Am scapat de infectia unghiei de la picior

09-08-2019
ursulevski
Nu este medic/terapeut
ursulevski
Infectia am luat-o de un papuc imprumutat de la tatal meu care avea unghiile infectate.
Infectia s-a amplificat, unghia devenind gradual inspre radacina mai afectata = mai incovoiata, sub ea fiind ciuperca mereu mai avansata. M-am trezit cam tarziu sa o tratez, n-am fost la medic (nu-s asigurat oricum) ci la farmacie de unde am luat exoderil solutie, care a mentinut infectia pe loc (nu recuperat teritoriu de unghie dar nici n-a pierdut). dupa 3 luni farmacista mi-a propus Kitonail, ca ar fi mai eficient&scump. Cu el infectia a avansat usor, asa ca am apelat la "metoda babeasca" (care m-a dus spre succes vad):
- 1: am bandajat vata cu otet legat la deget vreo 3 zile. adica din cand in cand puneam otet (otet tare) peste vata. dupa ~3 pielea n-a mai rezistat caci otetul in contact cu ea, chiar si 1-2 mm pe langa unghie, irita rau pielea, si doare. asa ca am scos vata, resemnandu-ma temporar.
- 2: dupa vreo 5 zile am observat ca la radacina, unghia iesise in relief 1mm dar si se indepartase de radacina 1-2mm. asa ca am tras de ea, si s-a desprins. nu a durut deloc, dar e o senzatie bizara, mai ales ca unghia facuse bloc comun cu ciuperca de sub ea, asa ca incet incet am incercat s-o desprind intr-o bucata completa cu tot cu ciuperca de sub ea.
-3: rezultatul a fost o unghie (crescuta pe dedesubtul primei, omorata de otet) de ~2mm. pe asta am bombardat-o cu exoderil (la kitonail am renuntat complet), adica de vreo 3-4ori pe zi, inclusiv pielea peste care va creste unghia. inainte sa pun soseta pun solutia + bicarbonat, caci formeaza o bariera sa nu se raspandeasca si la alte unghii, incaltamintea cat mai transparenta (tenisi de carpa).
-4: cu toate astea, dupa ce a mai crescut, noua unghie tot a avut o infectie usoara 2mm la exterior (opus radacinii). fiind iesita in relief am bagat unghiera cat am putut si am taiat partea asta iesita in relief. iarasi, mereu, dat cu solutie exoderil.
-5: stadiul prezent, (dupa 8-9 luni de pus zilnic solutie). solutia, dupa cum am zis, nici nu recupereaza, dar nici nu pierde teritoriu, asa ca unghia a crescut la dimensiunea normala si nu mai e ridicata deloc.mi-e greu sa-mi dau seama daca e transparenta, caci pun solutia cu o pipeta pe care am mai folosit-o pentru pus tinctura de propolis, si s-a luat un pic din maroniul tincturii. (tinctura in sine nu ajuta)
-
in rest.. incaltaminte folosesc tenisi de carpa.. CONCLUZIA MEA E ASA:
Unghia infectata nu prea se trateaza, tot ce poti spera e sa s-o tii pe loc, si cand creste unghia sa tai partea infectata. daca infectia e mai mare de 2mm (unghie ridicata, cu ciuperca sub), o sa irosesti luni intregi fara niciun succes, caz in care se merita s-o indepartezi cu otet, ca s-o ai de 0.apoi nu te culca pe o ureche ci da cu solutie (oricare ar fi ea, numai ca macar s-o tina pe loc) macar pana o vezi crescuta la marima normala, si pana e transparenta. si probabil inca cateva luni dupa aia. (singura parte buna e ca solutia e ieftina tare)
sper sa ajute pe cineva..
3 comentarii
1
10-08-2019, ora 10:57
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Inca o incercare de a evita serviciile medicale.
Ma intreb uitindu-ma la cifra care reprezinta anul curent din calendar daca nu cumva s-a intimplat ceva si eu nu am aflat.
Tratamentul onicomicozei (ciuperca unghiei) se face in felul urmator:
1. consult la un medic dermatolog.
2. analiza micologica a unghiei (NETRATATE in nici un fel in ultimele 5 luni) la un laborator specializat ce presteaza servicii de micologie (examen direct, cultura si fungigrama).
3. tratament recomandat de medicul dermatolog conform rezultatelor examenului de laborator.
4. daca s-a optat pentru tratmentul pe cale generala, se va efectua control al functiei hepatice (TGP, TGO) la initiere si la fiecare 3 luni.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Laserderm CLINIQUE
1
31-05-2020, ora 13:54
Alina-alana
Nu este medic/terapeut
Alina-alana
Din 2003 am onicomicoza la unghiile mari de la picioare. Am fost la dermatolog la spitalul Colentina, am facut analize la laboratorul spitalului si au iesit urme de dermatofiti. Am urmat cateva luni tratamentul cu un unguent si pastile - nu mai stiu ce fel. Nu am luat orungal ci un echivalent mai ieftin, romanesc. Daca tot inghit otrava, care imi distruge ficatul, macar sa nu o platesc in aur. Nu s-a intamplat absolut nimic! Am fost la un cabinet particular in Bucuresti, unde doamna doctor a inceput cu "poate fi cancer", "poate fi.onicomicoza" si m-a trimis din nou la analize, zicand sa nu merg la Colentina (a facut o grimasa aproape scarbita) ci la Synevo! deh! 100lei / analiza. Aici, nici macar dermatofitii nu au iesit - analiza a fost negativa. Mi-a dat reteta exoderil si sa ma intorc sa imi dea si pastile daca nu merge numai cu aplicare locala. Nu m-am mai intors! Incerc diverse metode, nemedicale si mult mai ieftine. Nu i-am dat de capat inca, dar am urmat exact pasii descrisi de dvs mai sus, de doua ori cu rezultat zero si cu incurajari precum "cancerul". Medicul internist mi-a interzis sa imi mai distrug ficatul cu prostii date de dermatologi. A zis ca fara unghii sanatoase la picioare mai traiesc, dar fara ficat, nu! Mi-a mai zis, ca daca un dermatolog ar fi fost atent la lectiile de anatomie, ar fi vazut ca zona unghiilor de la picioare este atat de slab vascularizata incat, ca sa ajungi la cantitatea de otrava necesara in unghii, care sa poata anihila o ciuperca, trebuie ca in restul organismului sa faca ravagii. Synevo a stabilit ca unghiile mele sunt sanatoase! Deci nu mai am ce cauta la dermatologie.
0
23-08-2020, ora 18:06
ursulevski
Nu este medic/terapeut
ursulevski
Imi pare rau sa aud Alina-alana. Mie acesti pasi mi-au rezolvat complet problema. N-am mai dat cu exoderil caci nu mai e nevoie, unghia e perfecta acum.
Spuneti ca ati urmat pasii de 2 ori? adica ati scos (exfoliat) unghia de 2 ori si apoi ati bombardat-o cu exoderil si ce-am mai pomenit, si tot a crescut de la 0 infectata? Eu insist pe faptul ca exoderilul si tratamentul nu vindeca unghia existenta. De-aia consider important pasul initial de a exfolia unghia complet (cu otet tare pus cateva zile la rand). Abia cand lipseste unghia consider (ne fiind medic expert in niciun fel., ) ca are efect exoderilul (si bicarbonatul cum am mentionat) ca preventie practic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •