Anxietate Sexuala. | Forumul Medical ROmedic

Anxietate Sexuala.

23-07-2012
RaresAndrei
Nu este medic/terapeut
RaresAndrei
Buna seara, in primul rand, vreau sa imi cer scuze daca a mai fost postat un topic similar. Imi puteti spune Andrei. Nu este numele meu real, recunosc dar vreau sa imi protejez identitatea pe internet. In primul rand, am 21 de ani si nu am avut pana acum vreun contact sexual sau vreo relatie. Din diferite motive in adolescenta mea, nu am vrut sa am o viata sociala prea activa ( depresie, probleme, lipsa prietenilor, diferentele culturale ). Acum locuind in alt oras am reusit sa-mi formez un anturaj pe placul meu si am inceput sa ies din casa. (... ) Am ajuns in urmatoare situatie, avand 21 de ani imi este frica de orice contact sexual. Nu stiu cum sa ma exprim mai exact. Am incercat odata sa obtin putina experienta cu o partenera ( platita ), nu am reusit sa ajung la o erectie. De o relatie imi este frica. Nu cred ca exista vreo fata care ar fii interesata intr-un tip ca mine asa ca am renuntat la ideea asta demult.
Situatia mea actuala ma exaspereaza. Cu greu ma pot privii in oglinda si nu ma pot accepta pe mine insumi. Calitatea vietii este destul de proasta, aceasta problema frustrandu-ma in fiecare secunda a unei zile. Imi este greu sa adorm, imi este greu sa vorbesc cu cineva. As putea primii un sfat ( de preferabil de la un profesionist ) ?
1 comentarii
0
28-08-2013, ora 00:56
VoooDooo
Nu este medic/terapeut
VoooDooo
Prietene,
asa eram si eu...parca ma regasesc pe mine in povestea ta.

sa stii ca eu mi-am inceput viata sexuala la o partenera platita.



trebuie sa te eliberezi de orice tensiune..sa nu te mai gandesti asa profund la chestiile astea ( ma refer cand esti cu partenera goala) si, daca se poate, pune-o sa iti faca oral si simte placerea.

daca nu merge nici asa..consulta un urolog sau psiholog ( o fii problema de psihic)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •