifica astmului și de ieri mi se oprește respirația 10 secunde și mă trezesc brusc speriat specifica apneei in somn, menționez că am 129 kg, sunt obez Gr II.

Ce sa fac acum?O sa mă duc la doctorul care mi-a dat sa fac raza și la medicul de familie dar sunt speriat de ce va fi și ce este de făcut, puteți să mă lămuriți puțin voi?

Ajutor:( Sunt îngrijorat și disperat că pot să mor oricând subit in somn..


Și mai am și celelalte probleme destul de grave.


O mica opinie despre ce sa fac și ce poate urma și cum se tratează și dacă se tratează?:(
Echipa ROmedic susține vaccinarea COVID-19.
3 comentarii
2
29-01-2021, ora 18:21
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
In primul rând prezinți medicului de familie rezultatele si in functie de rezultate iti da un tratament și- ți spune ce să faci in continuare. Ai avut probabil simptome ușoare, de aceea nu ai știut. Probleme mari sunt de la formele severe, iar tu nu ai avut asta. Nu te panica, pentru că nu e de moarte, esti destul de puternic daca ai facut formă usoară. Incearca sa- ti diminuezi teama, pentru ca aceasta produce stres, iar stresul scade imunitatea. Probleme de respiratie apar si de la greutate, așaca dacă ai reuși să mai dsi jos dimn kg. ar fi minunat. Sănătate!
3
29-01-2021, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Citești tot ce găsești despre Diafragma.
Omul respira cu Diafragma. Ea, trebuie sa coboare în abdomen.. Ca sa facă loc aerului sa între în plămâni.
Găsești pe YouTube exerciții pentru Diafragma și întărești acel muschi
2. Ca sa coboare diafragma în abdomen. Acolo trebuie sa fie loc liber. Fără gaze și balonări. Fără ficat gras și dureri duaden. Stomac. Deci te pui pe un regim drastic Fără Lapte de vaca. Fără aluat cald și dulce cu margarina și creme. Fără mezeluri.
3. Mukta apa calda pana la masa.. Trei mese mici, regulate, cât încape în palma. După un ceai mare cald cu infuzie 1min. Și te ridici de la masa. Când ții foame mai faci un ceai cald cu infuzie de 1.minut.fara zahar.
Fructe 2. 3 pe zi pana în orele 17.nu mai târziu. Ele fermentează. Baloneaza și îngrașă.
FĂRĂ sucuri acidulate
Alimentele fără oțet. Lamai usturoi. Salate cu ulei. Ulei de peste..
Greu.. Dar e unica cale corecta pt. Tine
Nu te bazezi pe medicamente.
Doar ajuți organismul sa se refacă. Somn. 8 ore Noaptea... Pentru asta nu consumi nimic 4 ore pana la culcare și un antiacid de supt la culcare sa nu faci reflux în somn. Asta tot blochează respiratia
1
04-03-2021, ora 21:31
cavit
Nu este medic/terapeut
cavit
Termenul consacrat este, , sechele, , exista un topic, , sechele post covid, ,

Problema ta necesita anumite investigatii imunologice,

Cel mai simplu este sa masori titrul anticorpilor anti covid, se pot doza de exemplu IgG anti spike, IgG anti capsida, eventaul anticorpi de tip IgA.

Am intilnit unele cazuri cu titruri anormal de ridicate dupa boala (cateva mii) media fiind putin peste 100 sau dupa vaccinare mai multe de trei deviatii standard peste medii care aveau patologii autoimune.

Un astfel de titru anormal de mare poate sugera o astfel de problema,
Necesita investigatii suplimentare.

Daca ai un titru peste 1000u/ml IgG anti spike recomandarea este sa nu te vaccinezi, deoarece la acest titru nu mai aduce nici un beneficiu, ramin doar eventualele reactii adverse, cum acest titru mare poate fi dat de eventuale anomalii ale sistemului imunitar, riscul de a avea probleme dupa vaccinare creste.

Apropo de balonare si durere verifica si helicobacter Pylori, adica fa un test, caci el este cauza frecventa adurerilor de stomac mai frecventa decat nste fructe fermentate in burta, e greu de scapat de el, recoandare faina de roscove, le aduni singur sai iei de Plafar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: