Anestezie dentara si sarcina

09-09-2013
Corinutza28
Nu este medic/terapeut
Corinutza28
buna ziua, mi-am facut niste lucrari la dentist si am primit anestezie dentara. ulterior am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamani. e vreo problema? ginecoloaga a zis ca nu, ca ea chiar recomanda femeilor insarcinate sa lucreze mereu cu anestezie la dentist dar eu imi fac griji majore. ce sa fac. ecografie din nou? sa verific cand? deci ieri anestezia, azi confirmarea de sarcina...
precizez ca anestezia a fost doza mica, a trecut in jumatate de ora maxim, si nu a fost cu lidocaina si adrenalina ci cu atlceva, mepiveina sau ceva de genul acesta.
ce imi propuneti sa fac acum?
3 comentarii
0
10-09-2013, ora 10:16
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
Buna depinde ce anestezic a folosit, dár nu cred ca ar trebuii sa ti faci probleme. Eu sunt insarcinata in aproape 6 luni si merg cu regularitate la fiecare 3 luni la dentist. Ultima data euram in 3 luni si mi s- a facut anestezic pentru tratarea unei carii fara nici o problema. Faptul ca nu trebuie sa mergi la dentist cand esti insarcinata e un mit. Din contra trebuie sa ai si Mai Multa grija de dentitie in timpul sarcinii din cauza schimbarilor hormonale. Exista anestezic Care nu afecteaza sarcina. Pe viitor trebuie sa mentionezi ca esti insarcinata cand mergi la dentist. Daca medicul tau a zis ca e ok nu trebuie sa ti Mai faci probleme... Bucura te de sarcina. Sarcina usoara:)
0
10-09-2013, ora 17:21
Corinutza28
Nu este medic/terapeut
Corinutza28
Multumesc! anestezicul a fost ceva cu mepiveine, mepivaina sau ceva... stiu ca il gasisem pe net si scria doar ca e putin folosit in sarcina si nu s-au facut studii si de aceea mai bine se evita, dar am gasit articole ca s-a folosit totusi si nu au existat efecte secundare
0
03-04-2015, ora 14:35
iza10
Nu este medic/terapeut
iza10
Buna cristinutza28, vreau sa te intreb: cum a evoluat sarcina?daca totul e ok, ce ti-au spus doctorii? deoarece aceiasi problema o am si eu.sunt însărcinată, mi s-a facut anestezie la masea si mi-e tare frica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul