aparat aerosoli

15-03-2010
MA2005
Nu este medic/terapeut
MA2005
Fetita mea de 5 ani a fost diagnosticata cu pneumonie paracardiaca dreapta.
Medicul care a consultat-o si a stabilit diagnosticul nu a stiut sa-mi spuna ce medicamente pot folosi ptr. a-i face aerosoli.Med. actuala este:Cedax 5ml/24H, Salbutamol 2.5ml de 3 ori pe zi, Ketof 2.5ml seara.V-as fi recunoscatoare daca as putea primi cateva inf.Am inteles ca si un simplu ser fiziolocic cu aerosoli poate face minuni.
39 comentarii 12 Înainte ›
0
19-03-2010, ora 05:53
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti face aerosoli cu ser fiziologic, iar daca tusea este productiva se poate adauga ACC 1 ml iar daca tusea este chinuitoare, se poate adauga la ser si jumatate de fiola de dexametazona.
1
05-05-2010, ora 19:29
L.Z.
Nu este medic/terapeut
L.Z.
Buna ziua, Stimata Doamna/ Stimate Domnule Doctor,
V-as fi recunoscatoare daca mi-ati oferi o recomandare de specialitate in ceea ce priveste achizitionarea unui aparat salin pentru baietelul meu in varsta de 3 ani si 11 luni. Din ianuarie am inceput gradinita si de atunci a fost, in medie, bolnav cam jumatate din lunile ianuarie, februarie, martie. Mai precis, a fost diagnosticat cu adenoita, vegetatia adenoida nu este foarte mare, dar a favorizat infectiile respiratorii repetate care au dus, din cauza nasului infundat, la situatia repetarii unor catare tubare (stanga, dreapta sau chiar amandoua urechile deodata) - 4-5 otite seroase in 5 saptamani. In consecinta, mi s-a recomandat operatia de polipi, insa, consultand medici diferiti, am intalnit si opinia conform careia ar trebui evitata operatia. Ca varianta alternativa, ni s-a recomandat cura de salina si intreruperea mersului in colectivitate, ceea ce am si facut timp de 6 luni. Am facut si 14 zile de salina la Ocnele Mari, Valcea. Toata aceasta perioada a fost sanatos. Acum, reincepand gradinita, dupa 2 zile de colectivitate, intr-a treia au reaparul mucozitatile, problemele de obstructie respiratorie si somn agitat. Ca atare, as vrea sa cumpar un aparat salin, ni s-a speus ca l-ar putea ajuta. As vrea sa evit operatia, cu atat mai mult cu cat mi s-a spus ca vegetatiile adenoide nu sint foarte mari, iar cand nu sint probleme respira normal, calm, cu gura inchisa. Mi-ati putea spune ce posibilitati de evitare a operatie ar exista? Metode de profilaxie? Si, mai ales in acest moment, ce fel de aparat salin trebuie cumparat, care sint calitatile care trebuie cautate la un asemenea aparat? Va multumesc foarte mult.
Cu toata consideratia pentru implicarea si profesionalismull dumneavoastra,
L.Y.
0
11-05-2010, ora 14:21
irimia romina
Nu este medic/terapeut
irimia romina
buna ziua;as fii foarte recunoscatoare daca m-ati sfatuii si pe mine ce sa mai pun in aparatul de aerosoli cand fetita mea are laringita;si la baietul meu cu astm care i-a singulaire;flixotide;ventolin si ipravet in criza;dar pentru tuse ca tare greu cedeaza e multe zile in criza spastica si se rupe foarte greu;acuma de ex ii dau prednison de 4 zile tuseste tare;eu merg cu el la cluj de la 4 luni;in urma unor bronsiolite a facut astm;peste 2 luni ii scoate sa vedem cum merge singulairul sunt tare curioasa daca e ok;avem si aparat de sare care il pun mereu;dar e tare sensibil;si i-au facut si test de sudoratie si eco cardiaca nu are nimic;doar ige-urile marite;ce m-a sfatuiti pe viitor;baietlul are 1 an jumate!
0
12-05-2010, ora 07:20
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru LZ - la cabinet, noi am achizitionat un aparat prin firma Medicarom, care are doua mascuta - pentru copil si adult si a fost cam 2, 5 milioane. La magazinele de tehnica medicala puteti vedea diferite modele. Se mai numeste si nebulizator, si e util pentru aerosoli zilnici cu ser fiziologic sau un fluidifiant - ACC de ex. daca nasucul e infundat sau are secretii abundente. Pe langa aerosoli, administrati-i pentru imunitate Bronchovaxom sau Luivac sau Labtigen B. Din pacate insa vegetatiile adenoide nu prea dau inapoi si eposibil sa necesite operatie pentru a nu-i afecta vorbirea sau auzul.
0
12-05-2010, ora 07:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru romina - Tratamentul dvs. e destul de complex si sigur va da rezultate. In cazul tusei seci, pe langa ser fiziologic se poate administra in aerosoli si 1/2 fiola de Dexametazona, cura scurta, iar daca tusea este productiva, fluidifiante gen ACC. In episodul de bronsiolita se fac aerosoli si cu Adrenalina in ser, dar numai la recomadarea expresa a medicului.
0
17-05-2010, ora 11:51
mamasebi
Nu este medic/terapeut
mamasebi
Buna ziua Stimata Doamna/ Stimate Domnule Doctor
Sunt mamica unui copilas de 5 ani din Suceava si avem o problema cu urechiusile.
A facut amigdalita de vreo 3 ori pana acum in doar 2luni. Mi-a dat medicul pediatru 3 feluri de antibiotice (la o saptamana iar facea amigdalita). Dupa tratament pentru gat copilasul mi-a spus ca il dor urechile. Medicul pediatru mi-a recomandat sa-i iau OTOCALM ca e din cauza racelii durerea. Am facut si aerosoli cu ACC, dar nasul e permanent infundat si atunci cand ii suflam ii iesea prin coltul ochilor ceva asemenator unei infectii.( dimineata chiar se lipeau ochisorii) Am observat ca nu prea aude atunci cand il strigam si vorbeste ff tare si, , pe nas, ,. Medicul pediatru m-a trimis la ORL. Medicul ORL ne-a prescris pt 7 zile Eurespal, Claritine si Biorinil. Niciun rezultat insa, Aceleasi simptome (nasul permanent infundat).Dupa tratament am fost la consultatie, iar medicul ORL i-a facut o timpanograma, iar rezultatul a fost timpanograma de tip c -disfunctie tubara. Am primit pentru 10 zile Flonidan si pe 24 mai suntem chemati din nou la consult. Va rog sa-mi spuneti daca afectiunea e grava?: auzul copilului poate reveni la normal sau se poate din cauza polipilor aceasta situatie? Imi puteti recomanda ceva?
Multumesc din suflet!
Sanatate tuturor!
0
23-05-2010, ora 08:24
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Disfunctia tubara si inflamatia otica este datorita episoadelor de amigdalita. Se va ameliora daca scade frecventa episoadelor de amigdalita.
0
23-05-2010, ora 08:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru prevenirea episoadelor de amigdalita sunt mai multe preparate de stimulare a imunitatii care se administreaza de obicei in doua cure - primavara si toamna: Bronchovaxom, Luivac sau Lantigen B.
0
26-05-2010, ora 12:37
mamasebi
Nu este medic/terapeut
mamasebi
Multumesc mult Doamna Doctor!
Cu toata consideratia pentru implicarea si profesionalismul dumneavoastra
0
07-06-2010, ora 10:20
alexia sandu
Nu este medic/terapeut
alexia sandu
pentru LZ
Buna ziua. am citit despre prb cubaietelul tau si asemenea tie am patit si eu. al meu are 4 ani si 4luni si a facut 2 otite una dupa alta si acum imi spune ca il doare urechea. am fost cu el la 3 medici orelisti, 2 au spus ca nu e necasara operatia de polipi, iar unul ca da.nu sufla nici nasucul, iar acum il sufla. ii curge nasucul imediat cum il duc la gradi si din cauza asta spune ca face otita.
Baietelul tau ce face? Ai facut rost de ap salin? nici mie nu-mi vine sa-i scot polipi.nici nu stiu ce sa mai fac. tie ce medicamente ti s-a spus sa-i dai cand avea otita?
sanatate multa si daca vrei sa mai vb -*


(*modificat de administrator)
0
14-07-2010, ora 14:53
Dan Pirvu
Nu este medic/terapeut
Dan Pirvu
Intrebare pentru doaman dr. Ana-Maria Slanina

Buna ziua stimata domna doctor,

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se face coraect tratementul cu aparatul de aerosoli ptr sinuzita?(am achizitionat de curand un aparat de aerosoli, dar nu este specificat in instructiuni durata de tratament a fiecarei sedinte si numarul de zile de tratament).

Aparatul a fost cumparat la indicatia medicului de familie, dupa ce in urma tratamentului cu antibiotice(pastile), durerile au reaparut la distanta de doi ani?

Ca tratament acum folosesc: gentamicina fiole, bixtonim, ser fiziologic si un ultim medicament caruia nu-i stiu acum numele.

Multumesc

Cu stima
Dan Pirvu
0
07-08-2010, ora 07:10
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In general, volumul de solutie care se administreaza intr-o sedinta este de 5 ml. Numarul de zile de aerosoli difera - daca vi s-a recomandat tratament cu gentamicina in aerosoili (diluata in ser fiziologic) de obicei 7-10 zile. Apoi, se mai poate face o cura doar cu ser fiziologic pentru fluidificarea si umidifierea secretiilor.
0
06-09-2010, ora 12:21
carolinadavid
Nu este medic/terapeut
carolinadavid
Buna ziua Doamna Doctor

As avea o intrebare in legatura cu fetita mea de 4 ani.Copilul are adenoide as putea sa folosesc aparat de aerosol pentru acesta problema? In vacanta de vara noi o mai trimitem in Rep. Moldova unde clima este mai prietenoasa decat cea din Brasov, (unde este aproape tot timpul frig si aerul este umed si din acesta cauza are nasul infundat tot timpul, cu toate ca nu este racita), nu as vrea sa ii facem operatie vrem sa incercam sa ii mentinem respiratia normala cu alte metode - cum ar fi cu un aparat de aerosol.

Astept un sfat de la dvs.
0
29-09-2010, ora 20:59
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Da, puteti sa-i faceti aerosoli cu ser fiziologic plus 1 ml de dexametazona cand este nasul infundat sau ACC cand tuseste productiv, plus Sinupret picaturi orale, insa, in cele din urma, vegetatiile adenoide necesita operatie.
0
14-10-2010, ora 18:40
boxu
Nu este medic/terapeut
boxu
Intrebare pentru doamna doctor Ana-Maria Slanina :

sarut mana,

Am o rinita alergica diagnosticata acum 1 an.Iau singulair de 10 mg de atunci + aerius de 5 mg.De respirat pe nas..respir destul de greu.Imi fac dilutie cu bixtonim si ser fiziologic 30/70% sa pot respira liber.Mi-a fost prescris ca in lunile friguroase sa fac aerosoli 10 zile/luna cu 1 ml Dexametazona, 2 ml Acc 300, 25 de picaturi de Prospan si 2 ml ser.Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti.Cat va mai trebuii sa continui cu pastile si daca doza pentru aerosoli e buna.Va multumesc.(La radiografia SAF mi s-a spus ca am o usoara deviatie de sept.)
0
22-10-2010, ora 20:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Este foarte bun tratamentul care v-a fost prescris. Eventual, adaugati si Nasonex sau Flixonase 2 puff-uri pe zi in fiecare mara, 3 luni consecutiv.
0
22-10-2010, ora 22:44
boxu
Nu este medic/terapeut
boxu
sarut mana, multumesc frumos.Mai folosesc Avamys cand stranut tare.Aveti idee tratamentul asta cu singulair si aerius cam cat timp va fi nevoie sa-l fac?Deja a trecut un an jumate.. mi-e frica sa ma gandesc ca va trebuie sa iau toata viata.
0
22-12-2010, ora 09:09
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Exista tratamente imunologice de desensibilizare, dar acestea se fac sub supravegherea unui alergolog.
0
26-01-2011, ora 12:22
iacovici
Nu este medic/terapeut
iacovici
buna ziua, doamna doctor daca copilul meu (4, 9 ani) acuza mici dureri in gat si stranuta, pot sa-i fac aerosol cu 1/2 dexametazona si 3 ml ser fiziologic ? Si cum pot sa evit episoadele de amigdalita, sa nu mai ajung la antibiotice? Am cunparat aerosolul dar nu l-am folosit niciodata. VA MULTUMESC SI ASTEPT UN RASPUNS DE LA DV.
0
10-02-2011, ora 16:52
dnd76
Nu este medic/terapeut
dnd76
Buna ziua, cu riscul sa repet poate intrebari de mai sus, va rog frumos daca se poate sa-mi ziceti pt copilul de 4 ani ce se foloseste si cat in aparatul aerosoli atunci cand tusea este seaca si atunci cand tusea este productiva.Va multumesc mult !
Alta intrebare: copilul a avut gripa, tuse, febra mare, intr-o saptamana am pus-o pe picioare fara antibiotic, cu trei sedinte de aerosoli pe zi( 2 ml ser fiziologic, 1 ml prospan), un sirop de tuse si un sirop pt ameliorarea cailor respiratorii, fara pic de antibiotic. Pt mine a fost ca un miracol sa vad ca a scapat de gripa fara antibiotic( la febra mare i-am dat nurofen sirop)
La doua zile dupa ce am intrerupt orice fel de medicatie a inceput din nou sa tuseasca, are o tuse seaca care vad ca este tot mai deasa, mai nou incepe sa curga putin nasul.
Cand am intrerupt medicatia nu mai avea absolut nimic, ce credeti ca sa intamplat de a revenit tusea? unde am gresit?
Pt ca am gemene si daca raceste una, raceste si cealalta si tot asa... sunt f atenta la cele mai mici simptome de raceala, imi este greu psihic sa le vad tusin, ca nu pot sa doarma etc.
Multumesc frumos
0
19-03-2011, ora 16:45
ancutza4u32
Nu este medic/terapeut
ancutza4u32
buna ziua.am o fetita de 2 ani si are o tuse ff urita ii fac aerosol 1ml flixotide o, 5 mg +2ml de ser si tusea tot nu dispare.va rog sa imi spuneti ce alte fiole sa ii fac ca sa nu mai tuseasca.va multumesc anticipat
0
23-03-2011, ora 12:56
mihavesa
Nu este medic/terapeut
mihavesa
ancutza

si eu i-am facut aerosoli cu flixotide baietelului meu de patru ani si patru luni, tot pt tuse si dupa urmatoarea proportie : 1 ml flixotide + 4 ml ser timp de 10 min.

La noi a avut efect de la prima sedinta, dar sa ai grija ca pe prospectul de la flixotide 0.5 mg scrie ca este pt copii peste 4 ani.. cred ca daca ii faci la doi ani ar trebui sa-i pui mai putin de 1 ml..

sanatate multa !
0
25-03-2011, ora 19:33
fotoalin
Nu este medic/terapeut
fotoalin
Buna Seara!

Am o fetita de 6 ani si 5 luni si are probleme cu repiratia, adica respira foarte greu si mai tot timpul respira pe gurita. De asemenea are o tuse seaca in special seara tarziu, de obicei prin somn, chinuitoare, care dureaza mult, chiar si o ora.
Am urmarit cu interes raspunsurile doamnei Dr. Ana-Maria Slanina si am inteles ca in asemenea cazuri se poate face aerosoli cu ser fiziologic, dexametazona si ACC, drept pentru care am cumparat un aparat de aerosoli Omron C28e, insa nu stiu exact cum trebuie procedat, ce cantitati trebuie administrate.
Am luat urmatoarele:

- Clorura de sodiu 0.9% 500ml - solutie perfuzabila (farmacista spune ca asta este serul fiziologic)
- Dexamethasone Sodium Phosphate 8mg - solutie injectabila (2ml)
- ACC 300mg (3ml) - solutie injectabila

Va rog frumos sa imi spuneti daca acestea sunt solutiile potrivite, ce cantitati trebuie administrate si ce durata trebuie sa aiba tratamentul.

Va Multumesc!
0
25-03-2011, ora 19:48
fotoalin
Nu este medic/terapeut
fotoalin
...Am uitat sa precizez ca fetita are 30kg in greutate...
0
15-04-2011, ora 15:04
MALDIVE
Nu este medic/terapeut
MALDIVE
Buna ziua
Am tot citit aproape tot forumul/sincer nici nu stiu cu ce sa incep
Am doi copii de 8 si 3ani jumate. In aceasta iarna cred ca am batut recordul la raceli /mai ales la laringite. Si in acest moment au amandoi bronsite /cu tuse productiva/ iiar cel mic cu tuse productiva si ititativa 2 nopti a tusit in crize. Am fost la medic si mi/a dat Summamed pentru amandoi/ ventolin inhaler - sincer nu s/a schimbat nimic/si cel mare bronhexim si sirop coughend (dat de capul meu).
Am decis sa/i dau ce stiu eu(medicul neraspunzand la telefon) aerosoli cu Flixotide 1ml/1m ser fiziologic ;i bronexim 10 pic/a inceput sa doarma noaptea bine/ respira bine / dar pe piept tot mai e ceva/ ce pot face in continuare
Am luat pentru imunitate colostrum de la child life

Multumesc
0
20-08-2011, ora 15:07
Melcul grabit
Nu este medic/terapeut
Melcul grabit
Buna ziua!
am un baietel de 3 luni.numai ce a scapat de rosu in gat dar a ramas cu o problema.are mereu o nara infundata iar dimineata are si ochisorul de pe partea cu nara infundata umflat.
am incercat cu ser fiziologic, cu apa de mare, cu batista bebelusului dar nu i se desfunda decat cu vibrocil (prescris de dr pe perioada cat a avut rosu in gat)
ni s a mai spus ca am putea sa i facem aerosoli.e bine la bebe asa mic?..si ce solutie sa punem in aparat.
ce aparat ne ati sfatui sa cumparam cu piston sau cu ultrasunete ca in functie de magazin fiecare apreciaza ceea ce vinde ca ar fi cel mai cel...:)))
aparatul e recomandat si cand tuseste sau doar pt nas infundat?
va multumesc!
0
26-08-2011, ora 00:54
ellen79
Nu este medic/terapeut
ellen79
Buna seara!As dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat legat de tratarea cu ajutorul aeroslolului a secretiilor vascoase de la nivelul nasului!Tin sa anunt ca ultimele 2 dati fetita mea care acum 2 ani si 2 luni a contactat o viroza care s-a manifestat cu mucozitati fluide si abundente la nivelul nasului la inceut dupa care s-au transformat in mucozitati vascoase si galbui care nu trec asa de usor!Am folosit Vibrocil, Pivalone dar as vrea sa-i fac aerosol si in afara de ser fiziologic nu stiu ce sa-ipun ca sa fie bine ptr.ceea ce are ea!Multumesc, anticipat!
0
27-09-2011, ora 11:58
florinp72
Nu este medic/terapeut
florinp72
Buna ziua.
am un baietel de 5 ani si in urma cu 10 zile a fost diagnosticat cu pneumonie.Doctorita i-a dat salbutamol, klacid si biorinil si eurespal daca tuseste.dupa zece zile copilul dadea semne ca isi revine, doctorita i-a schimbat tratamentul cu sumetrolim dar acum a inceput din nou sa tuseasca.intrebarea mea este. pot sa achizitionez un ap.aerosol.il ajuta ????
0
29-09-2011, ora 14:51
florycel
Nu este medic/terapeut
florycel
buna ziua dna dr,
va rog frumos sa ma sprijiniti cu raspunsuri la urmatoarele neclaritati:
Am doi baietei, amandoi raciti, secretii abundente incolore, tusesc foarte rau:
1. baietelul cel mare ( 2 ani), a fost consultat de medic are rino-faringo-bronsita ( sper ca am scris bine de pe reteta) si are urmatorul tratament:
augmentin 2, 5 ml la 12 ore
humex sirop expectorant 5 ml 2 ori/zi
colargol 3 pic/zi
vibrocil
aerosoli flixotide 0, 5mg 2 ml+2 ml ser fiziologic 1 data/zi
2 baietelul mic 7 luni: pneumopatie si are tratament:
klacid 2, 5 ml la 12 ore
humex expectorant sirop 2, 5 ml 3 ori/zi
colargol 3 pic/zi
vibrocil picaturi
aerosoli flixotide 0, 5mg 2 ml+2 ml ser fiziologic 2 ori/zi
As dori va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1 dupa parerea dvs, este bine dozata cantitatea de solutie pentru aerosoli pentru cei mici? Am vazut pe prospectr ca pt copii peste 4 ani sa recomanda 1 ml flixotide
2. as dori va rog frumos sa-mi dati ceva recomandri legate de folosirea aerosolilor si a picaturilor nazale:
se fac aerosoli dupa aspiratia nazala? dupa aerosoli ii pot pune picaturi (colargol) sau trebuie sa astept o perioada? Orice alte recomandari ce considerati ca sunt utile avand in vedere tratamentele mentionate
va multumesc anticipat pentru raspuns
0
30-09-2011, ora 12:07
petronela.s
Nu este medic/terapeut
petronela.s
Cu ce se fac aerosolii atunci cand nasul este infundat, se sufla nasul dar nu iese nimic dar totusi ei se aud si mai exista si o tuse productiva?
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vizitele regulate la dentist ar putea reduce riscul de pneumonie
  • „Vesta inteligentă” pentru diagnosticul pneumoniei
  • Indicatori clinici pentru depistarea cu acuratețe a pneumoniei (Studiu)
  • Semne clinice pentru identificarea corectă a pneumoniei
  • Răceală, viroză sau pneumonie - când sunt recomandate antibioticele
  • Pneumonia COVID-19 durează mai mult și determină o afectare mai mare, în comparație cu cea obișnuită
  • Riscul de a dezvolta pneumonie și de a muri din cauza bolii este mai mic la persoanele active fizic
  •