as putea suferi de un asa numi sindrom Gilbert??

03-11-2007
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
de cand ma stiu am tenul si ochii galbui (icter) din cauza nivelului crescut de bilirubina.am facut 1000 si una de analize care nu cred ca au iesit bune nici una dintre ele...ba odata bilirubina era 5.0 ba 4.2 ba 4.5...recent cu ocazia campaniei "analize gratuite" am facut analizele si bilirubina totala a iesit 5.2, iar cea directa 1.8.medicul de fam mi-a recomandat inca un set de analize mai detaliate iar de data aceasta bilirubina toata a iesit 6.1 si cea directa 2.2.am facut si analizele frotiu periferic care din pacate sunt exprimate in procente si nu am putut sa le interpretez.
neutrofile segmentate 1%
neutrofile segmentate 56%
limfocite 35%
monocite 8%

am inteles ca sindromul gilbert se manifesta prin niv bil crescut, mai ales bilirubina indirecta. adesea (mai ales dimineata), nu am pofta de mancare sau mi-e greata sau in unele zile imi este foarte rau si rars aproape toata ziua pana nu mai am ce varsa.medicul de familie mentiona de o anume anemie hemolitica, dar citind pe internet despre sindromul gilbert m-a facut sa cred altceva. eu mai ma 2 surori mai mari.prima sora este sanatoasa si cea de-a II-a este si ea la fel ca mine numai putin lai "moale". tatal meu este suspect de hepatita cronica.
am uitat sa mentionez ca am varsta de 17 ani
astept nise sfaturi.
va multumesc anticipat
3 comentarii
0
07-11-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Daca celelalte analize hepatice sunt normale(TGP, TGO, proteinograma, gama-GT, FA, LDH, Indice de protrombina, hemoleucograma), iar markerii virali sunt negativi(AgHBs, Ac VHC), atunci ne putem gindi la o anomalie congenitala de captare sau de conjugare a bilirubinei, una din aceste situatii congenitale fiind Sdr Gilbert. Boala are o evolutie benigna si nu pune probleme. Dar diagnosticul este de excludere, deci trebuie trecute in revista toate entitatile patologice hepatice, inclusiv hemocromatoza(dozarea hemosiderinei), boala Wilson(dozarea ceruloplasminei), ciroza biliara primitiva(dozarea anticorpilor antimitocondriali). Daca totul e normal, atunci poate fi Sdr Gilbert.
0
07-11-2007, ora 00:00
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
multumesc pentru informatii. um medic gastronom mi-a recomandat sa-mi fac analizele mentionate de dumneavoastra si chiar astazi le-am facut. sper cat de curand sa primesc analizele si sa vi le comunic.
multumesc mult pentru informatii
0
09-11-2007, ora 00:00
monica089
Nu este medic/terapeut
monica089
am reusit sa fac analizele de care spuneati dvs. si am primit si rezultatele, care sunt:

Hematologie

WBC 13.1H
GR% 65.5
LY% 31.7
MO% 2.8L
GR 8.5
MO 4.2
EO <0.7
RBC 4.34
HGB 12.9
HCT 39.1
MCV 90.1
MCH 29.7
MCHC 33.0
RDW 13.6
PLT 355
MPV 5.3L
PCT 0.18
PDW 17.5H

Biochimie

GLICEMIE 78.7
CK 17
DBIL 1.9
ALKP 213
RA 18
NATRIU 138
CALCIU 1.15
POTASIU 3.8
LDH 388
TBIL 5.2
UREA 19.1
CREA 0.67
FE 66
TP 8.1
GGT 24
AMYL 48
TGP 11.7
TGO 20

Imunologie

VHC Negativ

am consultat un medic gastronom si a spus ca este posibil sa am sindromul gilbert.dstiu ca nu reprezinta nici unicol ci doar trebuie sa fiu atenta la alimentatie ca sa evit situatiile de rau. va rog daca mai stiti niste detalii despre acest sindrom sa-mi spuneti. este posibil sa fie si alta boala???
va multumesc anticipat
cu mult respect
monica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: