Anxietate-cu dependenta de o persoana

02-03-2019
Catalina lupsescu
Nu este medic/terapeut
Catalina lupsescu
Buna ziua,
Am tot citit pe forum subiecte legate de anxietate. Ma regasesc in toate simptomele pe care le enumera cei anxiosi. Am inceput cu analize medicale pentru a depista cauza starii fizice rele pe care o aveam. Toate analizele ok si toti doctorii m au trimis la psiholog. Am incercat 2 psihologi diferiti, ambii care se ocupau de terapie cognitiva comportamentala..dar nu reusesc decat sa ma simt din ce in ce mai rau.
Ideea este ca de 3 ani de cand ma confrunt cu aceste probleme am identificat un tipar...totul se declanseaza daca sunt la o distanta mare de mama, disper si fac orice ca sa ajung la ea. Dupa ce ajung langa ea si plang si ma descarc usor usor starea de anxietate, frica si raul fizic trec.
Am fost plecata 10 zile in spania si am zacut continuu din cauza ca eram prea departe de mama si mi facea f multe gabduri negre cum ca o sa mor acolo fara sa o mai vad.
Toata familia este exasperata...planurile tuturor se fac in functie de mine, daca sunt la o distanta prea mare de mama disper si nu pot iesi din starea de panica chiar si cateva zile la rand.
Mentionez ca primul episod s a declansat acum 3 ani atunci cand mama era plecata din tara. De asemenea mentionez ca n am incercat nici un tratament medicamentos. De asemenea la al doilea psiholog am fost impreuna cu mama, dar a zis ca nu i nevoie si de la a doua sedinta am fost singura.
Credeti ca ar trebui sa merg la psihiatru sau sa incerc un al treilea psiholog?
Imi doresc mult sa iau aceasta povara de pe umerii familiei mele.
Multumesc!
6 comentarii
0
02-03-2019, ora 19:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati psihiatru + psiholog.
0
02-03-2019, ora 19:16
Catalina lupsescu
Nu este medic/terapeut
Catalina lupsescu
Multumesc!
1
02-03-2019, ora 20:49
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Poate schimbati si abordarea terapeutică...
0
02-03-2019, ora 21:06
Catalina lupsescu
Nu este medic/terapeut
Catalina lupsescu
In spre ce fel de abordare m ati sfatui sa merg?
0
03-03-2019, ora 09:43
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Una mai profunda, in care sa discutati despre dependenta pe care ati observat-o. Acolo este cauza anxietatii
0
07-03-2019, ora 10:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ar fi util sa evaluezi starea ta Catalina si la medicul psihiatru si apoi sa incerci in paralel psihoterapia cu tratamentul medicamentos (cel putin 8 saptamani)

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul