artroza lombara

25-02-2014
falos mihaela
Nu este medic/terapeut
falos mihaela
In urma unui rmn am fost diagnosticata cu artroza lombara..am urmat 20de sedinte de curenti(galvanic, diadinamic)repetarea acestora va fi peste 6 luni, insa datorita efortului durerile de spate mai persista si as dori sa stiu daca este de ajutor artro stop rapid in cazul meu?sau ce pot sa i.au contra durerii, am 23 de ani, 60kg.inaltime 1.72.va multumesc, o saptamana frumoasa va doresc.
5 comentarii
0
26-02-2014, ora 19:07
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
care articulatii au artroza in zona lombara? articulatiile proceselor articulare? sau discurile intervertebrale? sau articulatia sacro-iliaca?
in afara de durere de spate ce simptoame mai aveti? amorteli, putere scazuta in picioare, isialgie?
0
26-02-2014, ora 21:50
falos mihaela
Nu este medic/terapeut
falos mihaela
Rezultatul rmn este:reducerea lordozei, fara modificari de aliniament al corpilor vertebrali lombari, fara hernii discale, stenoze de canal spinal sau compresiuni radiculare...fara anomalii pe semnalul patologic la nivelul maduvei osoase a corpilor vertebrali lombari, incipienta artrozei interfatetara...imi puteti spune mai exact care este problema, si ce pot sa fac?durerea apare la efort mare doar in zona lombara...insa am o luna de cand am facut acele sedinte de curenti si ma simt mult mai bine...dar as dori sa stiu ce pot sa fac pe viitor pt a nu ajunge la alte dificultati a coloanei...mi sa spus ca pentru aceasta artroza nu pot sa fac decat sao mentin in stadiul in care se afla, nu se poate reface...va multumesc pentru timpul acordat.
0
26-02-2014, ora 23:11
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza trebuie un consult neurochirurgical.
Fatetele sunt mici articulatii care leaga vertebrele, artroza lor deobicei provoaca o durere pur lumbara, fara iradiere, insa deseori se combina cu probleme ale discului intervertebral.
evident artroza nu poate fi intoarsa, insa o musculatura bine dezvoltata a spatelui poate stabiliza coloana ca sa nu apara dureri.
fatetele pot fi infiltrate cu anestezic cu control radiologic si este o metoda de tratament special adresata acestor articulatii ca ultima solutie: termocoagularea de fatete, care poate duce la ameliorarea sau chiar disparitia durerilor pe o perioada de cel mult 2 ani.
0
27-02-2014, ora 09:32
falos mihaela
Nu este medic/terapeut
falos mihaela
Din gama de la artrostop nu pot lua nimic?sedintele cu curenti sunt de folos, mai are rost sa le repet la 6luni?dar aceasta artroza care o am in timp poate sa se ajunga intr.o faza mai grava...totusi ma sperie sa am aceasta problema la 23 de ani, ma gandesc ca in timp o sa fie mai rau:(.va multumesc din suflet pt timpul acordat si pt sfaturi.
0
27-02-2014, ora 23:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
evident puteti sa luati artrostop insa sa nu asteptati miracole de la aceasta substanta
daca este de folos puteti sa le repetati
artrozele sunt progrediente, asta inseamna ca se inrautatesc cu timpul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Cultură medicală - artrită vs artroză (explicații termeni)
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •