Anticonceptionale vs. antibiotice?

05-02-2007
ghdcatalina
Nu este medic/terapeut
ghdcatalina
Daca m am protejat luand anticonceptionale rigevidon, insa am luat si timp de o saptamana amoxacilina, se poate sa mi fi anulat efectul(actiunea) rigevidonului??? Se poate sa raman insarcinata daca pe langa anticonceptionale am luat si antibiotice???
Astept raspuns!
Multumesc!
4 comentarii
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Amoxicilina interfera in mult mai mica masura (comparativ cu alte antibiotice) cu anticonceptionalele. Cu atat mai mult cu cat Rigevidon este un anticonceptional "tare". Deci, este extrem de improbabil sa ramaneti gravida in urma asocierii amoxicilina + Rigevidon. Totusi, pe viitor este bine sa informati medicul ca luati anticonceptionale.
0
03-10-2010, ora 09:54
maria06
Nu este medic/terapeut
maria06
Iau anticonceptionale Desorrele si in acelasi timp dermatologul mi-a prescris Unidox.Credeti ca scade eficienta contraceptiei?Multumesc.
0
14-10-2011, ora 10:27
spomenca
Nu este medic/terapeut
spomenca
Buna ziua.Am nevoie urgent de o parere.Am luat Augmentin timp de 10 zile impreuna cu anticonceptionalele Microgynon iar prietenul a ejaculat in mine chiar in perioada de ovulatie.Se poate sa fi ramas insarcinata?
0
28-11-2011, ora 22:27
bellucica
Nu este medic/terapeut
bellucica
Buna, iau Yasmine de 3ani si jumatate si acum trebuie sa iau Ospamox(amoxacilina) de 1000 la 12 ore pt o raceala. trebuie sa ma protejez suplimentar? o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul