Antibiotice in timpul sarcinii

20-07-2011
vyoleta86
Nu este medic/terapeut
vyoleta86
Buna seara!As avea o intrebare legata de folosirea antibioticelor in perioada sarcinii..Inca nu stiu daca sunt insarcinata(desi imi doresc foarte mult), nu am avut sintome iar testul nu l-am facut inca, deoarece de la contactul sexual neprotejat a trecut doar o saptamana(atunci a fost perioada fertila).in acest caz pot sa i-au antibiotice?sunt oare insarcinata sau inca nu?ciclul menstrual ar trebui sa fie in data de 30 iulie.Multumesc!
8 comentarii
0
20-07-2011, ora 21:46
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
chiar nu mai poti sa astepti?
mai bn mergi la doctor sa vezi daca esti gravida nu poti sa iei antibiotice
0
25-07-2011, ora 15:28
corinacrina
Nu este medic/terapeut
corinacrina
BUNA
am 32 de ani si sunt insarcinata
sunt disperata. pe 7 feb am avut ultima menstra iar pe data de 5 martie am luat un tratament cu doxiciclina far sa stiu ca sunt insarcinata
am luat de pe 5 martie pana pe 10 martie tratamentu iar cand am mers la doctor si i-am zis ca sunt insarcinata si ca am luat acest tratament mi-a zis sa fac avort
nici nu am vrut sa aud de asa ceva
de 7 ani imi doresc un copil
a mai trecut cineva prin asa ceva?
sunt disperata !!! multumesc
0
27-07-2011, ora 16:36
Dr. Cacicovschi Cristina
Obstetrica-ginecologie, Iasi
Dr. Cacicovschi Cristina
Administrarea medicamentelor inaintea zilei 20 postconceptie au efect de "tot sau nimic", adica fie omoara embrionul, fie nu il afecteaza deloc. Perioada organogenezei( 3-8 saptamani postconceptie) este critica pentru teratogeneza( dezvoltarea malformatiilor). Se pare ca perioada cand ati luat doxiciclina e cam la limita. E foarte important daca pastrati sarcina sa faceti morfologiile de trim 1, 2 si 3 la un medic cu experienta in ecografie.
Va doresc succes!
0
03-08-2011, ora 20:51
corinacrina
Nu este medic/terapeut
corinacrina
multumesc mult pentru raspuns.deci sa inteleg ca nu este chiar foarte grav ??multumesc mult!!
0
03-08-2011, ora 21:04
corinacrina
Nu este medic/terapeut
corinacrina
mai am o intrebare ; mi s-a spus de la circa sa merg in luna a 7 de sarcina pentru un vaccin, e bine sa merg sa il fac sau nu???
chiar si in luna a opta de sarcina trebuie sa merg pentru al doilea vaccin
ce ma sfatuiti??
0
04-08-2011, ora 21:17
Dr. Cacicovschi Cristina
Obstetrica-ginecologie, Iasi
Dr. Cacicovschi Cristina
Buna seara,
Cred ca este vorba de vaccinul antitetanos care se face in trimestrul 3 de sarcina. Acesta poate fi facut pe sarcina fara nici o problema.
O seara buna!
0
06-08-2011, ora 19:08
corinacrina
Nu este medic/terapeut
corinacrina
Multumesc mult !
0
23-09-2011, ora 10:38
maria 1
Nu este medic/terapeut
maria 1
Buna ziua
Sunt in sapt 34 a sarcinii si am fost la stomatolog pt. o durere la o masea. Mi-a scos nervul, mi-a facut o anestezie usoara si u medicament pe canal, urmeaza sa merg pt. plomba. Afectaza sarcina aceasta interventie in aceasta perioada?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul