Amorteala degetelor de la mana stanga!!!!!!!!!

15-08-2009
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
Buna seara!
Sunt insarcinata in saptamana 39 si de 2 saptamani imi amortesc degetele de la mana stanga.
I-am spus medicului ginecolog si nu a dat importanta intrebarii mele.
Va rog, sa-mi spuneti, ce-i de facut in situatia asta? E normal? Marturisesc ca am o sarcina fara probleme, doar am avut anemie in primele 3 luni, in rest totul e bine.
Va multumesc!!!!!!!!!!!!!
10 comentarii
0
15-08-2009, ora 23:07
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Consultati un medic homeopat care va poate ajuta cu siguranta si fara efecte adverse la astfel de probleme.
0
15-08-2009, ora 23:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ce v-a prescris medicul pt anemie?, cumva Tardyferon cu vit. C si folat? Amorteala poate sa fie un simptom fiziologic in cadrul unei sarcinii, dar daca se manifesta foarte des vb cu medicul pt ca poate aveti o deficienta de calciu si magneziu, sau o problema cardiaca, si nu numai!

Mai aveti putin si nasteti o minunatie, o binecuvantare, sa va traiasca si sa va bucurati de minunea care este copilul pana la adanci batraneti...multa sanatate si Dumnezeu sa va binecuvanteze;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
16-08-2009, ora 10:54
anutamoga
Nu este medic/terapeut
anutamoga
Buna ziua!
Pentru anemie am luat Tardyferon, acid folic si calciu.
Va multumesc!
0
16-08-2009, ora 14:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Da, exact cum am banuit...va felicit ca ati luat Tardyferon, este extraordinar de bun, si este special conceput pt femeile insacinate! Ganditi pozitiv si consultati-va cu medicul dvs. curant!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
16-08-2009, ora 22:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Toti ce ati luat nu este bun atat pt. dvoastra cat si pt. fat si poate aduce astfel de simptome prin blocarea anumitor vase si canale, caci calciul si sulfatul de fier sunt substante anorganice pe care corpul nu le poate asimila deloc iar acidul folic impiedica dezvoltarea normala a fetilor.
Pt. femeiile insarcinate medicamentele date de doctorii de azi ca si dintotdeauna sunt primejdia cea mai mare care exista.
Atat doctorii cat si pacientii nu stiu nici ce dau si nici ce iau ci cred orbeste la niste studii care s-au dovedit demult a fi falsificate.
0
17-08-2009, ora 12:22
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Poftim????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Iar vb ca sa nu adormi????? Cum poti tu sa spui ca acidul folic IMPIEDICA dezvoltarea normala a fetilor cand aceasta vitamina este special prescrisa pt a inhiba sau minimaliza riscul de aparitie al malformatiilor...

Scarface, tot ce cunosti tu este 99% ERONAT!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
18-08-2009, ora 10:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un articol dspre acidul folic care arata cealalta parte a monedei


"The nutrient folic acid is generally good for brain health, but research now suggests that too much of it might harm people who get too little vitamin [B.sub.12]. Those potentially at risk include vegetarians, whose diets may contain insufficient [B.sub.12], and elderly people, who tend to absorb the vitamin inefficiently.

Intake of folic acid, or folate, is higher in the United States than in most countries in part because U.S. food manufacturers have been legally obligated since 1998 to add it to grain products, such as baked goods and breakfast cereals.

he fortification policy exists because folic acid, when consumed by women around the time they conceive, prevents serious congenital malformations called neural tube defects. Moreover, studies suggest that folic acid can safeguard neurological health in older people.

Nevertheless, some researchers are concerned that exposing the entire population to supplemental folic acid may have unintended consequences. For instance, excess folic acid can mask signs of vitamin [B.sub.12] deficiency, including anemia. [B.sub.12] deficiency can cause irreversible neurological damage.

Some researchers also speculate that excess folic acid might directly harm the nervous system. A new study of more than 1, 300 people age 60 and older supports that concern.

Epidemiologist Martha Savaria Morris and her colleagues at Tufts University in Boston used data from a national survey that had measured each volunteers cognitive performance, anemia status, and blood concentrations of folic acid and vitamin [B.sub.12], among other parameters.

About 23 percent of the volunteers had [B.sub.12] concentrations that the researchers deemed low. Within that group, people who had the highest concentrations of folic acid were 9.6 times as likely to show signs of cognitive impairment as those with less folic acid. Surprisingly, anemia was also 3.1 times as common in the group with high concentrations of folic acid."
0
18-08-2009, ora 11:08
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cert este ca parintii nostri nu au luat acid folic deloc si au facut copii sanatosi ca acum rata de malformatii este crescuta de sute de ori fata de cea de acum 10-20- 30-40 de ani.

Cert este ca bunicii si strabunicii nostri NU AU AVUT nevoie de nici o vitamina artificiala, de nici un preparat farmaceutic si nici macar de un ginecolog pt. a face copii sanatosi !

Cert este ca daca iei ceva "bun" nu iti apar simptome ca cele de sus cu amortirea mainii

Cert este ca cei mai multi din ziua de azi CRED tot ce le spune medicul si ce citesc in ziare !

Daca cineva vrea sa dea bani pe medicamente dubioase, care in SUA sunt chiar bagate cu forta prin lege in produsele de panificatie (acid folic) pentru o sustine in mod artificial o sarcina pe care parinti si bunici nostri NU AU SUSTINUT-O ASA este SINGUR vinovat pentru urmarile suferite.

Binecuvant sa fie cel care crede orbeste in cuvintele desarte ale unei industrii lacome bazate pe profit, eu prefer cunoasterea.
0
18-08-2009, ora 11:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
La copii bolnavi dintr-un spital (in acest caz de malaria, caci testele au fost facute intr-un spital, dar boala nu conteaza, ce este daunator este daunator oricand) suplemntele de acid folic si fier s-a dovedit ca au impoed vindecarea si au inlesnit moartea fata de copii carora nu li s-a admistrat aceste suplimente !
Acest test a fost facut de medici si nu de industria farmaceutica !
Caz clar, daca doctorii au testa ei insusi si nu ar crede orbeste mai des ar obtine rezultate diametral opuse fata de propaganda industriei farmaceutice care castiga de la orice pastila vanduta.


Iron, Folic Acid Supplements Might Be Dangerous to Infants in Malaria-Endemic Countries, Study Says
http://globalhealth.kff.org/Daily-Reports/2006/January/13/dr00034796.aspx

Iron and folic acid supplements might be dangerous for infants and young children who live in countries where malaria is endemic, according to a study published in the Jan. 14 issue of the Lancet, the AAP/Sydney Morning Herald reports (AAP/Sydney Morning Herald, 1/13). Robert Black, a professor of international health at Johns Hopkins University, and colleagues divided 24, 076 infants aged one month to 35 months in Zanzibar into three groups. Researchers administered either iron or folic acid supplements to the first group; iron, folic acid and zinc to the second group; and a placebo to the third group. UNICEF and the World Health Organization recommend that these supplements be administered to children in areas with a high prevalence of anemia (AFP/Yahoo! News, 1/12). However, researchers found that infants or young children who live in areas where malaria is endemic and take iron and folic acid, with or without zinc, were 12% more likely to die or be admitted to hospital than those taking the placebo (Sazawal et al., Lancet, 1/14). The researchers stopped the trial after a little more than one year because of the high death rate (Reuters UK, 1/13). However, the study finds that the supplements did help anemic children who were iron-deficient. Researchers concluded that iron and folic acid should not be given to children living in countries with high prevalence of malaria unless the children are diagnosed as iron-deficient. The study called for revisions to guidelines promoting universal supplementation of iron and folic acid in children (AFP/Yahoo! News, 1/12).
0
18-08-2009, ora 12:28
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Depinde ce fel de stare aveau suplimente!

Bunicii nostri nu au trait tocmai in "revolutia industriala"...pe timpul lor germenii nu isi modificau atat de pregnant materialul genetic etc. etc. etc.


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  •