anomalia Ebstein

11-04-2013
paul1982
Nu este medic/terapeut
paul1982
Sotul meu sufera de aceasta boala, are 43 ani si se simte din ce in ce mai rau.Posibilitati de reconstructie plastica valva? sau alt tip de interventie pentru el exista? De unde sa incepem, si care sunt pasii ? Va rama recunoscatoare pt indrumari, sfaturi si ajutor. Monica
8 comentarii
0
10-12-2015, ora 09:04
monica2015
Nu este medic/terapeut
monica2015
Ce ati facut cu sotul cu Ebstein.la ce varsta a descoperit k are?s a operat?multa sanatate
0
10-12-2015, ora 13:10
paul1982
Nu este medic/terapeut
paul1982
buna ziua.
Multumesc pt raspuns.Sotul meu stia de aceasta boala din tinerete.Doar ca nu s-a simtit atat de rau pana la varstade 37-40 ani.Acum are 45 si se sufoca f des, face atacuri de panica.A fost internat mereu la Cluj si o data la Tg Mures, dar nu au avut efect pozitiv tratamentele. Starea lui continua sa se inrautateasca. Ma gandeam daca exista o posibilitate chirurgicala sau daca sunt cunoscute interventii pt acest diagnostic.
Cu stima,
Monica
0
10-12-2015, ora 23:00
monica2015
Nu este medic/terapeut
monica2015
Am si eu fetita cu aceeasi problema si de aceea voiam sa stiu cand a descoperit o si dak pana atunci s a simtit bine..starea sa agravat dintr o data?ce stiti se fac interventii chirurgicale si in Romania ?eu am auzit k nu..Multa sanatate
0
15-12-2015, ora 15:32
paul1982
Nu este medic/terapeut
paul1982
Buna ziua

Am inteles ca pt copii se face reconstructie de valva. Chiar zilele trecute am vazut o stire dar nu stiu pe ce canal(era tot pt un copil si se adunau fonduri pt interventie in strainatate)
Pt sotul meu este cam greu. Inima a crescut in volum si valva nu mai acopera intreg orificiul. si apasa pe plaman(de aceea are stari de insuficienta respiratorie).
Va sfatuiesc sa faceti tot ce se poate in copilarie.Este perioada in care se pot recupera multe, iar medicina a evoluat mult intre timp.Va doresc sanatate multa!
0
15-12-2015, ora 16:41
monica2015
Nu este medic/terapeut
monica2015
Imi este teama..a fost descoperita la eco in sarcina..o sa mergem la controale mereu si ne rugam la bunul Dzeu sa i ajute sa fie bune..multa sanatate sotului si va multumesc pt.sfaturi
0
15-12-2015, ora 16:42
monica2015
Nu este medic/terapeut
monica2015
Pt.Ebstein ati vazut stirea?
0
16-12-2015, ora 09:50
paul1982
Nu este medic/terapeut
paul1982
Da, da, pt Ebstein.
Trebuie sa aveti incredere, caci sotul meu a descoperit ca are sindromul abia la 14 ani.Era usor supraponderal, insa se simtea bine. Afacut un catheterism la 14 ani si nimic mai mult. De pe la 37 ani a avut simtome, dar nu f.grave iar dupa 43 ani s-a simtit tot mai rau.Dar vedeti diferenta : a descoperit tarziu si nu s-a tratat aproape deloc, pana acum, dupa varsta de 40 ani.
Doresc sa aveti incredere in medicii de azi, iar pt copii se fac multe, iar ei se pot recupera la varsta copilariei ff bine.
Sarbatori fericite si sa fiti optimisti !
0
16-12-2015, ora 10:53
monica2015
Nu este medic/terapeut
monica2015
Buna ziua!!Multumesc pt.incurajari...Noi avem incredere in Dzeu k ii va ajuta sa fie bine..ne a dat o dupa multe rugaciuni, avem un baietel si toti 3 ne am dorit o foarte mult...Are 3luni s.a descoperit boala la o ecografie pe cand wra in burtica.Am avut mari emotii la nastere dar bunul Dzeu a ajutat o sa fie bine si ne rugam in continuare pt ea Bunului Dzeu, si Parintelui Arsenie sa o ajute(s a nascut de ziua Parintelui, o cheamaArsenia)o sa facem tot ce ne vor recomanda medicii pt binele ei..o sa mergem la control la Bucuresti de cate ori va fi nevoie..Va multumesc de incurajari..Doamne ajuta tuturor sa fie bine si sotului dv..VA sarut..Sarbatori fericite si multa sanatate familiei..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Ebstein anomalia ebstein

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: