am o fetita de 4 ani si 8 luni si a fost dianosticata cu polipi si amigdalite inflamate

16-05-2011
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
Domnule doctor as dori sfatul dumneavoastra neaparat am o fetita de 4 ani si 8 luni si a fost dianosticata cu polipi si amigdalite inflamate si nea dat ca tratament urmatoarele:
-pt. imunitate RIBOMUNYL
-iar pt aerosol ACC, SER FIZIOLOGIC, SER EFEDRINAT, DEXAMETHASONE SODIUM PHOSPHATE
Inca nu am inceput tratamentu de oarece numai ce nam acizitionat aerosolu si cu RIBOMUNYLsuntem in a doua luna de tratament.
Si am mai fost la alt doctor cde oarece nu doream sa o operez pe fetita pt ca era foarte speriata si acest doctor nea recomandat :sai ii dam AEREUS seara 10 zile si 10 zile pauza si iar 10 zile si picatturi in nas Colargol, si nea spus cat timp nu face otita si nu sforaie pe nasuc si nu respira pe gurit nu are rost sa o operam.
Eu asi dori tare mult si sfatul dumneavoastra ca nu mai stiu ce sa fac.
EU mai am si un baietel de 2 anisor si de curand nea racit si doctorul de familie nu stie ce solutie sa ne dea pt aerosol de oarece are nasucu infundat si seara nu poate respira si tuseste pana vomita ia nea recomandat Elitromicina sirop si pt nasuc ser fizologic de curatat si VIbrocil picaturi dupa ce ii curatam nasucu cu ser si aspirat.
daca puteti sa ne spuneti ce solutie ne puteti recomanda pt baietel ca sa ii punem aerosolu si lui.
VA MULTUMESC DIN TOATA INIMA SI SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE ASTEPT RASPUS.
20 comentarii
0
16-05-2011, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul se desfunda cu ser.efedrinat
se aspira cu batista bebelusuluui
se administreaza colargol
asa e corect la ambii copiii
e bine sa asteptati cu operatia
pentru imunitate treceti la Echinaceea sirop cate 3 saptamani pe luna
0
16-05-2011, ora 12:38
Dr. Laura Palii
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Laura Palii
Foarte bine, dr Flueraru!
Pentru aerosol: 5 ml de ser fiziologic + 3 picaturi de ulei volatil eucalipt.
0
16-05-2011, ora 13:33
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
cu operatia trebuie sa mai astept la baietel dar la fetita de 4 ani si 8 luni?
si atuncea nui mai administrez ribomunyl la fetita o sa incep cu ce miati prescris dumneavoastra
as dori sa stiu cat timp si cate zile trebuie sai fac aerosol la fetita daca are polipi
VA MULTUMESC FOARTE FRUMOS PT RASPUSUL RAPID
0
16-05-2011, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ribomunyl.. il faceti dupa cum scrie pe prospect..cate 4 zile pe luna ? atat.
si Cu fetita puteti aestepta.. 2-3 saptamani sa vedeti cum reactioneaza la tratament
0
16-05-2011, ora 13:57
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
eu am citit prospectu la ser.eferinat si nu se administreaza la copii sub 12 ani
0
16-05-2011, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de 0.5% se poate
0
16-05-2011, ora 14:01
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
pai orelista care mi la recomandat mia spus asa 4 zile de luni pana joi timp de 3 saptamani in prima luna si dupa aceia o saptamana pauza si apoi 4 saptamani iar de luni pana joi timp de 2 luni
0
16-05-2011, ora 14:02
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
va multumesc
0
17-05-2011, ora 12:53
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
domnule doctor as rori sa stiu de cate ori trebuie sa ii fac aerosol la fetita(cu polipi si amigdalite inflamate) de 4 anisori si 8 luni dar la baietel(este doar racit) de 2 ani
0
17-05-2011, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli se fact si de 4-5 ori pe zi
0
17-05-2011, ora 13:17
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
si cate zile pe luna?
da eu pot roar de 2-3 ori pe zi din cauza serviciului
0
30-05-2011, ora 09:21
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
domnule doctoe imi puteti recomanda ceva pentru tuse pt baietelu meu de 2 anisori este tuse uscata
0
30-05-2011, ora 09:22
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
si nca ceva este bine cate o picatura de colargol in fiecare nara la ambi copilasi
0
30-05-2011, ora 09:24
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
va multumesc
foarte frumos
0
30-05-2011, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
colargol e bine.
pentru tuse.uscata.. inhalatii, ceai cald de baut cu miere
vit A uleioasa pusa in nas cate 3-4 pic sa ajunga in gat
0
16-06-2011, ora 21:49
sonia1
Nu este medic/terapeut
sonia1
Am un baietel de 5 ani si este suspect de polipi.I-am facut ca tratament 2 ml ser fiziologic cu 1, 5 ml de ACC si 1ml dexamethazone sodium phosphate timp de 10 zile.Face des laringita si dupa 2 sedinte de aerosol ii trece.Ii fac 2 pe saptamana.Voiam sa stiu daca tratamentul pe termen lung dauneaza?Imi puteti recomanda altceva pentru nas si laringita?Va multumesc anticipat
0
17-06-2011, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru nas
se fac aspiratii aa secretiilor nazale si pe nasul curat se pune Colargol cate 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe unde se afla polipii
+ aerius sirop 1 lingurita seara
totul 10 zile
Pentru Laringe.. e simplu..
copilul raguseste din cauza refluxului gastric.
schimbati regimul alimentar
Strict.. fara acru ( bors, muraturi, otet) fara fructe citrice si fara bauturi acidulate

Pentru Urgente, sfaturi si recomandari in probleme ORL
Numar Telefon Dr. Flueraru
0906 160 908. tarif 1.5 euro/min +tva in retelele vodafon, orange, cosmote, romtelecom
0
20-06-2011, ora 07:33
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
Domnule Doctor am terminat cu imunitate am facut tratament 3 luni de zile cu RIBOMUNYL, dumneavoastra ati spus sa trec la Echinaceea sirop cate 3 saptamani pe luna. Eu as dori sa stiu cate luni sa ii dau imunitatea asta si cand, dimneata pe namancate sau seara inainte de culcare?
Cum vam mai spus fetita are polipi si si ii fac aerosoli dimineata si seara, dupa aerosoli ii dau cate o picatura de colargol, imi puteti spune daca este bine asa sau trbuie sa schimb modalitatea tratamentului si cate zile pe luna trebuie sai fac eu ii fac 10 zile da 10 nu.
VA MULTUMECS TARE MULT!
0
20-06-2011, ora 07:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine asa cum faceti.
echinaceea tot 3 luni
0
20-06-2011, ora 08:36
megy25
Nu este medic/terapeut
megy25
si nu conteaza cand ii dau imunitaea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • SINUVA – implantul pe bază de corticosteroizi pentru polipii nazali
  •