Sindromul Gilbert

28-08-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Mi sa spus ca am Sindromul Gilbert, ar trebui sa mentin o dieta careva?
Si umblam regulat la sala de forta acuma mi se poate?
3 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Eu nu am auzit de sindromul Gilberg. Poate te referi la sindromul Gilbert care se caracterizeaza prin prezenta unui icter, de obicei discret si a unor valori crescute a bilirubinei indirecte in sange. Icterul se poate intensifica in situatii ca: eforturi excesive (inclusiv cel fizic, de la sala), consum de alcool, posturi prelungite, febra sau infectie, interventii chirurgicale.
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Da, ma scuzati, Sindromul Gilbert.
Atunci mi se poate sau nu? As vrea sa stiu... Cel putin la bazin as putea sa ma duc, de doua ori pe saptamina...
Dar exista vreun tratament corespunzator?
Va multumesc mult...
0
28-08-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Dupa cum iti spuneam Sindromul Gilbert se caracterizeaza printr-o crestere a bilirubinei indirecte in sange, care de cele mai multe ori este usoara si nu necesita tratament. Trebuie doar sa eviti situatiile pe care ti le-am mentionat mai sus pentru a nu se agrava icterul. Deci poti sa mergi la bazin (dar si in alte locuri/sa practici alte sporturi), dar sa nu faci un efort prea mare si sa te alimentezi corespunzator.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: