am leucemie mieloida cronica

01-03-2010
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
am 42 de ani si am fost diagnosticata acum 1 an cu leucemie mieloida cronica, iau Glivec 4 pe zi si ma simt bine, dar asi dori sa aflu de la cine stie daca asi putea sa fac autotransplant sau ceva de genul asta pentru ca am mai auzit ca au mai facut si alte pers.dar nu stiu daca a functionat si nu stiu de ce dr. mea hematolog nu a pomenit nicodata de alte metode de vindecare.va rog cine stie ceva sa ma sfatuiasca ce sa fac.va multumesc
318 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›
0
01-03-2010, ora 16:10
luciana.l
Nu este medic/terapeut
luciana.l
Bună Cristina !Eu te sfătuiesc să iei un tratament nutritiv bazat pe microalge, are 4000 de elemente vitale şi este foarte eficient la acest diagnostic. Multă sănătate!
0
01-03-2010, ora 16:21
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Leucemia este o boala a splinei si nicidecum a maduvii spinarii asa cum crede medicina.
Homeopatia ar fi un tratament mult mai eficient si mai sigur decat Glivec care este de fapt o toxina care are exact zero proprietati vindecatoare si aduce 1000 de daune. Va simtiti mai bine mai degraba de la efectul placebo si mai putin de la medicament.
0
01-03-2010, ora 16:39
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
leucemia mieloidă cronică are într-adevăr ca posibilitate de tratament diferite modalităţi de transplant, nu ştiu de ce dr dvs hematolog nu v-a descris aceste opţiuni, poate fi legat de starea dvs la momentul respectiv, anumite analize făcute şi rezultate de care dr nu a fost mulţumită pentru a vă indica un transplant.
Glivecul este un tratament eficient care s-ar putea să fi fost considerat de ajuns pentru moment dat. Dacă sunteţi neliniştită puteţi să consultaţi un medic hematolog dintr-un centru specializat precum spitalul Fundeni
(medicina nici nu consideră că leucemia are legătură cu măduva SPINĂRII!!! care este cu totul altceva din punct de vedere anatomic, neavând legătură cu celulele sângelui.)
1
01-03-2010, ora 16:44
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
Scarface nu stie nici ce este leucemia nici ce este glivecul, singurul lui scop in viata este sa convinga ca medicii sunt satanisti si homeopatia e mai buna decat orice!
0
01-03-2010, ora 17:16
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
domnisoara IuliaCristiana eu sunt in evidenta tot de un an la Hematologie la Fundeni si am un medic f bun, grozav si merg la control din luna in luna si de cate ori deschid subiectul de transplant tot timpul spune ca nu e nevoie ca imi este destul cu Glivecul, asa ca nu am mai insistat, ce ma bucura cel mai tare e ca eu nu m-am simtit niciodata bolnava nu am si nu am avut simtome de boala.Boala a fost descoperita la niste analize de rutina aveam leucocitele 70000 si trombocite 2milioane, am luat Hidreea si in nici 2sapt au scazut amandoua la jumatate.chiar de multe ori ma intreb daca chiar sunt bolnava, mi sa facut si punctie de 2 ori, sunt vioaie ma simt grozav, nu obosesc, analizele sunt ok, chiar nu stiu ce sa mai cred
0
01-03-2010, ora 19:22
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
în acest caz, eu cred că momentan vă este de ajuns acest tratament- dacă şi doctorul evident consideră aşa, nu am îndoieli (fundeni este un centru f f bun), şi din câte am citit despre acest tratament se foloseşte foarte des la acei pacienţi la care nu se face transplant. şi cel mai important, dacă vă simţiţi bine şi sănătoasă înseamnă că răspundeţi aşa cum trebuie la terapie şi chiar nu aveţi de ce să vă faceţi griji.
0
01-03-2010, ora 19:33
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
am inteles ca sunteti cadru medical si vad ca acum parca m-am mai linistit, ma batea gandul ca poate mi s-a dat un diagnostic gresit, trebuie sa ma impac cu ideea si sa fiu tare ca sunt singura si trebuie sa ma ocup de cei 2 copii ai mei.Va multrumesc.Si daca mai are cineva vreo idee sau un sfat il accept cu mare placere
0
02-03-2010, ora 21:03
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Diagnostice gresite sunt la ordinea zilei, ar trebui sa va scoateti din cap ideea ca ati fi bolnava, mai ales de ceva similar cu leucemia. Deja numai gandul asta ii omoara pe multi.
Pe langa faptul ca valorile momentane din sange pot varia enorm se mai fac si greseli de laborator, se incurca sangele, se analizeaza prea tarziu, se fac greseli de scris, de citit, etc...o analiza trebuie facut de 3 ori la 3 laboratoare diferite si sangele trebuie luat mereu dimineata pe nemancate la aceleasi stand al lunii pt. a releva cat de cat realitatea si nu stadiul momentan.
Daca va simtiti bine... asta e ce conteaza si nu analizele.
Cati sunt bolnavi si au analize bune...?
V-ati facut bine de la sine si nu de la Glivec.
0
02-03-2010, ora 21:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti in plus si un medci homeopat bun, care face homeopatia clasica, de ex. Dr. Silvia Nedelcu in Bucuresti
0
02-03-2010, ora 22:11
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
deşi un diagnostic precum leucemia este dificil de suportat, el nu se dă aşa dintr-o dată şi se fac analize şi puncţii pentru a pune diagnosticul de certitudine. nu s-a făcut doar dintr-o dată şi nu doar pe o singură analiză care într-adevăr putea fi supusă unor erori. nu o să găsiţi în ţara asta niciun doctor care să pună diagnostic de ceva grav înainte sa fie sigur. în plus leucemiile cronice au evoluţii fluctuante, perioade bune cu analize mai aproape de normal şi perioade mai rele- tratamentul face ca perioadele rele să fie ţinute sub control, să fie mai rare sau deloc şi de aceea trebuie să aveţi incredere că vă ajută- optimismul acesta vă ajută şi vă tine bine
dacă vă faceţi griji puteţi să cereţi să vi se refacă analizele- puncţiile medulare etc, pentru a fi sigură dvs, dar credeţi mă, diagnosticele pt boli ca acestea se pun cu foarte mare atenţie, şi eu una nu am auzit de erori decât foarte foarte rare în cazuri din astea.
şi în plus, am destulă încredere în centrul medical de la fundeni, cred că sunt profesionişti.

multă sănătate şi o seară bună în continuare!
0
02-03-2010, ora 22:15
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
va multumesc
0
03-05-2010, ora 10:40
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
buna ziua, revin din nou cu o intrebare;cine stie in cazul bolii mele de ce am avut acum 2 zile frisoane, febra 38, dureri cumplite de oase si dupa o transpiratie de o noapte m-am trezit dimineata cu o eruptie rosie tot corpul.Mi-am facut analizele si sunt bune iar eruptia a disparut dupa o zi, cine stie care a fost cauza sau a mai patit ca mine?Si ce asi putea lua pt.a-mi calma rurerile de oase ce le am de mult timp si nu mai inceteaza?Va multumesc
0
03-05-2010, ora 18:22
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
cine stie sa imi explice ce inseamna leucopenie cu neutropenie, anemie macrocitara si anizocitoza trombocitara cu frecvente megalotrombocite?
0
18-05-2010, ora 20:30
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Buna,

Si eu am leucemie mieloida cronica. Din 2003 iau Glivec si pot sa-ti spun din proprie experienta ca e un tratament foarte eficient. Eruptia, febra si durerile de oase sunt reactii adverse la Glivec. Ele scad in intensitate cu timpul, nu trebuie sa-ti faci griji. daca totusi nu inceteaza mergi la medic.Daca te mai pot ajuta cu ceva.
0
18-05-2010, ora 21:16
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
Radu, iti multumesc pentru informatie, sa stii ca m-am mai linistit pt.ca nu am intalnit nici la Fundeni pers.cu acelasi diagnostic si aveam multe nelamuriri in privinta unor reactii, am un an de Glivec si ma simt bine, sper sa o duc cu boala cat mai mult
0
18-05-2010, ora 23:32
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Nu trebuie sa speri ca o sa o duci cu boala cat mai mult. Trebuie sa ai o viata normala. Poti sa ai o viata normala. Crede-ma stiu ce spun. Totul e sa inveti sa traiesti cu boala si sa nu o lasi sa te afecteze. Nu ti-a dat nimeni mai mult decat poti duce, chiar daca la inceput e mai greu. Cauta un sens pentru viata ta, nu sa o duci cat mai mult. -*


(*modificat de administrator)
0
03-06-2010, ora 21:49
alois
Nu este medic/terapeut
alois
MA NUMESC DAN SI AM LEUCEMIE MIELOIDA CRONICA.AM INCEPUT TRATAMENTUL CU GLIVEC DAR FAC FEBRA SI MA DOR FOARTE TARE OASELE.SI VOI ATI AVUT LA FEL?DACA DA CAT TIMP?VA DORESC SANATATE SI VA ROG SA-MI RASPUNDETI
0
03-06-2010, ora 22:18
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
draga Dan eu am leucemie mieloida cronica de un an si asa am patit si eu cand am inceput sa iau Glivec, sunt reactii adverse mai multe feluri, dureri de oase mai ales umeri, coate membre, greata, dureri de cap, febre, toate astea sunt din cauza ca acest tratament minunat distruge celulele canceroase si din aceasta cauza sunt tot felul de reactii adverse, durerile si alte reactii vor disparea dupa cateva luni, nu trebuie sa te sperii este un tratament f bun si dupa un timp te vei simti mai bine, doar tu sa fii puternic si sa te gandesti ca esti sanatos, nu stiu cati ani ai, eu am 42 si sunt inca tanara si asa ma voi simti mereu, iti urez numai bine si daca mai ai intrebari mi le poti pune, bafta
0
05-06-2010, ora 19:22
alois
Nu este medic/terapeut
alois
Am 41 de ani multumesc ptr raspuns si chiar m-am linistit si astept sa-mi treaca reactiile adverse.Tu ai inceput cu 4 pastile sau cu 3?Ai luat ceva pastile pt durerile de oase?
Multumesc si multa sanatate!
0
05-06-2010, ora 21:41
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
buna Dan, eu iau 4 pastile pe zi dar cand mai scad leucocitele uneori mai iau si 3 sau deloc depinde de ce imi spune dr.de la bucuresti dr.neculescu mizil, tu unde esti in evidenta tot la fundeni, ?daca vrei sa mai vorbim intra pe -* si mai vb ok o zi buna




(*modificat de administrator)
0
05-06-2010, ora 22:39
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Salutare,

N-am decat 30 de ani, dar iau Glivec de 7 ani. Sase ani am luat 400 mg/zi, de un an iau 600 mg/zi, tot timpul, fara intrerupere. Nu am auzit de 300 mg/zi sau de intrerupere. Sa inteleg ca ai leucocite mai putine decat limita normala? O analiza de biologie moleculara ai facut (se face la Codlea)? O sa-l intreb si pe reprezentantul de la Novartis.
0
05-06-2010, ora 22:48
alois
Nu este medic/terapeut
alois
Buna sunt Dan.Eu iau doar de 2 saptamani Glivec deci din februarie mi s-a descoperit boala si abia pe la jumatatea lunii mai am primit Glivec.Da, la Fundeni se face analiza de biologie moleculara.Eu acolo merg la Conf.dr Coriu.Dar de ce iei acum 600mg?Ai trecut la alta faza, ai multe leucocite?Eu acum am 3900.La inceputul bolii am avut 130.000.Ai avut si tu reactii adverse la Glivec?Cate leucocite ai acum sau cate ai avut la inceput/
1
05-06-2010, ora 23:47
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Buna Dan,

In primul rand nu-ti face griji cu febra si durerile de oase. Dispar la un moment dat. Trebuie sa-ti spun ca analizele de sange nu sunt concludente. Boala e o mutatie genetica a celulelor din maduva oaselor late, care produc leucocitele. Poti avea o hemograma normala, dar raspunsul citogentic sa nu fie corespunzator.Nici punctiile in diverse oase nu sunt foarte concludente. De asta am intrebat de biologie moleculara. Din cate stiu e singura analiza care poate sa-ti transmita o informatie completa.
Glivec-ul opreste de la mutiplicare celulele modificate, iar pe cele sanatoase le lasa sa se reproduca. In timp mutatia celulelor devine rezistenta la medicatie. De asta a fost crescuta doza la mine.
Nu stiam ca la Fundeni este laborator de biologie moleculara. Eu merg acolo la dr. Stoia. Poti sa intri pe raduandrian si mai vorbim. Seara buna!
0
10-06-2010, ora 11:01
alois
Nu este medic/terapeut
alois
Buna Radu,
Multumesc pt.mesaj si vreau sa te intreb de cand ai aceasta boala ai luat si altceva pastile naturale.
Sanatate multa!
0
10-06-2010, ora 22:55
RaduOctavian
Nu este medic/terapeut
RaduOctavian
Salutare la toata lumea,

Am baut constant diverse ceaiuri (urzica cand am hemoglobina mica, coada calului pentru eliminarea apei), miere de albine, propolis, decoct de cereale (fierbi cate o lingura de grau, secara, mei, porumb, orz in 3 litri de apa pana scade la jumatate) si din cand in cand cura cu oua de prepelita. Toate astea tonifica organismul. In rest sport si viata echilibrata.
Am intrebat la Fundeni. Si ei trimit analiza moleculara tot la Codlea.
De unde esti? Eu sunt din Bacau. Tu Cristina de unde esti?
0
11-06-2010, ora 08:52
cristina-antonela
Nu este medic/terapeut
cristina-antonela
buna la lume, eu sunt din suceava si eu paralel cu Glivecul beau ceai de urzici, mananc sfecla si mai iau Echinaceea si Mumio si multumesc lui Dumnezeu ca am toate analizele ok pentru ca eu merg lunar la Fundeni si de fiecare data am analizele perfecte, cu exceptia ca imi mai scad leucocitele putin sub 4.Cu boala asta cel mai important este sa nu te gandesti ca o ai, cand mi s-a descoperit boala timp de 2 luni nu am mai fost om, de la 63kg am slabit de suparare la 42 iar apoi mi-am pus in ordine gandurile si mi-am inchipuit ca nu mai am aceasta boala si am inceput incet, incet sa ma pun pe picioare, sa lucrez din nou si acum dupa 1 an lucrez si m-am ingrasat la loc ma consider sanatoasa, boala aceasta nu trebuie sa ne doboare psihic
0
11-06-2010, ora 21:44
alois
Nu este medic/terapeut
alois
Buna Radu,
Si eu sunt tot din Bacau, mi-ar place sa ne vedem sa vorbim.Ce zici ?
-*.T u deja mi-ai dat accept.Poate vb mai tarziu
Dan.


(*modificat de administrator)
0
26-06-2010, ora 15:36
alois
Nu este medic/terapeut
alois
Cristina, te rog spune-mi cam ce valoare aveau leucocitele tale cand luai 3 Glivec?Ai avut mai putin de 3 wbc/
Merci!
0
15-07-2010, ora 18:07
ana daniela
Nu este medic/terapeut
ana daniela
Buna, Cristina Antonela,

Sunt mama unei fetite de 16 ani bolnava de LMC care a luat si ea aproape doi ani glivec si apoi am facut transplant. Nu stiu dk se poate face autotransplant asta nu poti decide tu numai medicii iti pot spune. Este bine sa te gandesti ptr un transplant caci totusi glivecul nu trateaza in totalitate numai te ajuta pe o perioada.(este adevarat ca este ultimul medicament aparut pe piata si f bun dar inca se testeaza).Dar eu zic totusi sa ai incredere in medici si sa vb deschis cu ei sa le ceri si lor parerea. Mentionez ca analizele fetei mele erau destul de bune chiar in limite normale pe perioada kd a luat glivecul dar totusi am fost sfatuita sa fac si transplant de la un donator in strain (transplantul nu l-am facut in tara).
0
20-07-2010, ora 00:17
rapidist29
Nu este medic/terapeut
rapidist29
sanatate all, ma numesc ninel am 41 de ani si sufar de aceasi boala din 2004, dupa trei luni de la depistarea bolii am fost trecut pe glivec si mi-a mers super, astazi am luat rezultatul de maduva si sunt aproape de remisie, mai am doar 0, 02%... acum un an am avut 5% iar in 2004 am avut 78%.si oricum stati linistiti ca s-a aprobat un nou medicament mai eficent ca glivecul care se poate lua dupa ce glivec nu mai face fata medicamentul se numeste Tasigna.las link-ul mai jos.bafta, aveti incredere si credinta

http://www.paginamedicala.ro/stiri-medicale/Medicament-revolutionar-pentru-tratarea-leucemiei-mieloide-cronice_7962/
Adaugă un comentariu / răspuns
318 comentarii 12 ..... 10 11 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: