am senzatia ca mi s-a inflamat valul palatin

11-01-2008
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
pentru fvaleriu

imi cer scuze, acum am vazut mesajul dvs, problema mea inca nu s-a rezolvat, luni intentionez sa merg in bucuresti la un control iar.Acum am senzatia ca mi s-a inflamat valul palatin, adica sigur, caci m-am uitat si in gura la sotul meu si nu este asa.Si ma ustura in toata gura.Daca ma puteti ajuta cu un sfat sau cu o parere va rog frumos sa o faceti.Va multumesc
7 comentarii
0
11-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am citit tote mesajele postate...intradevar dupa atatea investigatii si controale...au fost medici care au vazut faringele si laringele...eu Nu
Credeti.ma nu pot sa va pun un diagnostic fara sa va vad,
de unde sunteti?
0
11-01-2008, ora 00:00
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
stau cam la 200km de iasi.Deocamdata ma duc luni la bucuresti, dar pentru linistea mea pana atunci, ce credeti ca se intampla atunci cand valul palatin este mai lasat in jos, cand inchid gura parca imi sta pe limba, iar in spatele luetei se acumuleaza o secretie vascoasa care nu se elimina ci o scot eu cu betisoare sterile.Nu am probleme cu nasul ca sa fie sinuzita.Cum as putea sa iau legatura cu dvs?
0
12-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La valul palatin ar putea fi fipertrofiata lueta. Car fiind hipertrofita o simti la baza limbii. deasemenea hipertrofia amigdalei linguale poate da senzatia de nod in gat, sufocare, corp strain...si poate contine secretii vascaoase.
Nu sunt de acord cu ELECTROcauterizare. A aparut in romania Chirurgia cu Radiofrecventa...care este mult mai atraumatica si suportata mult mai bine de organizm(reactie inflamatorie mai mica, timp de vindecare mult mai scurt).cauta pe net. www.drmocanu.ro, o sa citesti acolo.
Nu este nimic care ar trebui sa te sperie. Fii linistita, mergi la bucuresti vezi care este rezultatul si mai vorbim. -
0
12-01-2008, ora 00:00
ciuca
Nu este medic/terapeut
ciuca
va multumesc mult pentru raspuns si pentru interes.Am sa revin marti cu noutati, iar daca nu primesc nici acum nici un rezultat as vrea sa ma primiti la o consultatie la dvs.Numai bine.
0
28-06-2009, ora 21:48
gavrilescu nicolae
Nu este medic/terapeut
gavrilescu nicolae
copilul nostru are 6 ani si in urma unui RMN a fost diagnosticat cu ingrosare polipoida a mucoasei sinusului maxilar sfenoidal si a celulelor etmoidale.Exista tratament sau este nevoie de operatie
0
28-06-2009, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu pot sa ma pronunt numai in urma unei investigatii fara a cunoaste copilul. exista multe posibilitati 1. cred ca ar trebui rezolvata problema cu respiratia nazala. Vegetatiile adenoide.. ar fi cauza unei respiratii nazale proaste.. care duce la proasta aerisire a sinusurilor nazale. 2. tratament antiinflamator eurespal aerosoli cu dexametazona. tratament antihistaminic. 3. daca aceste tratamente nu dau rezultate. in timp o sa se ajunga si la tratament chirurgical a sinusurilor.
0
29-06-2009, ora 20:13
gavrilescu nicolae
Nu este medic/terapeut
gavrilescu nicolae
buna seara am omis sa va spun ca dupa acel RMN pe care l-am facut copilului la un interal de maxinm doua luni a avut simptome de genul : vedere dubla pentru o scurta perioada de timp 1 min. in timp ce se juca cu masinutele. va spun acest lucru deoarece am fost pe la doi doctori ORL-isti : unul mi-a spus ca este nevoie de operatie iar celalalt m-a trimis inapoi la neurolog pentru ca ar tine de el aceasta treaba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.