Am Anxietate? Va rog am nevoie de raspuns

23-05-2021
DivineLife23
Nu este medic/terapeut
DivineLife23
Buna. de 3 luni de zile am probleme cu niște simptome zilnice... si am fost la diferiți medici si toti mi-au zis ca e anxietate si pe baza psihica, va rog mult sa-mi analizați situația si sa-mi ziceți dacă credeți ca asa e. am varsta de 19 ani si totul a început pe 12 februarie 2021 cand m am pus intr-o seara sa ma culc și am simțit o senzație foarte ciudata în tot corpul ca si un șoc de acolo am simțit ca mi bate inima repede si ca ceva nu I ok, următoare zi m am trezit cu puls si tensiune mare si am mers la spital, de acolo tot aveam puls mărit si uneori ma simțeam rau, mi se ziceau ca ar fi atacuri de panica, mi au trecut aceste probleme la inima, am fost si la control la inima si mi s a zis ca s sanatos acolo, acuma probleme principala este la cap!! De 2 luni de zile am zilnic simptome de presiune la cap, ba în spate, ba la frunte. si amorteala la fata uneori si gat rigid zilnic parca nu mi pot tine bratele normal relaxate cand stau în picioare, deobicei cand stau în pat mi mai bine, am observat ca nici paracetamolul nu si prea face efect, am făcut un rmn la cap de unde a ieșit ca am malformatia Arnold chiari tip1, am fost la 4 neurologi si 2 neurochirurgi si din Ungaria și mi s-a zis ca sunt sănătos la cap si n-am nimic si ca ar fi pe baza psihica... dar nu stiu ce sa zic sa fie asa zilnic, aproape non stop. ce sa ma fac?
11 comentarii
1
23-05-2021, ora 22:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti orientativ un test de anxietate pe net.
Mergeti apoi sa va evalueze un psihiatru.
1
24-05-2021, ora 08:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Un diagnostic sigur se pune numai în cabinet de către un psiholog clinician cu experiență sau psihiatru.
2
24-05-2021, ora 17:32
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai daca deja a fost la n medici si i-au zis ca are anxietate, nu e clar ?

Se face f usor proba terapeutica, ia un xanax sau anxiar si vede cum se simte, daca se simte bine, e clar ca e anxietate.

Dar sa se duca si la un psihiatru sa intrebe.
1
24-05-2021, ora 18:03
DivineLife23
Nu este medic/terapeut
DivineLife23
Am fost la spital în martie nu ma simțeam bine si mi-au dat un xanax si dupa aceea mi-au trecut simptomele, ma simțeam doar obosit si putin ametit de la pastila, si nici nu știam atunci ce pastila mi-au dat, deci atunci inseamna ca I pe baza psihica?
Am fost azi si la control la orl (urechi, nas, gura) si a ieșit la fel bine si a zis ca ar fi stres si psihic totul acel medic ca si toti ceilalți
1
24-05-2021, ora 19:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci e sigur anxietate. Adreseaza-te unui psihiatru si unui psiholog.
1
24-05-2021, ora 22:45
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Deci e cum am zis eu, xanaxu a aratat ca ai anxietate dat fiind ca a avut efect.
Asa ca la psihiatru sa-ti dea trat ptr anxietate, ca asta ai. Nu mai sta asa ca se poate agrava.

Anxietatea da somatizari adica simuleaza simptome de boli fizice, asa ca asta este.
1
24-05-2021, ora 23:17
DivineLife23
Nu este medic/terapeut
DivineLife23
Deci xanax ul nu si ar fi făcut efectul sa înțeleg dacă nu aveam anxietate, dar dacă si l a făcut inseamna ca am, nu stiam asta, mulțumesc pentru informare
0
25-05-2021, ora 22:28
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
@Psiholog Niculina Ciuperca

V-am trimis un mesaj privat.
0
26-05-2021, ora 23:18
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Mai bine nu scriam nimic...
0
28-05-2021, ora 11:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Divine, normal, daca nu avea efect ori nu era anxioliticul care trebuia, ori nu aveai anxietate, se mai incerca inca un anxiolitic, daca nu mergea nici ala, inseamna ca nu ai anxietate.

Si e logic sa fie asa, ca sa intelegi cum am gandit, daca un medicament isi face efectul, inseamna ca ai acea problema ptr care acel medicament e facut, se numeste proba clinica. Cum xanax e anxiolitic, daca nu aveai anxietate, cum sa aiba efect ? Ca el lucra doar pe anxietate nu pe altceva.
Iar cu simptomele fizice, am zis ca sunt somatizari, si am zis si ce-s alea.

Nati98, de ce mai bine nu scriai nimic ? Ai dat doar numele doamnei psiholog, ai facut foarte bine, insa ai cam gresit, trebuia sa-l indrumi catre un medic psihiatru, ca abia medicul decide daca e nevoie de trat sau psiholog.
Dar e cazul de tratament serios, va lua un timp, dupa aia medicul scoate trat si va ramane bine.
Daca se duce la psiholog si e cazu de tratat, pierde timp si se poate agrava treaba, dar daca medicul zice sa se duca, se va duce.

De ex pe mine m-a trimis si la psiholog medicul.
1
08-11-2023, ora 21:31
d3nisx
Nu este medic/terapeut
d3nisx
Divine cume te mai simți acum?trec prin ceva asemănător, mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •