astm bronsic, alergii, spasm bronsic

19-09-2011
adrianaisac
Nu este medic/terapeut
adrianaisac
Buna ziua!

Am o fetita de 3 ani si 4 luni. Va descriu istoricul pe scurt. La 2 ani jumatate bronseolita, dupa 3 luni ceva tot de genul acela. Mergem lunar la bunici si de la 3 ani debuteaza acolo un spasm bronsic cu dispnee, wheezing, tuse mai putina. Toate aceste crize au fost rezolvate elegant prin homeopatie. Fetita nu a luat decat o singura data pe la 1 an si ceva nurofen, in rest numai tratament homeopat. Am sperat ca aceste crize astmatice, alergice sau de care or fi ele sa se diminueze cu timpul insa ele se multiplica. Si acasa orice raceala sfarseste cu spasmul acela. Acum ca a inceput gradinita mi-e groaza prin ce va trece si voi trece. Nopti nedormite sa-i ascult respiratia si tot tacamul. Realmente ma aflu la o rascruce: sa continui cu homeopatia sau sa trec pe tratamentul clasic. Nu vreau sa am un copil astmatic si nici sa imi reprosez mai tarziu ca nu am aplicat la timp tratamentul corespunzator. Astazi i-am facut panelul 2 alergeni. Sunt curioasa de rezultate. Ce ma sfatuiti pe ce cale sa mai merg? Multumesc
4 comentarii
0
19-09-2011, ora 23:23
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
ani de zile m-am confruntat cu aceeasi problema cu fii mei, mergand cu ei vara la munte...la casa parinteasca
..nici tratamentul homeomat NU i-a ajutat si cu atat mai mult cel dat de medic de familie..
...le-am facut si n teste...

pana la urma, am renuntat a merge gandindu-ne ca POATE, DESI, faceam curat,..era mult praf peste tot...chiar daca nu se vedea, locuiau batranii doar...

dupa aprox. 20 ani, abia ACUM, putem sa ne intoarcem in acele locuri cu fii-mari acum-..fara a mai fi probleme..

sfat:
evitati sa mai mergeti cateva luni..si vedeti ce-i de facut..
Sanatate.
0
23-09-2011, ora 11:44
adrianaisac
Nu este medic/terapeut
adrianaisac
Multumesc pentru raspunsuri. Am primit rezultatele pentru panelul 2 alergeni si a iesit riscul semnificativ crescut la acarieni si crescut la polenul de alun. Evident ca voi merge pentru tratament homeopat. Cunosteti vreun remediu pentru dermatofitii pteronyssinus si farinae? Multumesc.
0
28-05-2012, ora 14:20
lexi890
Nu este medic/terapeut
lexi890
nda, nu e de glumit cu astmul, sora mea de ceva timp are probleme cu respiratia. Saptamana trecuta a aflat ca clinica privata Gral desfasoara o campanie pe tema alergiilor si a profitat de aceasta ocazie si s-a programat la Dr. Schifirnet, care este foarte buna, am vazut -o si pe la "Ce se intampla doctore?"
0
01-10-2012, ora 13:41
panagya
Nu este medic/terapeut
panagya
salut! si fetita mea, de 5 ani, este diagnosticata cu astm bronsic alergic (a facut tete cutanate si e elergica la acarieni, arahide si mucegai- alergie mostenita de la mine). la mine insa, alergia nu se manifetsta ca si la ea. Eu doar stranut foarte mult dimineata..in jur de 5 minute in continuu; sterg praful cat pot de des, mucegai nu exista in apartament, iar arahide nu-i dau (nu stiu daca au legatura si cu alunele, dar oricum nu-i dau nici alune sau alimente care contin alune). la ea, alergia se manifesta mult mai urat: o manancanasul zilnic, stranuta (rar), ii curge nasul (apos), si apoi incepe cu tuse din ce in ce mai urata, productiva si respiratie suieratoare, greoaie. de multe ori nu stiu daca sa o tratez pentru raceala sau pentru alergie. Mentionez ca a fost operata de polipi (facuti pe fond alergic) la bucuresti acum 2 ani, si iarna trecuta am fost internata cu ea in spital pentru simptomele mai sus mentionate, doar ca facuse si febra si parca incepuse sa delireze..spunea cuvinte fara sens. de exemplu imi repeta w w (dublu-v), sau avea vedenii (vedea un teanc de carti pe masa). am inteles ca asta se datoreaza febrei si durerilor si se manifesta in special la copiii mici. deci nu mi-am mai facut griji. ei, si in final mi-au zis ca are astm alergic. pe perioada spitalizarii a facut tratament cu antibiotice si cortizon sau hidrocortizon (nu mai retin), si dupa vreo 6 zile m-am externat dar ea inca mai tusea productiv. dupa internare, a mai avut episoade de "raceala/alergie" toata iarna- pana in primavara. acum, iar a inceput de vreo 5 zile n-am mai dus-o la gradinita. cred ca peste vreo 2 zile o s-o duc din nou. nu stiu cat de coerenta am fost, dar sunt pe graba acum. ca sa inchei, eu stiu ca alergiile, de orice fel, apar de la imunitate scazuta. nu trebuie aplicat tratament contra acarienilor sau contra alunelor etc, si intarita f bine imunitatea, si aici am vrut sa si ajung. daca stie cineva o combinatie de tincturi sau orice fel de tratament naturist de imunitate, care a dat roade. in prezent, de vreo 5 zile am inceput sa-i dau tinctura de muguri de coacaz negru, despre care am inteles ca e cel mai bun pentru alergii, astm alergic etc. se combina cu succes cu tincura de maces si muguri de calin (pe care le voi achizitiona in curand)
PS: am inteles ca (din pacate) echinaceea nu este recomandata astmaticilor.
o zi buna va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Astmul, febra fânului și eczemele au peste 100 de mutații genetice comune (Studiu)
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • Un metabolit cu rol în funcționarea sistemului imunitar, găsit în cantități reduse la pacienții cu forme severe de astm bronșic
  •