Am uitat sa iau pilula!

23-05-2008
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
Joi 22.05 trebuia sa iau pastila (logest) la ora 22 dar am uitat si am obs. acest lucru abia vineri 23.05 la ora 22.30. Vineri am luat 2 pastile. Am avut contact sexual cu sotul meu joi seara neprotejat.. Nu au trecut inca 48 de ore de la contactul sexual...trebuie sa iau si pastila aia de a 2-a zi?
E vorba de pastila nr. 12.
Care este riscul unei sarcini nedorite in acest caz si ce anume ar trebui sa fac sa o evit?
22 comentarii
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Sa nu ami iei niciodata 2 pastile. Cand o uiti, o arunci si iei in continuare. Tinand cont ca esti in perioada fertila, cred ca n-ar fi rau sa iei o tableta de Postinor. E mai sigur.
0
24-05-2008, ora 00:00
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
Am inteles...
Inca o intrebare: iau in continuare si logest, cum iau in mod normal, pana se termina folia? Si apoi cand le reiau? Procedez ca pana acum?
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Da, iei Logest in continuare. Cand se termina folia faci 7 zile pauza si apoi incepi folie noua, indiferent cand apare menstruatia.
0
24-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Mai vroiam sa-ti zic ceva: cand uiti otableta, daca iti aduci aminte in mai putin de 12 ore poti sa o iei, iar urmatoarea o iei normal, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. In acest caz contraceptia nu e afectata.
0
24-05-2008, ora 00:00
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
Am inteles.
Inca doua intrebari si gata(cred): am nevoie si de protectie suplimentara sau ma pot considera protejata de logest? Daca am nevoie de protectie suplimentara, atunci... pana cand?
Multe multumiri anticipat.
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Pana prin ziua 17 a ciclului menstrual (numeri...stii tu.din prima zi de menstruatie) ar fi bine sa folosesti si prezervativ. Sa nu mai iei iar Postinor!!!!!!
0
27-05-2008, ora 00:00
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
Am inteles...
Multumesc frumos pt sfaturi si va multumesc ca sunteti alaturi de noi si pe aceasta cale. Poate nici nu va imaginati cat bine ne faceti si cat de mult conteaza...!
0
28-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Pacat ca nu toti cei ce utilizeaza acest site gandesc la fel ca tine. Ni se adreseaza si o multime de injurii.
0
29-05-2008, ora 00:00
Adinush12
Nu este medic/terapeut
Adinush12
Ooohhh... As avea muuult de comentat pe aceasta tema, dar nu e locul... Si poate nici nu e cazul sa ne pierdem timpul si energia cu asemenea "specimene".
0
03-10-2008, ora 00:00
amelie2
Nu este medic/terapeut
amelie2
Am uitat sa incep urmatoarea folie de contraceptive (melleva 35) si am intarziat cu o zi. In loc de 7zile de pauza, am facut 8zile. In a 9 zi am inceput sa iau urmatoarea folie. E cumva afectata contraceptia? Multumesc anticipat.
0
06-03-2009, ora 11:55
diana_foryou
Nu este medic/terapeut
diana_foryou
as avea si eu o intrebare : pe data de 25.02(miercuri) am inceput folia de pilule si am uitat sa iau pastilele de sambata si duminica...si de miercuri la o saptamana de la inceperea foliei nu am mai luat pilula la ora 19 cand trebuia sa o iau, am avut contact miercuri seara.deci de miercuri nu am mai luat deloc pilule si am avut contact in acea seara!!!oare am ramas gravida?k am facut-o neprotejat!!va rog astept un raspuns
0
10-04-2009, ora 22:08
owilm89
Nu este medic/terapeut
owilm89
Eu am uitat sa iua doua pastile logest joi si vineri, iar sambata am avut sangerari. Nu m-am oprit din luat, si am luat doua pastile sambata si doua duminica. Astazi este vineri, o saptamana mai tarziu si am avut sangerari. Mai am o saptamana pana la menstruatie. Puteti sa ma ajutati?
0
04-06-2009, ora 18:50
simpatic
Nu este medic/terapeut
simpatic
doctorul ginecologic mia recomandat melleva 35 dimineata dar nu pot manaca este vreo problema daca nu mananc cand iau pilula?va rog rasp urgent ca sa stiu ce sa fac:*
0
04-06-2009, ora 18:55
simpatic
Nu este medic/terapeut
simpatic
si inca ceva am uitat sa iau o pastila o zi iar a doua zi am luato pe urmatoarea deci am sarit una este cumva afectata contraceptia?de obicei iau pilula la 7dimineata dar cateodata o mai iau si la 7jum 8 poate afetca in vreun fel asta ?
0
07-08-2009, ora 21:50
tmary
Nu este medic/terapeut
tmary
buna.am si eu o nelamurire.iau de 2 ani marvelon 28 si aseara am uitat pentru prima oara sa-mi iau pastila. am citit pe prospct si scrie sa iau doua si daca am avut contact sexual in saptamana respectiva inainte sa uit pastila sa consult un medic. intrebarea mea este afecteaza cu ceva faptul ca am uitat-o avand in vedere ca iau de doi ani.si daca pot avea contact sexual in continuare.adica in urmatoarele zile.e foarte important pentru mine va rog daca se poate sa ma ajutati :) multumesc
0
08-08-2009, ora 10:22
tmary
Nu este medic/terapeut
tmary
am uitat sa precizez...eu incep pastilele lunea, deci era a 4 pastila.si inca ma aflam in cele 10 zile "no problem" pentru ca ciclul imi vine de obicei joia, dar c fac cu urmatoarele zile...
0
15-09-2009, ora 23:05
andreea loredana
Nu este medic/terapeut
andreea loredana
buna am si eu o intrebare am uitat sa iau pastila intr-o seara si am luat-o peste 3 ore cand mi-am amintit dar a 2 zi dimineatza am avut contact sexual neprotejat...as vrea sa styu si eu dak exista vreun risc sunt putin ingrijorata cu toate k urmatoarele pastile le-am luat corect.astept si eu un raspuns d la dumneavoastra.va multumesc
0
13-06-2010, ora 02:40
Crs_09
Nu este medic/terapeut
Crs_09
vreau si eu un raspuns urgent va rog...am luat pastila de anticonceptional dupa 16 ore..si am avut contact sexual in urma cu 2 zile..pot ramane insarcinata?ce trebuie sa fac?:(((
0
16-01-2011, ora 22:57
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Postinor nu este o solutie decat daca nu aveti de ales! Am luat si eu si mi-a dereglat complet menstruatia etc.
dupa ce am uitat de vreo 3 sau 4 ori sa iau pastilele la timp medicul mi-a zis de inelul vaginal care nu este "administrat" decat o data pe luna. e mult mai convenabil pentru mine decat saa stau cu frica-n san.
0
06-02-2011, ora 22:33
Veevee
Nu este medic/terapeut
Veevee
Postinorul nu se ia decat in cazuri extreme, nu e indicat sa-l iei asa dupa ureche si oricum mai bine e sa mergi la un cabinet inainte.
Si fiti mai atente cu pilulele ca sa anu ajungeti in situatia asta.
0
26-02-2011, ora 13:58
ghyzmo30
Nu este medic/terapeut
ghyzmo30
buna ziua.I-au anticonceptionale yasmin. Aseara (25 februarie) trebuia sa iau prima pastila din blister pe la ora 21 sau 22(cam intre orele astea luam in fiecare zi).Am uitat sa le cumpar. Am luat prima pastila azi pe la ora 11 si diseara o sa o iau pe a 2-a. Am citit ca daca se uita prima pastila din blister si daca am avut contact sexual in saptamana de pauza e posibil sa raman insarcinata. Menstruatia mi-a vennit pe 21 februarie iar contact sexual am avut pe 19 si 20 februarie. Va rog un raspuns.
Sunt ingrijorata
0
27-02-2012, ora 19:48
Lidi@
Nu este medic/terapeut
Lidi@
salut fetelor!am si eu o intrebare...ma ingrijorez enorm!!!Am inceput folia de pilole(28 pilole-minesse, iau aceste pilole deja de 2 ani)trebuia sa incep folia luni, si am uitat sa beauprima pilola, si am luat 2 pilole marti, am avut raport sexual vineri, acum imi simt sinii putin sensibili...si sunt in panica si mai tare...as putea raminea insarcinata?este prima saptamina de folie.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul